Aktualności
Anthony Strong w Polsce

Maggie SamkovaBrytyjski wokalista i pianista wystąpi w listopadzie w Rybniku, Wrocławiu, Sosnowcu i Chorzowie

19.11 Rybnik, Teatr Ziemi Rybnickiej
20.11 Wrocław, Stary Klasztor
21.11 Sosnowiec, Sala Muza
22.11 Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury

Okrzyknięty w rodzinnej Anglii gwiazdą wokalistyki jazzowej Anthony Strong błyskawiczne wdarł się na estrady światowe i swoim charakterystycznym głosem czaruje publiczność na kilku kontynentach.Anthony Strong to brytyjski pianista jazzowy, kompozytor, wokalista oraz autor tekstów. W jego kompozycjach słychać wpływ klasyków jazzowych, a jego gra na fortepianie opiera się na ogromnej wiedzy na temat swingu Wyntona Kelly’ego, Oscara Petersona czy Billa Evansa. W swoim gładkim, dopasowanym garniturze i osobistym urokiem Anthony Strong zdaje się szczęśliwie wypełniać rolę „angielskiego dżentelmena”. Jego głos i swingujący styl gry na fortepianie połączone z płynącą ze sceny energią, to muzyczna uczta, którą docenia publiczność z całego świata.

Wczesne lata Anthony spędził w trzech wiodących szkołach muzycznych w Anglii, najpierw studiując grę na fortepianie klasycznym, ostatecznie poświęcając się muzyce jazzowej. Zamiłowanie do muzyki Oscara Petersona, Billa Evansa i Wyntona Kelly’ego ostatecznie doprowadziły go do Franka Sinatry, Mela Torme i Nata Kinga Cole’a i w konsekwencji do jazzowej wokalistyki.

Od czasu wydania jego debiutanckiego albumu w 2013 r., o Anthonym napisano na pierwszej stronie najbardziej poczytnego francuskiego dziennika „Le Figaro”, wystąpił na żywo przed milionami widzów niemieckiej telewizji, a przez brytyjską prasę został uznany za “ogromny talent, z wszelkimi zadatkami na kolejną, obok Jamie’ego Culluma i Michaela Bublé, gwiazdę panteonu współczesnego retro-jazzu”.Jako „nowa angielska gwiazda jazzu”, mogąca pochwalić się występem przed legendarnym B.B. Kingiem i wydaniem mini albumu, który dotarł na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów jazzowych, wokalista i pianista Anthony Strong wzbudził zainteresowanie najbardziej znaczących wytwórni muzycznych na świecie. Album „Stepping Out” znalazł się na pierwszym miejscu amerykańskiej stacji iTunes Jazz Charts. Stale wzbogaca trasę koncertową, która do tej pory dotarła do 26 krajów na 4 kontynentach. Harmonogramy trasy mówią same za siebie: CCB w Lizbonie o liczbie 1.300 osób, legendarny francuski festiwal Jazz w Marciac, Marina Bay Sands w Singapurze i Hollywood Bowl w USA.


Wydanie albumu „On A Clear Day” z 2015 roku było wyrazem zamiaru kontynuowania tego, co robi najlepiej. Repertuar jest bezgranicznie „starą szkołą” – od standardów jazzowych i klasyki, aż po wczesnego Stevie’ego Wondera i Motown – przecięcie jego osobistej kolekcji.

Anthony Strong nagrał niedawno nowy album, który nie został jeszcze wydany. Ale dostępne jest wideo z sesji nagraniowej, na którym brytyjski artysta  wykonuje standard Vernona Duke’a „Taking a Chance on Love”:


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm