Aktualności

Anna Gadt & Marcin Olak
Brawo!Bis!
16.05.2019 (czwartek), godz. 18.00 i 20.30
ul. Sandomierska 13 (róg Rejtana)
Warszawa
Bilety: 50 zł

Kup bilet

Anna Gadt i Marcin Olak – Brawo!Bis!Koncert nieprzewidywalny w czwartek 16 maja  na nowej scenie  warszawskiego Mokotowa

Anna Gadt - śpiew
Marcin Olak - gitara

Anna Gadt / Marcin Olak – duet wykonuje muzykę improwizowaną, komponowaną w czasie rzeczywistym. Podczas każdego koncertu słuchacze stają się świadkami powstawania niepowtarzalnych utworów, które już nigdy i nigdzie nie zostaną wykonane tak samo. W świecie łatwo dostępnych kopii, powtórzeń i sequeli taka wyjątkowość pomaga widzom doświadczyć bycia tu-i-teraz. I już choćby dlatego warto przyjść na ten koncert. Koncert w Brawo!Bis! odbędzie się dwa dni po sesji nagraniowej Ani i Marcina której rezultaty mają być udokumentowane na płycie która ma ukazać się pod koniec 2019 roku.  Artyści zagrają  premierowe piosenki inspirowane „Dziennikami” Witolda Gombrowicza!

Anna Gadt – improwizatorka, śpiewaczka, czasem kompozytorka. Absolwentka klasy fortepianu oraz wokalistyki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Sięga po swobodną improwizację podkreślającą bogactwo różnic wszystkich muzyków i walor wzajemnego uzupełniania się. Ma na koncie pięć autorskich płyt, uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Artysta Roku. Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Łotwie, Litwie, Słowacji. Obok własnego kwartetu jest pomysłodawczynią tria Renaissance, który sięgając po polskie kompozycje epoki renesansu, tłumaczy je na współczesny język jazzu i improwizacji. Współpracowała m.in. z Pawłem Mykietynem, triem RGG, zespołem Kwadrofonik, Włodzimierzem Nahornym, Nikolą Kołodziejczykiem, Marcinem Olakiem. Jest laureatką Grand Prix międzynarodowego konkursu muzyków śpiewających Jazz Struggle. Uczestniczka Polish Stage w ramach European Jazz Conference.

Jazzarium.pl napisało o niej: „Wokalistek o podobnie interesującej wizji twórczej drogi czy też podejmujących równie oryginalne wyzwania artystyczne jak Anna Gadt jest na scenie jazzowej niewiele. Choć w swojej twórczości posługuje się także tradycyjnie rozumianym śpiewem, artystka najbardziej zainteresowana jest wokalną improwizacją – w poszukiwaniu nieoczywistych brzmień stale rozwija techniki wykonawcze pozwalające jej rozwinąć pole ekspresji. Na scenie Anna Gadt nie ogranicza się wyłącznie do roli solistki: improwizując, często traktuje swój głos w sposób równorzędny z tonami instrumentów grających z nią muzyków i wchodzi z nimi w głębokie dźwiękowe współbrzmienia...”

Marcin Olak – gitarzysta jazzowy, kompozytor, muzyk improwizujący i eksperymentujący. Porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free-jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form. Występował na licznych festiwalach: Jazz Jamboree, JazzArt, Ad Libitum, Bridges, Fre3 Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days, Warszawska Jesień i wielu innych.

Marcin Olak jest także pedagogiem, prowadzi warsztaty dotyczące improwizacji jazzowej i otwartej. Pracował m.in. ze studentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Został zaproszony do poprowadzenia lekcji mistrzowskich w Musicollective (Gdańsk, PL), uczył improwizacji podczas Letnich Warsztatów Gitarowych w Krzyżowej i Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie.

W wolnych chwilach pisuje felietony, które ukazują się na portalu Jazzarium.pl.

BRAWO!BIS! – Nowa scena na kulturalnej mapie Warszawy

Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze wymyślić oryginalną formułę na restaurację w której znajduje się oddzielna sala do organizowania imprez kulturalnych? Wydaje się, że wszystko już było ale na warszawskim Mokotowie pojawiło się nowe miejsce.

Wszystko zaczyna się od marzeń… Aneta Sapilak od lat myślała o „swojej” kameralnej artystycznej przestrzeni, połączonej z dobrym jedzeniem, do której zapraszałaby artystów i w ślad za nimi widownię… Marzenia zaczęły przemieniać się w realny projekt, gdy los postawił na jej drodze  Michała Brysia – szefa kuchni -  znanego z ostatniej edycji Piekielnej Kuchni. Michał to człowiek renesansu – z wykształcenia aktor i producent telewizyjny. W latach 90. zrealizował kilkadziesiąt teledysków wielu gwiazd. Okazało się, że Michał pracuje nad uruchomieniem nowej restauracji, gdzie będzie przygotowywał dania oparte na  rzemieślniczych wypiekach. W menu znajdą się  różnego rodzaju chleby na zakwasie, pizze rzymskie z wymyślnymi dodatkami, ciasta drożdżowe, grillowane kanapki.

Na dole pod restauracją znajduje się sala,  która… została wymarzona przez Anetę. Do współpracy przy programowaniu repertuaru Aneta zaprosiła Ryszard Wojciula. Znają się od podstawówki, oboje są managerami muzycznymi, muzykami, oboje do niedawna byli wiceprezesami warszawskiej wytwórni płytowej For Tune. Ryszard podobnie jak Michał to osoba o wielu wszechstronnych talentach. W latach 80. grał na saksofonie w wielu znanych zespołach rockowych, w 90. szefował muzycznie i programowo rockowemu Radiu Wawa, a potem innym stacjom – w tym Radiu TOK FM. Do dziś jest aktywnym muzykiem i producentem, dziennikarzem i managerem. „Brawo! Bis!” mieści 70 osób. Wszyscy widzowie będą mieli niemal „namacalny” kontakt z występującymi artystami. Na scenie prezentowane będą kameralne koncerty i małe formy teatralne.. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na wydarzenia muzyczne, bo będą nietypowe. Prowadzący koncerty Ryszard Wojciul jest specjalistą od rozmów z artystami. Przeprowadził ich w swoim życiu setki. W „Brawo! Bis!” usłyszycie zatem na żywo nie tylko występujących artystów, ale i posłuchacie rozmowy z nimi, a nawet będziecie sami mogli zadawać pytania!

Więcej na:
www.arthorse.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm