Aktualności

Art Celebration: East United 5th Aniversary
22.06.2017, godz. 19.00
Filharmonia Podkarpacka
Rzeszów

Bezpłatne zaproszenia na koncert będą do odebrania od środy (14 czerwca) w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska)

Art Celebration w Rzeszowie

Bartłomiej SkubiszVitold Rek & The Spark na piątej edycji festiwalu, 22 czerwca w Filharmonii Podkarpackiej

Tegoroczna piąta edycja Art Celebration będzie okazją do świętowania małego jubileuszu autorskiego koncertowego projektu Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja Skubisza, który na dobre wpisał się w program rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury.

W tym roku organizatorzy zaprosili wspaniałych muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańki.

Muzyczny Rzeszów

To część koncertu poświęcona kompozytorom i twórcom związanym z Rzeszowem. Zaproszeni muzycy wraz z towarzyszeniem kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej – Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem wykonają utwory Nachuma Sternheima, a także autorskie impresje nawiązujące do twórczości Wojciecha Kilara i Tomasza Stańki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka. Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż po muzycznych ścieżkach Rzeszowa.

Vitold Rek & the Spark - Lem. Muzyczne sfery

W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” – programu sygnowanego przez Vitolda Reka, wybitnego kontrabasistę i kompozytora rodem z Rzeszowa, wieloletniego muzycznego partnera takich gigantów jak Tomasz Stańko czy John Tchicai.

Koncert w rozszerzonym składzie, który stworzą muzycy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem: Dominik Wania (fortepian), Tomasz Sowiński (bębny), Miłosz Pękala (perkusjonalia), Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Tomasz Nowak (trąbka) i Bartłomiej Skubisz (gramofony, rap, elektronika). Połączenie światów: muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa. Muzycy stworzą unikalny świat, w którym równorzędną rolę odgrywają zarówno umiejętności wirtuozerskie jak i klimat, przestrzeń i słowo. W program wkomponowane będą mówione na żywo przez dziennikarza i poetę Rafała Potockiego fragmenty powieści „Solaris” Stanisława Lema oraz „dźwięki kosmosu”. Vitold Rek & The Spark to pobudzająca wyobraźnie muzyczna podróż po różnych światach.

Program miał swoją światową premierę 30 listopada 2016 roku w Darmstadt podczas festiwalu Komet Lem i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Występ był anonsowany m.in. przez „Frankfurter Allegemeine Zeitung”.

https://www.mixcloud.com/Fatman_Skub/vitold-rek-the-spark-darmstadt-kometlem-d%C5%BAwi%C4%99kosfera/

Tołhaje – Mama Warhola

Ważnym punktem tegorocznej edycji Art Celebration będzie koncertowa premiera unikatowej płyty „Mama Warhola” utytułowanego neo folkowego zespołu Tołhjaje utworzonego w Bieszczadach i mającego w swoim składzie muzyków pochodzenia polsko-ukraińskiego. Płyta, która premierę będzie miała wiosną 2017 zawiera archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol - matki Andy Warhola. Przed kilkudziesięcioma laty nagrała je dla siostry na ebonitową płytę i wysłała z USA do rodzinnej Mikovej. Nagrania Julii Warhol będą podane z akompaniamentem zespołu i śpiewem wokalistki Marii Jurczyszyn. Oprócz dźwięków etno, wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się też elektroniczne i gitarowe brzmienia nawiązujące do nowojorskiego  undergroundu i artystycznego świata Warhola. Wydanie nowej płyty Tołhajów i koncert Art Celebration zbiega się z kilkoma ważnymi datami. W 2017 wypada 30-ta rocznica śmierci Andy Warhola, jak również 50. rocznica wydania kultowej płyty The Velvet Underground & Nico, na której powstanie Andy Warhol miał duży wpływ i do której zaprojektował okładkę. Zespół Tołhaje pokusił się również o nagranie dwóch coverów z wyżej wymienionej płyty.

Koncertom będą towarzyszyć specjalnie przygotowane na tę okazję wizualizacje i grafiki. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm