„All That Jazz”. Ekspozycja ta prezentuje fotografie wykonane na przełomie lat 50. i 60.
Wojtek Kubik
Wystawa „Nowy Orlean, klimaty zwiane wiatrem” prezentowana już była m.in. w Bielsku-Białej w pasażu nowoczesnego centrum handlowego „Sfera”, w Hotelu Sheraton w Warszawie, w hotelu Haffner podczas Sopot Molo Jazz Festival i w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Wykonane przez Henryka Malesę fotografie gwiazd jazzu amerykańskiego i europejskiego zdobią karty kalendarza na rok 2008, który otrzymali prenumeratorzy naszego czasopisma. Henryk Malesa od wielu lat współpracuje z redakcją „Jazz Forum”.
Henryk Malesa
Nocne jam sessions, które odbywają się w Tygmoncie, na górnej scenie. Stamtąd pochodzą te sugestywne fotografie, które stanowią część najnowszego projektu Johna Guillemina pt. „Jam Session: The Making of Jazz”.
John Guillemin
Prezentujemy w naszej galerii wystawę fotografii, która powstała jako dokumentacja i promocja zespołów występujących w ramach festiwalu Slavonic Jazz Meetings organizowanego przez BCD Records. Festiwal powstał z inicjatywy Bożeny Urygi-Seweryn. Fotografie przedstawiają zespoły z Rosji, Ukrainy, Bułgarii i Słowacji. Dzięki staraniom BCD Records zdjęcia były pokazywane w Kaliningradzie, Sofii, Budapeszcie i Bratysławie. Autorem zdjęć jest Janusz Różański. BCD Records
Janusz Różański
W krakowskim Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki od 24 marca br. prezentowana jest wystawa fotografii Bogdana Chmury, muzykologa i dziennikarza muzycznego, związanego z JAZZ FORUM od ponad 20 lat. Wystawa obejmuje 30 fotogramów czarno-białych, ukazujących gwiazdy światowego jazzu, jak m.in. Wayne Shorter, Roscoe Mitchell, Charles Gale, Dee Dee Bridgewater, Ron Carter, Tomasz Stańko.
Zdjęcia zostały wykonane podczas koncertów w Krakowie, Zakopanem i Bielsku-Białej. Autor używał sprzętu cyfrowego oraz oprogramowania do komputerowej obróbki obrazu; dzięki specjalnym technikom, udało mu się uzyskać efekt zbliżony do fotografii analogowej. Wystawa potrwa do 14 maja.
Bogdan Chmura
Filip Błażejowski
W dn. 29 kwietnia - 3 maja odbyła się kolejna edycja Wiosny Jazzowej Zakopane 2011. Pierwszego dnia w Dworcu Tatrzańskim hulał „Zakopiański Jazz”. W sobotni wieczór na galowym koncercie w Hotelu Belvedere wystąpiło Marcin Wasilewski Trio, zaś w Dworku Tatrzańskim śpiewała Aga Zaryan. W niedzielę 1 maja, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, odbył się w Kościele św. Krzyża koncert zatytułowany „Santo Subito – Jazzmani Janowi Pawłowi II”. Markowi Bałacie towarzyszyły sekcja jazzowa i kwintet smyczkowy. Na kolejnym wieczorze Gali Jazz Top w Hotelu Belvedere rozbłysły dwie konstelacje laureatów ostatniej ankiety: Krzysztof Herdzin/Zbigniew Wegehaupt/Cezary Konrad oraz Jarek Śmietana-Wojtek Karolak Quartet feat. Maciej Sikała. Zwieńczenie jazzowego weekendu przyniósł „Dzień Niemena” z udziałem grupy Soundrise i Grażyny Łobaszewskiej.
Filip Błażejowski
Agnieszka Walulik
Agnieszka Walulik
Filip Błażejowski
fot. Darek Soltan
Raphael Popinigis
Jan Bebel zajmuje się fotografią reportażową, pejzażem, portretem, a przede wszystkim fotografią o tematyce muzycznej, która mu przyniosła największe osiągnięcia. Startując w 33 konkursach w kraju i za granicą zdobył 33 nagrody i wyróżnienia. Są to między innymi: nagroda specjalna na „Jazz Photo” 84, 85, 89, srebrny i brązowy medal na „Opus 85”, I nagrodę w konkursie „Taniec w fotografii” w 1986 roku, Grand Prix i zloty medal na „Opus 87”, srebrny medal w konkursie „Patologie społeczne” w 1989, oraz jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie fotografii muzycznej „Diamond Award” w Antwerpii w 1989. Otrzymał również Grand Prix na międzynarodowym konkursie „Jazz Photo 89”, oraz medal 150-lecia fotografii. Jan Bebel jest jednym z autorów zdjęć w wydanym w Japonii folderze reklamującym 50-lecie orkiestry Count Basiego. Ma na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych oraz liczne prace prezentowane na wystawach w Japonii, Jugosławii, Holandii, Szwajcarii, Niemczech, Rumunii, Bułgarii, Belgii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Szwecji i Francji.
Fotografuje aparatem marki „Olympus”.
fot. Jan Bebel/Olympus
OLO WALICKI 25/40 koncert z okazji 40 lat życia na ziemi / 25 w dźwięko-przestrzeni. Teatr Szekspirowski w Gdańsku - 21.12.2014 r.
PROGRAM KONCERTU:
I część
1. TO BE AUTHENTIC, OR NOT TO BE
Andrzej Seweryn i Olo Walicki, Kontrabas Wodny
2. THE SAINTBOX
Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica, Kuba Staruszkiewicz,
The Gdańsk Philharmonic Brass
3. ZCiT (ZESPÓŁ CIEŚNI i TAŃCA)
Leszek Bzdyl, Kasia Chmielewska, Ania Steller, Ula Zerek, Anita Wach, Magda Jędra
oraz Wojtek Mazolewski, Olo Walicki, Kuba Staruszkiewicz, Tomek Sowiński
II część
4. METALLA PRETIOSA
Leszek Możdżer, Olo Walicki, Maurice de Martin, The Gdańsk Philharmonic Brass
5. TRAUMA THEATER, THEATER DER LIEBE
premiera video autorstwa Maćka Chodzińskiego
oraz koncert - Mikołaj Trzaska i Olo Walicki
6. OLO WALICKI KASZEBE II
M.Bunio.S, Piotr Pawlak, Tomek Ziętek, Olo Walicki, Kuba Staruszkiewicz
Zdjęcia:
1. Olo Walicki - próba
2. Maurice de Martin|
3. Leszek Możdżer - próba
4. Olo Walicki - koncert
5. Olo Walicki - koncert
6. Leszek Możdżer
7. Wojtek Mazolewski
8. Teatr Szekspirowski w Gdańsku - koncert
Agnieszka Karaś
Relacja video:
https://www.youtube.com/user/
JazzowaJesien/videos
Lucek Cykarski
Showcase Jazz Forum odbył się 27.11.2016 w ramach Europejskich Targów Muzycznych „Co jest grane 24”
Wystąpili:
Ewa Bem z zespołem,
Mateusz Smoczyński solo,
Atom String Quartet,
Tomasz Wendt duo & Atom String Quartet,
Tomasz Wendt i Grzegorz Piasecki,
Kasia Pietrzko Trio,
Skicki-Skiuk
Rafał Nowak