Aktualności

XLVI Konkurs o Klucz do Kariery im. Marka Karewicza
4 grudnia 2021, godz. 19.30
Jazz Club Pod Filarami
ul. Jagiełły 7
Gorzów Wielkopolski

Bilety: +48 693 126 915, bilety@jazzfilary.pl
http://www.jazzfilary.pl/

Bilety stanowią jednocześnie kupony konkursowe, bo to publiczność będzie jedynym jurorem. Dodatkowo wypełnione kupony konkursowe wezmą udział w losowaniu zaproszeń na koncert z okazji  czterdziestolecia (plus dwa) Jazzowych Filarów, promujący najnowszą płytę Adama Bałdycha ,,Poetry” nagraną dla wytwórni ACT. Koncert w ramach Gorzów Jazz Celebrations odbędzie się 23 kwietnia 2022 r. z udziałem słynnego włoskiego trębacza Paolo Fresu.

46. Klucz do Kariery w Gorzowie Wlkp.O główne trofeum powalczą 4 grudnia Marcin Pater Trio, Chojnacki/Miguła Contemp i Kwaśny Deszcz

Konkurs im. Marka Karewicza odbędzie się 4 grudnia w gorzowskim Jazz Clubie Pod Filarami

Po rocznej pandemicznej przerwie powraca jeden z najstarszych polskich konkursów jazzowych. Już po raz czterdziesty szósty młodzi laureaci innych konkursów i festiwali będą walczyć o Klucz do Kariery. W tym roku będą to laureaci konkursów z dwóch lat – 2020 i 2021, więc pula do wyboru uczestników była większa niż zwykle, choć z powodu obowiązujących obostrzeń część konkursów się nie odbyła. Tradycyjnie w konkursie biorą udział 3 zespoły (lub soliści), a dobór uczestników to wypadkowa wyboru organizatora, czyli szefa gorzowskiego Jazz Clubu Pod Filarami Bogusława Dziekańskiego i możliwości logistycznych uczestników.

Od kilku lat konkurs ma patrona, wielkiego przyjaciela jazzowych Filarów, w których można obejrzeć imponującą galerię jego zdjęć, tworzącą wybitną ilustrację historii polskiego jazzu, a może lepiej – jazzu w Polsce. Legendarny fotografik Marek Karewicz to także wieloletni konferansjer i fotograf dawnej Pomorskiej Jesieni Jazzowej, której konkurs o Klucz do Kariery był integralną częścią, a zarazem przyjaciel kilku pokoleń młodych jazzmanów.

MARCIN PATER TRIO
Marcin Pater - vib
Mateusz Szewczyk - b
Adam Wajdzik - dr

Marcin Pater Trio– zdobywcy Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową festiwalu Jazz nad Odrą 2020 (i kilku innych nagród tego konkursu). Zespół założony przez wibrafonistę Marcina Patera tworzy trzech przyjaciół z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prócz lidera są to basista Mateusz Szewczyk i perkusista Adam Wajdzik. Trio koncertowało na wielu prestiżowych polskich oraz międzynarodowych festiwalach jazzowych w Europie i Azji. Łowcy nagród – wygrali m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Sibiu Jazz Festival, w swojej kolekcji mają już jeden Klucz do Kariery z 2019 r. Muzyka zespołu to przede wszystkim autorskie kompozycje lidera. Ich debiutancki album studyjny „Nothing But Trouble”, wydany przez włoską wytwórnię Emme Record Label, jest następstwem wygranego przez nich w 2018 r. konkursu Jazz Juniors. Obecnie zespół pracuje nad powstaniem drugiego albumu „Between” przy współpracy z Leszkiem Możdżerem, z którym wystąpili na 57. festiwalu Jazz nad Odrą we wrześniu 2021 r.

CHOJNACKI/MIGUŁA CONTEMPLATIONS
Jan Chojnacki - tp
Jan Kantner - as
Adam Bławicki - ts
Filipa Miguła - p
Bartłomiej Chojnacki - b
Adam Wajdzik - dr

Chojnacki/Miguła Contemplations – zwycięzcy Krokus Jazz Festiwal 2020 w Jeleniej Górze. Zespół założony w 2017 roku przez muzyków z wrocławskiego środowiska jazzowego - trębacza Jana Chojnackiego i pianistę Filipa Migułę, do których dołączyli Jan Kantner (saksofon altowy), Adam Bławicki (saksofon tenorowy), Adam Wajdzik (perkusja) oraz Bartłomiej Chojnacki (kontrabas).

Mają doświadczenie w wykonywaniu różnego rodzaju muzyki: od jazzowego mainstreamu, poprzez współczesne jego odmiany, funk, groove aż do hip hopu i reggae. Ich muzyka to połączenie jazzowego wigoru z głębokim liryzmem, a także świetne zgranie wypracowane podczas licznych koncertów i wielogodzinnych jam sessions. Docenili to jurorzy prestiżowych konkursów jazzowych. Zespół zdobył m.in. Grand Prix konkursu Powiew Młodego Jazzu na XIX Krokus Jazz Festiwal oraz nagrodę specjalną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w konkursie na Indywidualność Jazzową (56. Festiwal Jazz nad Odrą). W kwietniu 2020 roku wydali w wytwórni Soliton debiutancką płytę, która została doceniona przez krytyków i publiczność. Obecnie muzycy pracują nad utworami na kolejny autorski album.

KWAŚNY DESZCZ
Kacper Krupa - ts
Piotr Cienkowski - b
Stanisław Aleksandrowicz – dr

Kwaśny Deszcz– zwycięzcy konkursu Blue Note Poznań Competition 2021. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – saksofonista, kompozytor i producent muzyczny Kacper Krupa i basista z klasycznym i jazzowym wykształceniem, kontrabasista

Filharmonii Poznańskiej – Piotr Cienkowski oraz perkusista Stanisław Aleksandrowicz – mimo młodego wieku laureat wielu nagród: na IX Hanza Jazz Festiwal, na VII i VIII RCK Pro Jazz oraz na prestiżowym XV Międzynarodowym Young Drum Hero Competition. Echa free jazzu, minimalizmu, sonoryzmu oraz kolektywna improwizacja i energia powstała przez wzajemne zrozumienie to podstawa zespołowego brzmienia - tak sami określają kierunek, w którym zmierza Kwaśny Deszcz. W kwietniu 2020 r. ukazał się ich debiutancki album wydany przez poznańską wytwórnię Multikulti Project. W 2018 r. wystąpili podczas 60. edycji festiwalu Jazz Jamboree, a w 2019 r. zdobyli III nagrodę na festiwalu Jazz Juniors.

Marek Demidowicz


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm