Aktualności
Louis Armstron zabawia dzieci w Centrum Medycznym w Kairze.
Egipt, 1961AMERYKAŃSCY AMBASADOROWIE JAZZU RUSZAJĄ W ŚWIAT

JFDla uczczenia 233. rocznicy  Niepodległości Stanów Zjednoczonych oraz  90-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a USA zaprezentowana zostanie wystawa „Jam Session: Amerykańscy Ambasadorowie Jazzu Ruszają w Świat” ukazująca podróże legendarnych muzyków jazzowych za żelazną kurtynę będzie czynna w filii CA Fabryka Trzciny „Skwer” na  warszawskim Skwerze Hoovera (Krakowskie Przedmieście 60) od 27 czerwca do 26 lipca.

Na wystawę złożyły się fotografie i dokumenty – wybrane z wielu amerykańskich archiwów i prywatnych kolekcji – które stanowią kronikę owych podróży do ponad 30 krajów i świadectwo sukcesu „dyplomacji jazzowej”. Dla milionów widzów  było to pierwsze lub jedyne zetknięcie z żywą kulturą amerykańską. Dla podkreślenia szczególnej roli jazzu w historii muzyki i przemian społecznych w Polsce wystawę
wzbogacają fotogramy z kolekcji Marka Karewicza.

Wystawę promować będzie specjalny koncert „Ambasador Jazzu – Tomasz Stańko” 28 czerwca, o godz. 18:30, odbywający się pod honorowym patronatem Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wystawa „Jam Session: Amerykańscy Ambasadorowie Jazzu Ruszają w Świat” zaprezentowana zostanie następnie w Krakowie, w dniach 4 sierpnia - 6 września,  w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK), w ramach projektu „Ameryka, Ameryka…”, którego wydarzeniem głównym jest pierwszy w Polsce pokaz fotorealizmu amerykańskiego w ramach wystawy „Amerykański sen” (lipiec – październik).
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm