Aktualności
Marek Garztecki przesłuchiwany w trakcie konferencji
fot. Henryk Kotowski5. FESTIWAL WARSZAWSKI SKRZYŻOWANIE KULTUR

Henryk KotowskiJuż za dwa tygodnie rozpocznie się w Warszawie festiwal Skrzyżowanie Kultur.

Będzie to tygodniowa uczta dla ciekawskich świata, wrażliwych na autentyczną muzykę, niezamykających uszu na to, co nieswoje,  dla tych też, którym przejadły się przeboje, do znudzenia lansowane jak środki do prania lub cudowne lekarstwa.


Tegoroczny festiwal, piąty z kolei, ma ambitny program, a to dzięki nowej koncepcji działania rady programowej. Nowym przewodniczącym tej rady jest weteran muzyczny
 Marek Garztecki. 40 lat temu był inicjatorem stworzenia klubu muzyki folkowej na Starym Mieście w Warszawie. Od tego czasu przeszedł długą drogę przez wiele stylów muzycznych i jest dobrze znany także czytelnikom JAZZ FORUM. Nasz człowiek w radzie programowej zapobiega banalności i powierzchowności.

Poprzedni dyrektor artystyczny festiwalu wyznał rok temu na falach istniejącego jeszcze Jazz Radia, że jego ulubiona muzyka to Dean Martin i Frank Sinatra.

W środę 26 sierpnia 2009 odbyła się w kinie Kultura (Krakowskie Przedmieście) konferencja prasowa Festiwalu. Godzina przeznaczona na informacje i pytania okazała się za krótka. Zainteresowanie mediów rośnie i przybyło wielu dziennikarzy, dyskusję przeniesiono do foyer kina, gdyż w „części artystycznej” konferencji odbyła się projekcja dokumentalnego filmu o senegalskim śpiewaku Youssou N’dour, który koncertem 13 września w Sali Kongresowej otworzy 5. Festiwal.

Cały program festiwalowy jest dostępny na witrynie Estrady Stołecznej. Nowością tegorocznej imprezy jest biletowanie wszystkich koncertów, jak się okazuje z powodu zbyt dużej ilości zawiedzionych, niedoszłych widzów, którzy nie mogli się dostać gdy wstęp był bezpłatny.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na imprezy towarzyszące, ale tak naprawdę bardzo atrakcyjne. Pierwsza taka impreza to występ dzieci z Burkina Faso w Zachodniej Afryce. Jeśli ktoś ma dzieci i dba o rozwój ich wrażliwości muzycznej, to gorąco namawiam do udania się do Teatru Lalka w niedzielę przed południem. Dzieci łatwiej przyswajają sobie umiejętności od rówieśników. Przez cały czas trwania festiwalu będą odbywały się warsztaty, czyli krótkie kursy praktycznego muzykowania i tańca. Trzeba się jednak wcześniej na nie zapisywać, gdyż chętnych jest wielu a ilość miejsc ograniczona.

Warszawa ma szanse stać się wszechstronnym centrum muzyki. Wygląda na to, że oprócz znanych i cenionych imprez muzyki współczesnej i jazzowych, na trwale wejdzie do kalendarium Varsovia wysokiej jakości przegląd oryginalnej muzyki świata i jej wzajemnych powiązań i wpływów pod nazwą Skrzyżowanie Kultur/Festiwal Warszawski.

www.festival.warszawa.pl

Henryk Kotowski

 
JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Portrety

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm