Aktualności

Klub Żak
ul. Grunwaldzka 195/197
Gdańsk

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

22. Festiwal Jazz Jantar – edycja zimowa

Klub Żak8.02. Tortusa-Breistein, 9.02 Hailey Tuck, Helen Sung, 10.02 Joanna Duda

Piątek, 8.02.2019 / g. 20.00
TORTUSA-BREISTEIN / Mind Vessel / Avant Days
Tortusa – electronics / Inge W. Breistein - saxophone


Duet Tortusa-Breistein to twórcy muzyki elektronicznej: Tortusa (aka John Derek Bishop),  oraz Inge Weatherhead Breistein, norweski saksofonista.

Tortusa, którego inspiruje muzyka klasyczna, jazzowa i współczesna muzyka elektroniczna szuka dźwięków, które nie są typowe. Poprzedni kolażowy album, przy którym współpracował  z gitarzystą Eivindem Aarsetem  był nominowany do Spellemann Prize (norweskiego Grammy). Inge Weatherhead Breistein wykonuje i komponuje muzykę w różnych stylach i gatunkach, do których zaliczają się jazz, różne odmiany muzyki elektronicznej, eksperymentalny pop i free improvisation.

Elektroniczno-eksperymentalne brzmienie ich albumu „Mind Vessel” odsyła do gatunków takich jak elektronika, ambient, Nordic Jazz i minimalizm. Wśród inspiracji znaleźć można następujące zespoły czy artystów: Oneotrix Point Never, Xploding Plastix, Brian Eno, Biosphere, Boards of Canada, Aphex Twin, Flying Lotus i Jon Hopkins. Na scenie duet gra improwizowane fragmenty oraz utwory z albumu. Tortusa na żywo sampluje saksofonowe partie Breisteina i wykorzystuje te nagrania jako paletę dźwiękową koncertu. Poza samplowaniem na żywo Tortusa wykorzystuje także loopy i wcześniej nagrany materiał dźwiękowy, a Breistein – efekty wzmacniające brzmienie jego saksofonu.

Sobota, 9.02.2019 / g. 20.00 / Babskie Granie
HAILEY TUCK / Junk / All That Jazz / pierwszy raz w Polsce
Hailey Tuck - vocal / Alex Haines - guitar / Tim Thorton - double bass / Joey Webb - piano / Lloyd Haines – drums

HELEN SUNG / Sung With Words / All That Jazz / polska premiera
Helen Sung - piano / Reuben Rogers - bass / John Ellis - saxophone / Kush Abadey - drums /  Christie Dashiel - vocal

HAILEY TUCKHistoria Hailey Tuck brzmi jak niesamowity scenariusz filmowy. Nastolatka z Teksasu z retro bobem inspirowanym fryzurą Louise Brooks i walizką pełną sukienek vitage wyrusza do Paryża na stypendium, marząc o tym, że zostanie wokalistką jazzową. Jej mecenaską zostaje włoska hrabina; artystka zadziwia tłumy w szalonych klubach kabaretowych i jazzowych.

Chwalona już za swoje koncerty, mająca na koncie występ w programie „Later… with Jools Holland”, polecana przez „Nylon”, „People Magazine” i „Marie Claire”, Hailey ma misję, by wywrócić jazz do góry nogami. „Junk”, debiutancki album jest przesiąknięty jej pełną energii osobowością, jej miłością do ciemnej strony życia, ale i beztroskim podejściem do konwencji.

Płyta „Junk”, wyprodukowana przez wielokrotnego zdobywcę Grammy Larry’ego Kleina (współpracował z Joni Mitchell, Herbiem Hancockiem, Melody Gardot), zawierająca piosenki takich artystów, jak Leonard Cohen, Pulp, The Kinks i Paul McCartney – jest zarówno żartobliwa, jak i prowokacyjna, dowcipna i nastrojowa. Marek Niedźwiecki pisze: „Junk" to moja płyta na dziś. Uzależnia. (…) Śpiewa jazzowym altem i pięknie poukładała na płycie nie swoje piosenki. Tytułowy „Junk” to kompozycja Paula McCartneya.”

HELEN SUNGPianistka i kompozytorka Helen Sung, absolwentka m.in. prestiżowego Thelonious Monk Institute of Jazz Performance na Festiwalu Jazz Jantar pierwszy raz wystąpiła w 2016 roku. Pochodzi z Teksasu. Na nasze pytanie, czy istnieje jazzowa scena w Teksasie odpowiedziała: „Zastanawiam się, co powie historia za jakieś piętnaście lat, ponieważ ostatnio tak wielu świetnych jazzowych muzyków pochodzi z Teksasu. Roy Hargrove jest z Dallas. Uczęszczałam do High School for the Performing and Visual Arts w Houston, zajmowałam się wówczas klasyką, nie jazzem, ale nauczyciele typu Hargrove'a stworzyli tych niesamowitych młodych muzyków, kiedy byli jeszcze w liceum. Chris Dave, Jason Moran, Robert Glasper, Eric Harland, Kendrick Scott, Mike Moreno, Alan Hampton, Walter Smith III – to szalone, oni wszyscy chodzili do tego samego liceum. Może coś się właśnie zaczyna w Teksasie [śmiech].”

„Sung with Words”, cykl piosenek pianistki Helen Sung i poety Dany Gioi, wypływa z założenia, że jazz i poezja są naturalnymi sprzymierzeńcami. Nie jest to pomysł nowy czy prowokacyjny, jednak na etapie wykonania może sprawiać wiele trudności. (…) Helen Sung preferuje wyrazistą odmianę post-bopu. (…)

Gioia, wieloletni fan jazzu, jest bardzo przystępnym poetą, który na potrzeby tego projektu wykorzystał rytmiczne dwuwiersze. Poza „Pity the Beautiful” napisał kilka wierszy specjalnie dla Sung.”
Lee Mergner / Nytimes.com

Niedziela, 10.02.2019 / g. 19.00
JOANNA DUDA / Keen / Avant Days / premiera
Joanna Duda - piano, electronic, visual

JOANNA DUDA
Pianistka i kompozytorka oraz artystka wizualna (instalacje, video-art). Jej głównymi środkami przekazu są fortepian i układy scalone – w twórczości solowej artystka porusza się na pograniczu elektroniki i akustyki, improwizując na fortepianie jak i operując starannie przygotowanymi samplami. Nie stroni od czarnej taśmy i pozornej brzydoty zdezelowanych instrumentów. Joanna Duda jest twórczynią cyklu instalacji TRACK(S), video Flow (ostatnio prezentowanego w Hamburger Bahnhof), serii video „Pamięć Wody” (polsko - japońska kooperacja) oraz instalacji o tym samym tytule. W kwietniu 2018 roku jej trio zaprezentowało się na Polish Night Showcase na targach muzycznych Jazzahead!2018 w Bremie jako jeden z ośmiu wybranych zespołów z Polski.

Pianistycznie i kompozytorsko wspomaga Kwintet Wojtka Mazolewskiego. Wykonuje także muzykę współczesną, np. z Lutosławski Piano Duo i Mischą Kozłowskim (płyta „Unchained” z kompozycjami Juliusa Eastmana wyróżniona przez magazyn pizzicato oraz nominowana do International Classical Music Awards 2016) czy Park Opera Wojtka Blecharza.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm