Aktualności
16. Krakowska Jesień Jazzowa5-dniowa rezydencja konstelacji Blue Shroud Band Barry’ego Guya, Alchemia i Nowohuckie Centrum Kultury, 24 – 28.11

Wielobarwność dużego składu improwizatorów, irlandzka i japońska poezja, zanurzenie w audiosferze miasta i granie „z miastem”. Każdy z punktów tegorocznego programu Krakowskiej Jesieni Jazzowej będzie otwierał drzwi, przez które nawet nieprzygotowany odbiorca będzie mógł wejść do środka.

Tegoroczna pięciodniowa rezydencja artystyczna KJJ należeć będzie do Blue Shroud Band, zespołu indywidualności, znakomitych muzyków i błyskotliwych improwizatorów. W Krakowie pojawią się w pełnym, czternastoosobowym składzie, by wykonać najświeższą kompozycję swojego lidera – Barry’ego Guya, brytyjskiego kompozytora i wirtuoza kontrabasu.

Od początku istnienia KJJ solą rezydencji dużych składów na festiwalu są występy małych składów w krakowskiej Alchemii – podczas tej edycji od 24 do 27 listopada. Wraz z Guyem na scenie krakowskiego klubu pojawi się utalentowana grecka śpiewaczka i badaczka historii śpiewu w Europie – Savina Yannatou. Nie zabraknie wieloletniej artystycznej partnerki Guya, skrzypaczki Mayi Homburger. Będziemy mieli szansę usłyszeć katalońskiego pianistę Agustí Fernándeza, multiinstrumentalistę Percy’ego Pursglove’a, hiszpańskiego perkusistę Ramóna Lópeza i norweskiego saksofonistę Torbena Snekkestada.

W finale swojej rezydencji artystycznej ci wybitni muzycy z całej Europy – od Hiszpanii po Norwegię – wykonają premierowo kompozycję Guya all this this here – 28 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury. „Próbujesz. Przegrywasz. Trudno. Spróbuj jeszcze raz. Przegraj lepiej” – pisał w jednym z tekstów Samuel Beckett, a cytat ten stał się mottem kolejnych pokoleń improwizatorów. Tym razem inspiracja irlandzkim pisarzem będzie dosłowna, Guy sięgnął w swojej kompozycji po ostatni poemat Becketta, ale też po wiersze Barra Ó Seaghdha oraz haiku z epoki Edo.

Tuż przed koncertem w NCK premiera wyjątkowego projektu „Wandering the Sound (scape): Citimprovisation – The Sounds in Between” autorstwa improwizatora i filozofa Rafała Mazura. Nagrania terenowe z Seulu i Krakowa będą stanowić rodzaj dźwiękowej partytury dla improwizatorów z tych dwóch miast, prowadzonych przez Sunjae Lee i samego Mazura. W dokumentującym przedsięwzięcie nagraniu wideo ujrzymy, jak miejski soundscape w organiczny sposób połączy się z praktyką swobodnej improwizacji i sztuką uważnego słuchania.

„Tu nie ma niczego do rozumienia, wystarczy słuchać” – tymi słowami odpowiedział kiedyś wielki krakowski kompozytor Bogusław Schaeffer na pytanie o to, jak zrozumieć muzykę współczesną. Dość już napisano o tym, jak awangardową, wymagającą i elitarną sztuką jest współczesna muzyka improwizowana.

Niech hasło 16. edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej będzie proste i inkluzywne: po prostu słuchajmy!

Bilety: alchemia.com.pl/sklep

Szczegółowy program: kjj-festiwal.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm