Aktualności

Adam Bałdych Quartet + Kari Sal + Gorzowska Orkiestra Dęta
2.07.2022 (sobota), godz. 20:30
Amfiteatr MCK
Park Siemiradzkiego
Gorzów Wielkopolski

Bilety dostępne na abilet.pl: https://tiny.pl/92w7c a także w kasie Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp., ul. Drzymały 26 (z Gorzowską Kartą Dużej Rodziny 50% zniżki).

Adam Bałdych w Gorzowie Wlkp.Adam Bałdych Quartet, Kari Sal i Gorzowska Orkiestra Dęta wystąpią 2 lipca  w Amfiteatrze MCK

O swoim  projekcie „Papusza” mówi Adam Bałdych:

„Świat muzyki poważnej i improwizowanej oraz poezji Bronisławy Wajs znajdą tu wspólną przestrzeń. Korespondencja sztuk jest dziś jednym z najistotniejszych zjawisk w środowisku kulturotwórczym a dla mnie osobiście dialog między muzycznymi gatunkami i poszukiwanie fundamentów dla tworzenia nowej jakości z odrębnych źródeł.

Poezja Papuszy będzie pojawiać się nie tylko w sposób dosłowny, śpiewana przez wokalistkę Kari Sal, ale stanie się inspiracją dla wyrazu dźwiękowego tego, co nieuchwytne, a co w swojej wyobraźni tkała poetka. Jako kompozytor sięgam coraz częściej do dużych aparatów wykonawczych jak orkiestra. W tym wypadku spróbujemy wraz z Gorzowską Orkiestrą Dętą wykreować wyjątkowy kolor zanurzony w barwach dzisiejszego świata i tego, który jawi się w utworach Papuszy. Istotnym elementem kompozycji będzie przenikanie świata dźwięków zapisanych i improwizowanych, które są nieprzewidywalne i trudno określić ich narrację. To połączenie jest dla mnie zawsze niezwykle ekscytujące”.

Adam Bałdych – skrzypek i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Od 2012 roku związany jest z prestiżową oficyną wydawniczą ACT z siedzibą w Monachium. Nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w: Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji. Koncertuje i nagrywa z wybitnymi artystami, takimi jak: Yaron Herman, Joachim Kuhn, Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Helge Lien, Aaron Parks, Lars Danielsson, Nils Landgren, Iiro Rantala, Marius Neset, Jacob Karlzon czy Billy Cobham.

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu Jazz nad Odrą (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016). W 2020 roku wraz Adam Bałdych Quartet znalazł się w finale prestiżowej nagrody BMW Welt Jazz 2020.

Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc dla renomowanych orkiestr. W 2015 roku na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina stworzył kompozycję Mozaika–Impresje, a w 2016 roku dla Orkiestry Muzyki Nowej napisał utwór Antiphona do tekstów znalezionych w grotach Qumran. W 2019 roku na zamówienie orkiestry AUKSO przygotował utwór Early Birds Symphony na festiwal auksodrone, W 2021 r. w Stuttgarcie swą premierę miała nowa kompozycja „Concerto Galante” przygotowywana na zamówienie Stuttgarter Kamerorchester.

Kari Sal – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Łodzi. 27 letnia artystka ma na swoim koncie m.in. zamówienie kompozytorskie dla Łódzkiej Filharmonii oraz współpracę z wybitnymi postaciami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Jej debiutancki album „Betesda” nagrany dla Słowackiej oficyny wydawniczej Hevethia spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i został uznany przez krytyków muzycznych jednym z najciekawszych w roku 2017. Kari Sal czerpie inspiracje zarówno z muzyki ludowej Łemków i Bojków Podkarpackich, wśród której wyrastała jak i współczesnej sceny muzyki elektronicznej. Eklektyzm jej twórczości słychać na albumie Betesda, który skomponowany został w opuszczonym kościele w małej Islandzkiej miejscowości Kirkjubaer Klustur. Na płycie artystka sięga do tekstów apokryficznych z II wieku a towarzyszące jej jazzowe combo poszerza o brzmienia skrzypiec i altówki oraz niezwykły ton Fińskiego wirtuoza trąbki – Verneriego Pohjoli.

Gorzowska Orkiestra Dęta to zespół o ponad 60 letniej tradycji i doświadczeniu. Skład zespołu stanowią uczniowie oraz absolwenci gorzowskich szkół muzycznych, studenci, nauczyciele muzyki, a także muzycy rozformowanej Orkiestry Garnizonowej. Repertuar Orkiestry jest bardzo urozmaicony. Składają się na niego: utwory oficjalne jak hymny, marsze, sygnały wojskowe, standardy muzyki pop / rock / latin / blues / jazz, pieśni, piosenki, utwory solowe, utwory na chór i orkiestrę), utwory i pieśni sakralne na cały rok liturgiczny. Dzięki tak rozbudowanemu repertuarowi jesteśmy często obecni na wielu ważnych wydarzeniach i imprezach odbywających się w naszym mieście i na terenie województwa Lubuskiego a także poza granicami kraju. Od wielu lat siedzibą orkiestry jest Miejskie Centrum Kultury. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm