Aktualności
2. Wodecki Twist FestiwalGwiazdy jazzu na krakowskim festiwalu w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu, 7 - 9 czerwca

Chris Botti, Kayah, Matt Dusk, Anna Maria Jopek, Brodka, Urszula Dudziak, Alicja Majewska, Aga Zaryan, Gaba Kulka, Ania Rusowicz, Wojciech Waglewski, Sławek Uniatowski, Igor Herbut, Andrzej Lampert,  i inni wspaniali muzycy wystąpią na 2. Wodecki Twist Festiwal. Trzy festiwalowe dni to jednak znacznie więcej wyśmienitych nazwisk i najpiękniejsze krakowskie miejsca. Wydarzenie ruszy 7 czerwca.

Po ubiegłorocznej, niezwykle udanej pierwszej edycji festiwalu Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i Miasto Kraków zapraszają na drugą odsłonę wydarzenia. W trakcie trzech festiwalowych dni, w najpiękniejszych krakowskich salach koncertowych i przestrzeniach, wystąpi plejada polskich i międzynarodowych gwiazd.

„Festiwal to nie tylko hołd dla wspaniałego artysty, ale też próba zatrzymania uśmiechu i pogody ducha bardzo kochanego człowieka. Zatrzymania czasu w najznakomitszym momencie - radości grania i słuchania muzyki” – mówi dyrektor artystyczna wydarzenia Katarzyna Wodecka-Stubbs i dodaje, że ważna jest w tym roku różnorodność muzyczna i pokoleniowa. „Płyniemy przez big bit, standardy, jazz, szalone lata 70.”.

„Zbigniew Wodecki to zdecydowanie najbardziej ekumeniczna postać w polskiej muzyce mniej lub bardziej popularnej przełomu wieków” – podkreśla dyrektor muzyczny festiwalu Piotr Metz. „Niezrównana maestria, lekkość i humor pozwalały mu łączyć ogromną rozpiętość stylów i gatunków z twistem innym niedostępnym. To dla mnie zaszczyt uczestniczyć w próbie pokazania kolejnych z jego niezliczonych muzycznych wcieleń” – mówi.

2. Wodecki Twist Festiwal otworzy 7 czerwca koncert poświęcony trąbce.

Trąbka, to – obok skrzypiec – jeden z dwóch najważniejszych instrumentów w twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Jedną z gwiazd koncertu będzie światowej sławy amerykański trębacz Chris Botti, mistrz smooth-jazzowego brzmienia i jeden z najpopularniejszych instrumentalistów gatunku. Na scenie Teatru im. Juliusza  Słowackiego pojawią się również: Kayah, Anna Maria Jopek, Michael „Patches” Stewart, Piotr Wojtasik Quintet, usłyszymy też tematy z twórczości znakomitego Tomasza Stańki.

8 czerwca w Centrum Kongresowym  ICE Kraków pełen niespodzianek koncert pod hasłem „Chwytaj dzień”. W repertuarze Zbyszka, ale także w jego ulubionych standardach usłyszymy m.in. kanadyjskiego króla swingu Matta Duska, Urszulę Dudziak, Brodkę, Annę Marię Jopek, Agę Zaryan, nie zabraknie również najwierniejszych przyjaciół artysty takich jak Alicja Majewska. Tego samego dnia Wodecki Twist Festiwal powróci do teatru, aby pokłonić się zmarłemu w ubiegłym roku Tomaszowi Stańko. Wystąpią muzycy, którzy przez lata współpracowali z genialnym trębaczem, wśród nich pianista Piotr Wyleżoł i gitarzysta Apostolis Anthimos.Na finał, 9 czerwca, koncertowa premiera płyty „Wodecki Jazz” w wykonaniu kwintetu Piotra Barona. Jazz był wielką miłością Zbigniewa Wodeckiego. Wracał do niego nie tylko zawodowo, ale i prywatnie.

Tak jak rok temu, tak i w tym roku ważną, festiwalową plenerową sceną będzie Forum Przestrzenie nad Wisłą. 7 i 8 czerwca „Wyspa muzyki” zgromadzi tam wspaniałe gwiazdy młodego pokolenia, które nie tylko świetnie łączą współczesność z latami 70., ale także odkrywają muzyczną historię. Usłyszymy m.in. Anię Rusowicz, Sławka Uniatowskiego, Kasię Moś i wielu znakomitych muzyków.

2. Wodecki Twist Festiwal zaprasza do muzycznej zabawy również najmłodszych w specjalnym paśmie, dedykowanym dzieciom. A na krakowskim Rynku Głównym znów będzie można usłyszeć najlepsze chóry we wspólnym „Zacznij od Bacha”.

Już na początku czerwca ruszy, zapowiadając festiwal, kino letnie, a w trakcie samego wydarzenia będzie można spotkać się z artystami w kawiarni Teatru im. Juliusza Słowackiego. W programie również pokaz dokumentu o Zbigniewie Wodeckim i wystawa fotografii. Oraz znacznie więcej!

2. Wodecki Twist Festiwal
7-9 czerwca 2019, Kraków


PROGRAM
WODECKI TWIST: Trąbka

7 czerwca, godz. 18:00 i 20:30
Teatr im. Juliusza Słowackiego
Chris Botti
Kayah
Piotr Wojtasik Quintet
Michael „Patches” Stewart
Anna Maria Jopek
Projekt „Chameleon”

www.wodeckitwistfestiwal.pl
Bilety: www.goodtaste.pl

WODECKI TWIST: Chwytaj Dzień
8 czerwca, godz. 17:00 i 20:00
Centrum Kongresowe ICE Kraków
Matt Dusk
Urszula Dudziak
Brodka
Anna Maria Jopek
Aga Zaryan
JNR Robinson
Gaba Kulka
Igor Herbut
Alicja Majewska
Sławek Uniatowski
Andrezj Lampert
i inni

***

WODECKI TWIST: Koncert Dla Tomasza Stańki – Projekt „Chameleon”
8 czerwca 2019, godz. 18:00
Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków
Wojciech Waglewski
Ziut Gralak
Apostolis Anthimos
Marcin Pospieszalski
Piotr Wyleżoł

***

WODECKI TWIST: Jazz
9 czerwca, godz. 18:00
Teatr im. Juliusza Słowackiego
Piotr Baron Quintet:
Łukasz Żyta
Maciej Adamczak
Michał Tokaj
Robert Majewski
Piotr Baron

***

WODECKI TWIST: Wyspa muzyki
7-8 czerwca, godz. 16:00-22:00
Scena Plenerowa: Forum Przestrzenie
Ania Rusowicz
Sławek Uniatowski
Daryl Strodes
Kasia Moś
Hańba
Magda Bożyk i niespodzianki

***

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
WODECKI TWIST: Dzieci
8 czerwca, godz. 10:00-15:00
Krakowskie Forum Kultury
Wstęp wolny

WODECKI TWIST: Chóry
7 czerwca, godz. 10
Rynek Główny

ORGANIZATOR:
Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i Miasto Kraków

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Forum Przestrzenie
Good Taste Production
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Centrum Kongresowe ICE Kraków

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm