Aktualności
11. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa KomedyDanilo Rea, Sławek Jaskułke, Wojtek Mazolewski; koncerty, projekcje, wystawy, Warszawa 11-13 kwietnia

Ten rok jest wyjątkowy, obchodzimy bowiem 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W ciekawy i różnorodny sposób  Festiwal Muzyki Filmowej pokazuje twórczość Komedy z różnych muzycznych perspektyw. Jest to miejsce do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu” oraz okazja do spotkań polskich i europejskich artystów, których inspiruje twórczość polskiej ikony jazzu.

Krzysztof Komeda Trzciński.Najsłynniejszy polski kompozytor muzyki jazzowej i filmowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. Pianista, jeden z najwybitniejszych reprezentantów „polskiej szkoły jazzu”. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 65 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł wielki wpływ na nowoczesną polską i europejska muzykę. Zmarł w Warszawie 23 kwietnia 1969 roku .

Program
11 kwietnia, godz. 19.00
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

Danilo Rea Trio – Cinema Music Films (Włochy)
Danilo Rea – jeden z najwybitniejszych włoskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie, zagra włoskie kompozycje mistrzów muzyki filmowej oraz utwory  Komedy w swojej aranżacji. To pianista wszechstronny, gra jazz, muzykę klasyczną i muzykę popularną. Wśród artystów, z którymi współpracował na scenie i podczas nagrań, są największe nazwiska jazzu jak:

Chet Baker,  Phil Woods, Michael Brecker, Billy Cobham, Joe Lovano.

To pianista – wirtuoz. Jego gra jest pełna zaskakujących momentów wielkiej lirycznej, improwizacji, które spowodowały, że porównywany jest do Keitha Jarretta, jednak w przeciwieństwie do amerykańskiej gwiazdy, Rea czerpie inspirację z włoskiej tradycji muzycznej – jazzu i  muzyki klasycznej. We Włoszech jest uważany za „największego poetę wśród muzyków jazzowych”.12 kwietnia, godz. 20.15
Nove KINO Wisła
Projekcja  filmu „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna z muzyką Komedy

Błyskotliwy debiut reżyserski Janusza Morgensterna z 1960 r., uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford  i nagrodą „Srebrnego Bumerangu” za zdjęcia na festiwalu w Melbourne. Scenariusz napisał wspólnie z Bogumiłem Kobielą, Wilhelmem Machem i Zbigniewem Cybulskim. W rolach głównych występują: Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska. 
Pokaz poprzedzi spotkanie z krytykiem filmowym, publicysta tygodnika Polityka, Januszem Wróblewskim.

13 kwietnia, godz. 19.00
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Sławek Jaskułke Sextet – Komeda Recomposed

Projekt Komeda Recomposed napisany przez Jaskułke na sekstet jazzowy jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy, ikonicznej płyty „Astigmatic”, najważniejszego albumu w historii polskiej szkoły jazzowej.  „Dzieło Jaskułke imponuje rozmachem aranżacji, wciąga dramaturgią, odkrywając jego tematy muzyczne”.

Sławek Jaskułke należy do czołowych polskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie. Jest jednym z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia. Improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Jest doktorem sztuk muzycznych, wykładowcą Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Rotterdam, Symphony Hall Chicago, Carnegie Hall Nowy Jork, International Performing Arts Center Moskwa.

13 kwietnia, godz. 20.30
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Wojtek Mazolewski Quintet – Komeda

Wojtek Mazolewski Quintet „Komeda” to najnowszy projekt stworzony w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych – Krzysztofa Komedy. Mazolewski i muzycy jego kwintetu Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki od lat inspiruje się muzyką ikony polskiego jazzu… Projekt powstał przy okazji koncertu WMQ podczas Church of Sound w Londynie. Zespół ciekawie i energetycznie łączą tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu nawiązujące do mistrzów jazzu, łączą elektronikę i współczesne brzmienia. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.

Wojtek Mazolewki – basista i kompozytor, jeden z współtwórców yassu, lider zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. Autor muzyki filmowej i teatralnej.To jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych , który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu. Laureat wielu prestiżowych nagród, muzyczny partner m.in.  Tomasza Stańki, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego, Wojtka Waglewskiego.Jego studyjny album zespołu „Polka” uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty. Amerykański magazyn„ Down Beat”  przyznał płycie Worldwide Deluxe Edition  pięć gwiazdek.

Wystawa Komeda - kalendarium życia
Wystawa  jest szkicem życiorysu artysty, wykonanym na podstawie: listów, fotografii, wycinków prasowych i publikacji o Krzysztofie Komedzie. Całość uzupełniają plakaty i afisze. Ekspozycja obejmuje  etap europejski i amerykański jego kariery. Wystawa pochodzi z kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie.

Wystawa – Polski Plakat Jazzowy
Na wystawie zostaną zaprezentowane w zdecydowanej większości plakaty z lat 60., 70. i 80., czyli złotego okresu polskiej szkoły plakatu. Plakaty pochodzą z kolekcji Galerii The Art. of  Poster Piotra Dąbrowskiego, współzałożyciela International Vintage Poster Dealers Association w Nowym Jorku.

Autor, Organizator – Fundacja Jazz Art

Partnerzy: Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury, Max Film, Galeria The Art. of  Poster, Muzeum Jazzu 

Patroni medialni:TVP Kultura, TVP3 Warszawa, Radio Chillizet, CJG24, Magazyn Example, Jazz Forum

Festiwal ma piękny dorobek. Wystąpiły na nim polskie i europejskie gwiazdy jazzu, wybitni artyści i jazzowe odkrycia w specjalnych, premierowych projektach m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Kattorna, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski,  Andrzej Olejniczak, Joachim Mencel, Motion Trio, Atom String Quartet, Oleś Brothers & Christopher Dell, Janusz Olejniczak, „Pianohooligan” Piotr Orzechowski & Marcin Masecki, EABS & Michał Urbaniak. Gośćmi festiwalu były gwiazdy prestiżowych wytwórni europejskich  z ACT  Music oraz ECM Records – Radio String Quartet Vienna, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Enrico Pieranunzi.

Festiwal gościł wybitnych reżyserów, aktorów, krytyków filmowych jak: Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski.

Poprzednie edycje odbywały się m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim, Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego oraz Filharmonii Narodowej.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm