Aktualności

Adam Bałdych Sextet
22.03.2017 (środa), godz. 20:30
12on14 Jazz Club
ul. Noakowskiego 16
Warszawa

Bilety:
I pula (przedsprzedaż) – 150 PLN
II pula (w dniu koncertu) –165 PLN





Adam Bałdych Sextet w 12on14

Piotr Szajewski



Konstelacja wirtuoza skrzypiec zagra w warszawskim klubie w środę 22 marca

Nowy projekt stawia na kolektywność. Każdy z instrumentalistów wprowadza swój rozpoznawalny język muzyczny, a ponieważ tworzący sekstet artyści reprezentują nieco odmienne muzyczne światy – efekt ich zetknięcia jest bardzo intrygujący i wybuchowy.

Adam Bałdych Sextet
Adam Bałdych - skrzypce
Krzysztof Dys - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Szymon Mika - gitara
Maciej Kociński - saksofon
Dawid Fortuna - perkusja

Adam Bałdych: „Moja nowa muzyka napisana i zaaranżowana została z myślą o konkretnych muzykach, których chciałem mieć w składzie. Sextet niesie nową energię, świeżość i chęć eksperymentowania. To nowy etap mojej twórczości w towarzystwie wyśmienitych polskich artystów i wyjątkowych osobowości. Jeśli miałbym wskazać jedno słowo które określa nasze poszukiwania – powiedziałbym – głębia”.

„Bałdycha już teraz można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Seifertem i Urbaniakiem, co więcej, na tle wymienionych artystów, niekwestionowanych, prawdziwych filarów jazzu, Bałdych zdaje się być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny”.  Piotr Iwicki – Jazz Forum.

Adam Bałdych – skrzypek i kompozytor. W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Bałdych nazywany jest „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”, ale oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta „Imaginary Room”. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej ( Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Płyta staje się bestsellerem wytwórni, a Adam zapraszany jest na największe festiwale jazzowe Europy jak Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii.

Adam Baldych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. W 2013 nominowany do nagrody FRYDERYK w kategorii Artysta Roku.

Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarowno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Lars Danielsson, Nils Landgren, Yaron Herman, Billy Cobham, Iiro Rantala, Urszula Dudziak, Grazyna Auguscik & Paulinho Garcia, NDR Big Band, ale również artyści związani z muzyką popularną  (Mika Urbaniak, LUC) oraz klasyczną (Paweł Hendrich, Cezary Duchnowski, Royal Strings Quartet).

Ważnym momentem w karierze muzyka był pobyt Nowym Jorku, gdzie współpracuje z młodą sceną jazzową, grywa w legendarnych klubach, dojrzewa artystycznie i zyskuje niesamowite recenzje od Amerykańskich magazynów. To właśnie tam ocierając się o niezliczoną ilość kultur i brzmień – odnajduje siebie – jak sam mówi. W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód. Często porównywany do największych – Urbaniaka, Seiferta, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow, Radiohead, polska muzyka ludowa oraz współczesna muzyka poważna. Bałdych wciąż poszukuje czego efektem są projekty z przedstawicielami wielu gatunków muzycznych.

Krzysztof Dys – jeden z najbardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej urodzony w 1982 roku. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej jak i muzyki jazzowej. Współpracuje m.in. z awangardowym klarnecistą Wacławem Zimplem, współtworząc wraz z nim i perkusistą Hubertem Zemlerem trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Krzysztof Dys współpracuje także z uznanym trębaczem Maciejem Fortuną. Jako duet nagrali cieszący się uznaniem album „Tropy”, który zdobył drugie miejsce w kategorii najlepszy album roku w zestawieniu portalu jazzowego polish-jazz-blog-spot (2013). Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem „Kocinem” Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów i szereg nagród na prestiżowych festiwalach w Polsce i zagranicą. Dys jest również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej. Od wielu lat współpracuje z wokalistką Leną Piękniewską i razem z nią współtworzy projekt „Kołysanki na wieczny sen”, który w 2012 roku został uwieczniony na płycie.

Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy urodzony w roku 1984. Już jako trzynastolatek grający na gitarze basowej został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego. Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego, zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk za udział w albumie „Umiera piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa.

Maciej Kociński – saksofonista, klarnecista, kompozytor urodzony w 1975 roku. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest propagatorem muzyki improwizowanej, wykładowcą w AM w Poznaniu. Jego szerokie muzyczne zainteresowania oraz wszechstronne wykształcenie sprawiają, że jako muzyk sesyjny nagrywa i koncertuje z wieloma artystami (MUTRU, Maria Schneider, Ewa Bem, Hanna Banaszak, Krzysztof Herdzin, John James, Justyna Szafran, Adam Sztaba, Kuba Badach, Adam Bałdych, Przemysław Raminiak, Lena Piękniewska i wielu innych). Jest również członkiem orkiestry swingowej amerykańskiego trębacza Gary’ego Guthmana. Jest liderem kwartetu Soundcheck oraz Kocin Kociński Trio. Z formacjami tymi miał okazję występować w wielu krajach Europy. Wraz z kwartetem Soundcheck oraz z innymi zespołami zdobył wiele prestiżowych nagród zespołowych i indywidualnych na międzynarodowych konkursach jazzowych. Dwukrotnie nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego w Polsce Fryderyk jako jazzowy kompozytor roku (2011 i 2012).

Szymon Mika – jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, urodzony w roku 1991. Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami. Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty – Joachim Mencel Artisena, Piotr Budniak Essential Group, Adam Kawończyk Quartet, Ida Zalewska Quintet czy Adam Bałdych Sextet. Komponuje także autorską muzykę, jej próbki znalazły się do tej pory na płytach Organ Spot, Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet oraz najnowszym albumie nagranym z udziałem wybitnego perkusisty z Izraela Zivem Ravitzem – „Unseen”.

Dawid Fortuna – jeden z najwybitniejszych perkusistów obecnego pokolenia urodzony w 1988 roku. Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej , kontynuował naukę w krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności zawdzięcza wspaniałym pedagogom do których należą Maciej Korpal, Mirosław Żyta, Jan Pilch oraz genialnym muzykom z którymi miał okazuje współpracować , m in. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Wegehaupt , Adam Pierończyk, Michael Patches Stewart, Leszek Możdżer, Dominik Wania, Adam Baldych, Paweł Kaczmarczyk, Sebastian Bernatowicz czy Jerzy Małek. Regularnie występuje w składzie grup: Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, New Bone, NSI Quartet, Kuba Płużek Quartet, Adam Bałdych Sextet, Dominik Wania Trio.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm