Aktualności
Adrian Utley i jego 16-gitarowa orkiestra
fot. Marek Tomalik

Sacrum Profanum
15 - 22 września 2013
Kraków
16 gitar na Sacrum Profanum

Marek TomalikAdrian Utley zaprezentował gitarową orkiestrę na inauguracji krakowskiego festiwalu.

Angielski gitarzysta Adrian Utley polubił krakowski Festiwal. Jego gitarowa orkiestra, ta nieco mniejsza (na 6 gitar) zagrała kilka lat temu muzykę do filmu niemego „Męczeństwo Joanny D’Arc” (kwiecień 2011). W czerwcu tego roku zagrał z Portishead na koncercie stanowiącym prolog krakowskiego festiwalu muzyki współczesnej, a 15 września inaugurował główną część Sacrum Profanum w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Zaproponował gitarową interpretację dobrze znanej XX-wiecznej kompozycji minimalizmu In C Terry’ego Rileya – na 16 gitar elektrycznych, trzy instrumenty klawiszowe i klarnet basowy. Godzina rytmicznie powtarzających się nieskomplikowanych fraz nie była łatwa w odbiorze. Po jakimś czasie słuchacz mógł wpaść w trans, ale bardziej strawne byłoby wcześniejsze  zakończenie utworu. Tak zresztą sugerował sam kompozytor, dopuszczając nawet wersje sceniczne trwające jeden kwadrans. Z drugiej strony siła tej kompozycji polega wzajemnych relacjach następujących po sobie fraz, przenikanie się i uzupełnianie struktur harmonicznych i rytmicznych. Aby docenić, trzeba się wsłuchać, jak w szum ulicy Nowego Jorku, z której Riley najprawdopodobniej zaczerpnął temat do In C

– Od jakiegoś czasu badam dźwiękowe możliwości zespołów gitarowych, w najróżniejszych kontekstach, od czystego hałasu po święte chorały Arvo Pärta. Bardzo ciekawiło mnie, co się stanie, jeśli dwadzieścia gitar elektrycznych i organy zaczną wykonywać In C. To wspaniała partytura i oryginalny pomysł, by dać zorganizowanej grupie instrumentów tyle wolności – przekonywał Adrian Utley.

Kilkanaście gitar elektrycznych na jednej scenie zabrzmiało dobrze, wyglądało zjawiskowo, niepowtarzalnie, po koncercie pozostało wrażenie uczestnictwa w czymś wyjątkowym, bynajmniej nie „minimalnym”…

Inauguracyjny wieczór festiwalu Sacrum Profanum uzupełniły dwa kolejne koncerty: Tyondai Braxton – HIVE, będący kolażem, instalacją rytmiczną na pięciu sąsiadujących platformach scenicznych i Beak – projekt Geoffa Barrowa, perkusisty …Portishead. 

Festiwal Sacrum Profanum trwa do 22 września. Pełny program: www.sacrumprofanum.com

Marek Tomalik

 
  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm