Aktualności
5. Love Polish Jazz FestivalMłynarski-Masecki, Badach, Mika oraz Schmidt wystąpią w Tomaszowie Mazowieckim, 17-18 września

Szymon Mika International feat. Yumi Ito & Oskar Török, Jazz Band Młynarski – Masecki, Piotr Schmidt Sextet feat. David Dorůžka & Kestutis Vaiginis, Kuba Badach oraz warsztaty jazzowe w ramach piątej edycji Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim.

Warsztaty jazzowe dla młodzieży – MCK Tkacz
Bezpłatne warsztaty jazzowe dla młodzieży odbędą się w MCK Tkacz w dniach 14–16 września. Organizatorzy zaprosili wybitnych artystów, którzy podzielą się swoją unikalną wiedzą. Zajęcia wokalne poprowadzi Krystyna Prońko przy akompaniamencie Przemysława Raminiaka. Technikę gry i improwizacji jazzowej na saksofonie i innych instrumentach dętych zaprezentuje Adam Wendt. Marcin Jahr przekaże swoją wiedzę na temat perkusji jazzowej, zaś Zbigniew Wrombel nauczy techniki gry jazzowej na kontrabasie i gitarze basowej. Młodzi gitarzyści będą mogli skorzystać z wiedzy wirtuoza gitary Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego. Każdego dnia po zajęciach Galeria Sztuki Arkady zamieni się w klub festiwalowy, w którym młodzi muzycy wystąpią na jednej scenie z gwiazdami – swoimi nauczycielami z warsztatów. Rozpoczęcie koncertów – godz. 19.00.

Koncerty festiwalowe – Arena Lodowa

17.09.2021 – piątek
Szymon Mika International feat. Yumi Ito & Oskar TörökLider zespołu Szymon Mika to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia. Laureat wielu wyróżnień, m.in. zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015) oraz Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012). Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Legendarny amerykański gitarzysta Mike Stern powiedział o Szymonie – „Zachwycający gitarzysta”. Yumi Ito to polsko-szwajcarsko-japońska wokalistka jazzowa, aranżerka i kompozytorka, laureatka słynnego Montreux Jazz Festival. Współtworzy nietuzinkowe projekty z muzykami z całego świata, każdorazowo wzbudzając zachwyt krytyków. W swoich utworach łączy tradycję jazzową z muzyką klasyczną. Oskar Török to znakomity słowacki trębacz znany w Polsce m.in. z występów z Wojciechem Mazolewskim.

Jazz Band Młynarski − Masecki – projekt„Płyta z zadrą w sercu”17-osobowy big-band zaprezentuje polski przedwojenny jazz. Muzycy przeniosą nas do czasów, kiedy jazz był synonimem muzyki rozrywkowej najwyższej próby. Artyści doskonale odwzorowują brzmienie przedwojennych orkiestr. Śpiew Jana Młynarskiego przywodzi na myśl dawne warszawskie piosenki uliczne i dansingowe, zaś drugi z liderów, wybitny pianista, Marcin Masecki dopełnia stylistykę starego polskiego jazzu. Jest to projekt pełen pozytywnej energii i wspaniałego swingu. Każdy występ Jazz Bandu Młynarski − Masecki to wydarzenie, które na długo pozostaje w pamięci.

18.09.2021 – sobota
Piotr Schmidt Sextet feat. David Dorůžka & Kestutis Vaiginis – „Komeda nieznany 1967”Piotr Schmidt to trębacz jazzowy, kompozytor, lider zespołów, wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach, zdobywca niezliczonej ilości nagród i wyróżnień. W 2018 roku nagrał płytę „Tribute to Tomasz Stańko”, o której Wulf Muller (Sony Music) napisał: „To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie”. Na 5.Love Polish Jazz Festival będzie miało miejsce wydarzenie szczególne – Piotr Schmidt zaprezentuje – po raz pierwszy w historii – nieznane kompozycje Krzysztofa Komedy z projektu „Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna”. Do niedawna wydawało się, że dzieła te bezpowrotnie przepadły, jednak w zeszłym roku w archiwach Biblioteki Narodowej zostały odnalezione oryginalne nuty Komedy. O „Mojej słodkiej europejskiej ojczyźnie” kompozytor powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Teraz, po ponad pół wieku, publiczność będzie mogła podziwiać drugą, nieznaną, część legendarnego projektu Krzysztofa Komedy z 1967 roku. Zagranicznymi gośćmi w projekcie będą znakomici muzycy – czeski gitarzysta David Dorůžka i litewski saksofonista Kestutis Vaiginis.

Kuba Badach – Obecny. Tribute to Andrzej ZauchaKuba Badach to jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych. Dwukrotny laureat nagrody Fryderyka. Kuba Badach na 5. Love Polish Jazz Festival przedstawi swój legendarny projekt, w którym oddaje hołd innemu wielkiemu wokaliście. Andrzej Zaucha, bo o nim mowa, choć nie żyje od 30 lat, to jego interpretacje utworów wokalnych są ciągle obecne w przestrzeni muzycznej i inspirują współczesnych wokalistów. W tytule projektu symboliczne jest słowo – „Obecny”.

Organizator:
Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim
www.mck-tm.pl

Bilety:
https://biletyna.pl/koncert/Love-Polish-Jazz-Festival/Tomaszow-Mazowiecki
Miejskie Centrum Kultury, tel. 44 712-23-69

Informacje:
http://lovepolishjazzfestival.pl/,
facebook.com/lovepolishjazzfestival
https://www.facebook.com/mcktomaszowmazowiecki


  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm