Aktualności
Pierwszy skład Paradoksu:
T. Sosonowski, M. Górny, A. Brzeski, S. Kulhawczuk
fot. W. Hudona40 LAT PARADOKSU

Andrzej BrzeskiZespół Paradox właśnie obchodzi swoje 40 „urodziny”. Założyciel zespołu Andrzej Brzeski zaprasza na uroczyste spotkanie benefisowe, które odbędzie się 13 i 14 września w Głowaczewie.

40 lat temu zespół Paradox odniósł pierwszy sukces artystyczny zdobywając pierwszą nagrodę na Studenckim Festiwalu „Jazz nad Odrą” 68 we Wrocławiu.

W 1969 roku zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Jazzowym w San Sebastian w Hiszpanii. W pierwszym składzie zespołu grali: Michał Górny na wiolonczeli, Stanisław Kulhawczuk na kontrabasie, Tomasz Sosnowski na fagocie i założyciel zespołu Andrzej Brzeski na puzonie.
Potem do zespołu doszła Dorota Szafnicka – skrzypce i wokal. Michał Górny zaczął śpiewać i w takim składzie instrumentalnym wystąpił na Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1969 roku Paradox zdobywa pierwszą nagrodę za piosenkę Ballada o wyspie Królów. Takie były początki.

Potem skład Paradoksu się zmienił. Tomek i Dorota odeszli a dołączyli do zespołu najpierw Fryderyk Babiński - gitara, którego wkrótce zastąpił 16 to letni wówczas gitarzysta Sławomir Piwowar a na saksofonie altowym zagrał Włodzimierz Szląskiewicz w tym składzie zespół zdobywa kolejne pierwsze nagrody na Festiwalach Jazzowych w San Sebastian 1970, Prerov – w Czechosłowacji, Beek-en Donk – w Holandii. Na tych dwóch ostatnich festiwalach występował już mim Marek Gołębiowski, któremu zespół ilustrował muzycznie mistrzowskie etiudy pantomimiczne. W nagrodę za osiągnięcia artystyczne Paradox otrzymuje z Ministerstwa Kultury i Sztuki Złoty Medal za zasługi dla studenckiej kultury i zostaje wydelegowany przez ZSP na tournee po ZSRR w 1970 roku z aktorem Jerzym Cnotą w charakterze konferansjera.

W 1971r. Paradox wystąpił na Festiwalu Sztuki „York Art Festival” w Yorku w Anglii. Towarzyszyli zespołowi autor Wojciech Krukowski, publicysta, satyryk Jerzy Afanasjew i Jan Sawka – artysta plastyk. W 1971 roku Paradox nagrywa pierwszą płytę LP pt. „Lotne Piórko” z serii „Polish Jazz” vol. 26.

Następne tournee po ZSRR zespół rozpoczął w grudniu 1971 roku, które trwało do marca 1972. Do zespołu doszedł wówczas Stanisław Syrewicz na fortepianie i wokalistka Maria Głuchowska. W skład grupy koncertowej wchodzili jeszcze zespół „2+1”, Bogdana Zagórska i Maciej Wróblewski - śpiew, laureat Festiwali piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W roku 1972 od zespołu odszedł Stanisław Kulhawczuk, którego z gitarą basową zastąpił Janusz Kozłowski i doszedł do zespołu „Malina” Wojciech Kowalewski na perkusji.

W tym składzie w 1972 roku Paradox zdobywa pierwszą nagrodę na Festiwalu Jazzowym w Dunkierce we Francji. W tym samym roku uczestniczy w Festiwalu Jazzowym w Ljubljanie w Jugosławii, a w 1973 w Kongsberg w Norwegii. Od roku 1969 do 1973 występuje na Festiwalach „Jazz Jamboree”.

Nie sposób pominąć śpiewającej aktorki Elżbiety Jodłowskiej i wokalistki jazzowej Marianny Wróblewskiej, z którymi Paradox współpracował. Elżbieta często występowała z Paradoksem w audycjach telewizyjnych i na koncertach.
Z Marianną Wróblewską grupa nagrała połowę płyty pt. „Byle bym się zakochała”, sporo wspólnie koncertowali na estradach w różnych składankach artystycznych, a także byli na kontrakcie w Damaszku w Syrii w czasie wojny z Libanem, na perkusji grał wówczas Kazimierz Jonkisz.

W koncertach-składankach pt. „Wiosna Estradowa” Paradoksowi pomagał ze swoimi tekstami Maciej Szwed a Andrzej Nowak na pianie Fender Rhodes i Henryk Tomala na perkusji. Ostatnią wokalistką, której Paradox akompaniował była Irena Jarocka.

Pomimo, że zespół Paradox istniał tylko niecałe sześć lat, to zdołał jednak zgromadzić rekordową, jak na tamte czasy ilość nagród i oficjalnych wyróżnień, pozyskać sobie wielu fanów i przyjaciół. Z okazji czterdziestolecia urodzin, będziemy mieli przyjemność przybliżyć, względnie odświeżyć zaproszonym Gościom jego historię, dokonania i zaprosić do wspólnego świętowania.

Spotkanie odbędzie się 13 i 14 września  na terenie rodzinnego ośrodka wypoczynkowego Eweliny i Andrzeja Brzeskich „Nad Piławą” w Głowaczewie koło Nowej Szwecji.

Wśród gości zaproszonych będą oprócz muzyków, gości honorowych i osób związanych z Paradoksem osoby im towarzyszące, przyjaciele oraz stali bywalcy koncertów w Głowaczewie, które sporadycznie organizowane są od czasu festiwali „Blues nad Piławą”.

Andrzej Brzeski

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm