Aktualności

Wieczór muzyczno-filmowy
w hołdzie JERZEMU „DUDUSIOWI” MATUSZKIEWICZOWI
4 grudnia 2021, start godz. 17.00
Arkady Kubickiego
Zamek Królewski w Warszawie
Wstęp wolny!

Program:
Koncert formacji THE WARSAW DIXIELANDERS
Jerzy Kusy Kuszakiewicz - trumpet, vocal
Dymitr Markiewicz - trombone
Michał Pijewski - clarinet, vocal
Marek Słoma Słomiński - banjo
Robert Kuduk - bass
Jerzy Więckowski – drums

● Prezentacja materiałów z filmu dokumentalnego „NA ZAWSZE MELOMANI”, z udziałem twórców obrazu - Rafała Mierzejewskiego i Igora Mertyna.

● Panel dyskusyjny, z pokazem slajdów biograficznych. W opowieści wezmą udział goście honorowi, m.in. z Jasła, rodzinnego miasta Jerzego Matuszkiewicza, oraz krytycy jazzowi.

● Koncert zespołu PRZEMEK DYAKOWSKI & TAKE IT EASY feat. JOANNA KNITTER: „Ach, to był szał!”
Joanna Knitter - vocal
Przemek Dyakowski - tenor sax
Wojciech Staroniewicz - tenor sax
Artur Jurek - piano
Dominik Bukowski - vibes
Janusz Mackiewicz - bass
Maksymilian Kreft – drums

● Wystawa „Jerzy Duduś Matuszkiewicz –  Kalendarium życia”, autorstwa Muzeum Jazzu
● Wieczór poprowadzi uznany dziennikarz i krytyk, znawca jazzu, Paweł Sztompke

Ach to był szał, gdy Duduś grał!Wieczór w hołdzie Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi w Arkadach Kubickiego w Warszawie 4 grudnia

W sobotę 4 grudnia br. w stylowych wnętrzach Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się wieczór muzyczno-filmowy, podczas którego oddamy hołd Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi, wspominając jego bogatą biografię i dokonania. Start o godz. 17.00.

W tym roku, 31 lipca, pożegnaliśmy Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.  Legendarny twórca i artysta odszedł w wieku 93 lat. Ojciec polskiego jazzu, saksofonista i kompozytor, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz grał jazz w heroicznym okresie katakumb, i w lepszych czasach, gdy pełnią życia tętniły polskie jazz cluby. Uczestniczył w pierwszych Festiwalach Jazzowych w Sopocie, pierwszych Jazz Jamboree, wprowadził jazz do Filharmonii Narodowej.

Jazz towarzyszył „Dudusiowi” przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczył się też inny obszar twórczości – muzyka do filmów, seriali i piosenek. Napisał muzykę do szlagierów „Czterdzieści lat minęło”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki szybki Bill”. W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.

Formacja The Warsaw Dixielanders zagra „jazz Melomanów”, czyli muzykę, jaką wykonywał zespół „Dudusia – w latach 50. – standardy jazzu tradycyjnego, swing, dixieland. W repertuarze znajdą się też kompozycje samego Jerzego Matuszkiewicza.

Autorzy nowego obrazu dokumentalnego „Na zawsze Melomani” zaprezentują film i opowiedzą o procesie jego powstawania. Gośćmi wydarzenia będą reżyser filmu, Rafał Mierzejewski, i scenograf, Igor Mertyn.

Podczas panelu dyskusyjnego, ilustrowanego slajdami z fotograficzną dokumentacją biografii artysty, poruszone zostaną tematy, dotyczące dziejów życia Jerzego Matuszkiewicza, jego udziału w najważniejszych etapach rozwoju jazzu w powojennej Polsce, oraz osiągnięć w dziedzinie muzyki filmowej i kompozycjach piosenkowych.

Zespół Take It Easy, cenionego saksofonisty jazzowego Przemka Dyakowskiego, z wokalistką Joanną Knitter, wykonają utwory z muzyką autorstwa Jerzego Matuszkiewicza, które ukazały się na albumie „Ach, to był szał…”. Swing, feeling, czar i szyk, oldschoolowy rytm. Bazą do improwizowanej zabawy będą utwory Dudusia Matuszkiewicza, w przepięknej interpretacji muzyczno-wokalnej. To prawdziwy bal jazzowy!

Przed wydarzeniem, w przerwie, oraz po zakończeniu, można będzie obejrzeć wystawę „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Kalendarium życia”, ilustrującą najważniejsze wydarzenia z życia artysty. Autorami wystawy są Andrzej Rumianowski, prezes Fundacji Muzeum Jazzu, i Ewa Kałużna, członkini Fundacji.

Dorobek Jerzego Dudusia Matuszkiewicza nie zginie tak długo, jak długo będą tacy, którzy zechcą jego twórczość przypominać. Dbać o dzieło życia tego wybitnego twórcy wypada i należy.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm