Aktualności
ALL THAT JAZZ

JFW Nowym Jorku –  w stolicy jazzu, w Lincoln Center – a więc w samym jazzowym centrum tej stolicy miał miejsce 27 marca br. podwójny koncert, którego bohaterami byli pianiści Dave Brubeck i Ramsey Lewis. Przed rozpoczęciem występów, w hallu Rose Theater odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Ryszarda Horowitza „All That Jazz”. Ekspozycja ta  prezentuje fotografie wykonane na przełomie lat 50. i 60. Te z roku 1958, zrobione jeszcze w Polsce przed wyjazdem Horowitza do Ameryki, dokumentują wizytę Brubecka w Krakowie podczas jego historycznej trasy koncertowej za Żelazną Kurtyną. Druga część kolekcji pochodzi z festiwalu w Newport w 1962 roku, dokąd Horowitz udał się by towarzyszyć muzykom z zespołu The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego.  Są tam więc fotografie m.in. Zbyszka Namysłowskiego, Urbaniaka, Dyląga, ale także genialne zdjęcia takich gigantów jak Sonny Rollins, Count Basie, Duke Ellington, Louis Armstrong, Jimmy Rushing, czy młodziutka Aretha Franklin.
Zdjęcia te opublikowane zostały w albumie Ryszarda Horowitza „All That Jazz”, a teraz można się nimi również delektować na stronie internetowej www.ryszardhorowitz.com. Warto też posłuchać wywiadu ze sławnym fotografikiem: www.jalc.org/mouthpiece.
Po wernisażu, na którym obecny był sam Brubeck, goście przeszli do Sali koncertowej. „Rose Theater wypełniony był do ostatniego miejsca, a jest tam miejsc dwa i pół tysiąca. Sala powitała Brubecka owacją na stojąco. Legendarny muzyk, który w tym roku skończy 88 lat, ze swoim kwartetem wykonał urozmaicony program, ale, jak można się było spodziewać, nie zapomniał o Take Five” – napisał mieszkający od lat w Nowym Jorku fotografik Wojtek Kubik, który podrzucił nam kilka zdjęć z tego wydarzenia. 
Galeria  zdjęć

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm