Aktualności
Andrea Bocelli – Muzyka NadzieiKoncert na żywo z katedry Duomo w Mediolanie połączył miliony ludzi na całym świecie

Bijący rekordy oglądalności solowy koncert Wielkanocny jednoczy globalną widownię w czasach izolacji. Największy transmitowany na żywo koncert muzyki klasycznej wszech czasów.W Niedzielę Wielkanocną 12 kwietnia, w chwili, która sprawiła, że świat się zatrzymał, włoski tenor Andrea Bocelli swoim przepełnionym emocjami solowym występem transmitowanym na żywo przez YouTube z Katedry Duomo w Mediolanie pobił rekordy oglądalności.

To historyczne wydarzenie zgromadziło ponad 2.8 miliona widzów jednocześnie, co czyni go jednym z największych transmitowanych na żywo muzycznych występów wszech czasów oraz przyciągnęło uwagę najliczniejszej publiczności muzyki klasycznej wykonanej na żywo, obserwującej to wydarzenie w tym samym czasie, w historii serwisu YouTube. W ciągu pierwszych 24 godzin, wideo zarejestrowało 28 milionów odsłon na całym świecie. Jeszcze przed rozpoczęciem transmisji, ponad milion widzów było obecnych na stronie w oczekiwaniu na występ.

„Muzyka Nadziei”, nadzwyczajny koncert Andrei Bocellego, został opisany dotychczas w ponad 100 krajach na całym świecie, i nadal jego popularność rośnie w serwisie YouTube i na platformach społecznościowych. W ciągu ostatnich 48 godzin, osiągnął on 1. pozycję na liście najczęściej oglądanych materiałów YouTube w USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Kanadzie i całej Ameryce Łacińskiej, w tym w Meksyku, Hiszpanii, Argentynie, Boliwii, Chile, Kolumbii, Kostaryce, Dominikanie, Ekwadorze, Gwatemali, Hondurasie, Panamie, Peru, Paragwaju, Urugwaju, Nikaragui i Brazylii.

Te zdumiewające wyniki pozycjonują wydarzenie jako największy transmitowany na żywo koncert muzyki klasycznej wszech czasów, w którym udział wzięły miliony ludzi w różnym wieku i różnego pochodzenia, połączonych zdalnie na całym świecie z okazji tej wyjątkowej, 30-minutowej transmisji wielkanocnej. Od niedzielnego wieczoru występ obejrzano ponad 35 milionów razy.

Wydarzenie to było poruszającą realizacją wyjątkowego programu muzyki sakralnej w tym zastygłym krajobrazie miasta w czasach kwarantanny. Niezwykłym osiągnięciem było zarejestrowanie obrazu i dźwięku w ramach narzuconych ograniczeń, a także sprostanie presji czasu, by udostępnić materiał audio i wideo natychmiast po rejestracji. Cel, aby muzyka niosła przesłanie miłości, ukojenia i nadziei,w czasie, gdy jest to najbardziej potrzebne, został osiągnięty. Nagranie udostępniono w serwisach streamingowych w ciągu kilku godzin.

Oto, co Andrea Bocelli mówi o tym wydarzeniu: „Jestem wzruszony i zachwycony tak niewiarygodnym odbiorem tego wydarzenia, który przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Dla artysty, wczorajsze przedsięwzięcie było godne poświęceń całego życia; dla osoby wierzącej i katolika, którym jestem, stanowiło dalsze potwierdzenie życzliwego uśmiechu, z jakim Bóg Ojciec patrzy na swoje dzieci. Ogromnym zaszczytem i przywilejem było dla mnie użyczenie mojego głosu modlitwom milionów ludzi, zebranych w jednym objęciu – małym-wielkim cudzie, którego bohaterem był cały świat i który potwierdza mój optymizm co do przyszłości naszej planety. Dziękuję wszystkim, którzy tygodniami pracowali w cieniu, od mojego managementu po wytwórnię, a w szczególności wszystkim tym, którzy podzielili się z nami tą chwilą, byśmy pozostali prawdziwie zjednoczeni.”

Przy akompaniamencie organisty katedralnego, Emanuela Vianelliego, Bocelli wykonał utwory starannie wybrane i zaaranżowane specjalnie dla głosu solowego i organów na tę wyjątkowa okazję.  Repertuar zawierał lubiane przez wszystkich Ave Maria Bacha/Gounoda oraz Panis Angelicus FranckaBocelli zakończył porywający recital utworem Amazing Grace, do którego wyszedł w ciszy z katedry i wykonał go na jej schodach naprzeciw całkowicie opuszczonego placu – niespotykany widok na to historyczne miejsce – by zaśpiewać jego pierwszy wers całkowicie bez akompaniamentu. Był to moment niezapomnianego uniesienia.

„Muzyka ma moc jednoczenia społeczności z całego świata w najbardziej wyjątkowy i doniosły sposób. W tym bezprecedensowym okresie niezwykle ważnym jest, byśmy spotykali się ze sobą łączeni poprzez muzykę. YouTube jest zaszczycony, że odegrał tak ważną rolę w umożliwieniu spotkania całego świata w jednym miejscu, jako muzyczna rodzina, by zobaczyć, posłuchać i usłyszeć koncert Andrei Bocellego w tak historycznym dniu” - powiedział Lyor Cohen, Global Head of Music, YouTube.

Wydarzenie odbyło się na zaproszenie Miasta i Katedry, ze wsparciem Miasta Mediolan i stowarzyszenia Veneranda Fabbrica del Duomo, którego produkcję przeprowadziły Sugar Music, Universal Music Group oraz Decca Records, dzięki hojnemu zaangażowaniu YouTube. Andrea Bocelli wystąpił pro-bono (we współpracy z Almud i Maverick Management).

Andrea Bocelli oraz fundacja jego imienia zaangażowani są aktualnie w kampanię na rzecz kryzysu COVID-19. Fundacja Andrea Bocelli (ABF) zbiera środki na pomoc szpitalom w zakupie urządzeń oraz wyposażenia niezbędnego do ochrony personelu medycznego. Środki można przekazać za pośrednictwem kampanii GoFundMe:

https://www.gofundme.com/f/wk67wc-abfxcamerino

lub poprzez bezpośredni kontakt z Fundacją Andrea Bocelli, pisząc na adres development@andreabocellifoundation.org.

„Bocelli: Muzyka Nadziei” transimotwany na żywo z katedry Duomo w Mediolanie we Włoszech w Niedzielą Wielkanocną 12 kwietnia 2020

nayoutube.com/andreabocelli
teraz dostępny również w serwisach streamingowych
koncert bez udziału publiczności:
https://AndreaBocelli.lnk.to/LiveFromDuomo

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm