Aktualności
12. Poznań Old Jazz FestivalStary dobry jazz z nową energią na jednodniowym festiwalu 12 września w Starym Browarze

Wystąpią: J.J. Jazzmen (Republika Czeska), Sunny Groove Dixie (Łotwa) , Five O’Clock Orchestra (Częstochowa), Dixie Company z solistkami Zuzanną Rzeczkowską oraz Martyną i Patrycją Kubale, Happy Jazz Band (Poznań) oraz jako gość specjalny – Wojciech Czemplik na skrzypotrąbie. 

12:00 do 13:00 Parada Nowoorleańska na trasie Stary Rynek – Stary Browar (w razie niepogody zespoły pojawią się w różnych punktach Starego Browaru) 
 
Szachownica w Starym Browarze
14:00 - 14:45 Mała Akademia Jazzu oraz konkurs plastyczny dla dzieci
17:00 - 21:00 koncert galowy na szachownicy
 
Na wszystkie koncerty wstęp wolny
 
Od 7 do 14 września Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa o tematyce muzycznej, przygotowana przez Fundację Rafako, zlokalizowana w przestrzeni obok szachownicy

Organizatorzy nie wykluczają, że po doświadczeniach ubiegłorocznych, gdy to deszczowa pogoda pokrzyżowała nam plany, parada nowoorleańska poruszać się będzie wyłącznie w pomieszczeniach Starego Browaru.

Sunny Groove Dixie – Łotwa
Po raz pierwszy wystąpią muzycy z Łotwy – zespół Sunny Groove Dixie. Grupa zawiązała się w 2009 roku w Rydze i uznawana jest za jeden z najbardziej profesjonalnych zespołów dixielandowych na Łotwie. Wydarzeniem, dzięki któremu o zespole zrobiło się głośno, było zainicjowanie przez nich w 2012 roku pierwszego w historii Łotwy międzynarodowego festiwalu dixielandowego „Dixieland in Umurga 2012”. Już rok wcześniej Sunny Groove Dixie został zaproszony do wzięcia udziału w corocznym festiwalu jazzowym Glenna Millera w USA.

J.J. Jazzmen – Republika Czeska
Zespół J.J. Jazzmen powstał w 1993 roku pod przewodnictwem lidera zespołu Jana Jirucha, który również nadał mu nazwę (pochodzącą od jego inicjałów). Muzycy występowali z programem „Pamięci Louisa Armstronga” w Czechach i w wielu miejscach na całym świecie, m.in. w Niemczech, Danii, USA, Anglii , Francji, Szwajcarii, Włoszech. W maju 2001 r. J.J. Jazzmen wystąpili w miejscu narodzin Louisa Armstronga na słynnym New Orleans Jazz & Heritage Festival. Po śmierci lidera zespołu Jana Jiruchy w grudniu 2005 r. J.J. Jazzmen wystąpili pod kierunkiem perkusisty Miloša Kejřa z projektem „Contemporary New Orleans Sound”.  Dzięki temu programowi z powodzeniem uczestniczyli w niezliczonych festiwalach nie tylko w Czechach i na Słowacji, ale także w Danii, w Niemczech (m.in. na International Dixieland Festival Dresden w latach 2012 i 2018), w Austrii i Szwajcarii. Od stycznia 2018 r. J.J. Jazzmen współpracują z wokalistką Barborą Vágnerovą.

Five O’Clock Orchestra – Częstochowa
Tadeusz Orgielewski założył swój pierwszy zespół w 1969 r. jako student Politechniki Częstochowskiej razem z kolegami z uczelni. Najpierw był to kwartet Teges, który potem stał się sekstetem Five O’Clock, a słowo „Orchestra” dodano dopiero w 2003 r. Inspiracją dla nazwy grupy stała się popularna wówczas herbata. W repertuarze orkiestry znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Zespół występuje również na prestiżowych koncertach razem z Częstochowską Orkiestrą Symfoniczną prezentując Suitę Nowoorleańską. Grupę dwukrotnie uhonorowano prestiżową Złotą Tarką na festiwalu Old Jazz Meeting (2001 i 2002). Najbardziej znaną kompozycją Tadeusza Orgielewskiego jest „Suita Nowoorleańska” na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Poza nim – nie ujmując nic pozostałym członkom zespołu – na szczególne wyróżnienie zasługują Janusz Sołtysik – pianista, grający również (a może przede wszystkim) na klarnecie i saksofonach oraz fenomenalny puzonista Jakub Moroń.

Organizator: Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm