Aktualności

ImproMAZURKI
piano solo recital Artura Dutkiewicza
11.08.2018 (sobota), godz. 20.00
Stawy Brustmana
ul. Szekspira
Warszawa Bielany

Wstęp wolny

Artur Dutkiewicz – ImproMAZURKIRecital fortepianowy Artura Dutkiewicza, Stawy Brustmana na warszawskich Bielanch, sobota 11 sierpnia


ImproMazurki to cykl utworów pianisty Artura Dutkiewicza z solowej płyty „Mazurki”, w których  swobodna improwizacja, polskie rytmy i motywy ludowe oraz tradycja muzyki klasycznej i jazzowej łączą się w jedną oryginalną całość. Odnajdujemy tu inspiracje pięknem muzyki Chopina, nastrojowością kompozycji Szymanowskiego i rytmiką i atonalnością utworów Bartoka.

Mazurki Artura Dutkiewicza są projektem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej. Ze swoimi mazurkami pianista występował niemal na całym świecie; od USA, przez Europę, Afrykę, Chiny, po Australię i Nową Zelandię.

Koncert organizowany jest przez dzielnicę Bielany m.st. Warszawy w ramach obchodów 100-lecia  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niezwykle uduchowionej atmosferze rozwijał się recital Artura Dutkiewicza. W repertuarze artysty znalazły się m.in. jego mazurki – kompozycje o rzadkiej urodzie, inspirowane jazzem i muzyką fortepianową początku XX w.

Nieprawdopodobna wyobraźnia i technika pianisty, kunszt w operowaniu formą, harmonią i dynamiką oraz magiczna aura emanująca z granych przez niego fraz wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie.
Bogdan Chmura, Jazz Forum

Kiedy tylko włożę płytę „Mazurki” do odtwarzacza, muszę jej wysłuchać do końca. A potem znowu. Jest tu kilka tematów wręcz przebojowych, choćby „Mazurek Oberek” otwierający album. Przy „Mazurku Kieleckim” aż chce się zaśpiewać, a przy „Mazowieckim” chciałoby się ruszyć w tany.Słuchając tego albumu miałem nieodparte skojarzenia z cyklem „Children’s Song” Chicka Corei.
„I ja i Corea czerpiemy inspiracje z muzyki Beli Bartoka” – wyjaśnił pianista.
Zadumałem się nad cudowną łącznością muzyki klasycznej i jazzu, nieskrępowanym przepływem myśli i odczuć pomiędzy epokami, stylami, twórcami. 
Marek Dusza, Jazz Forum

Artur Dutkiewicz pianista jazzowy i kompozytor.  Koncertował w ponad 60 krajach świata.  Pochodzi z Pińczowa.  Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982 r.  Laureat wielu konkursów m.in.: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie, m.in. Jazz Jamboree - Warszawa, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival - Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival - Budapeszt, Int. Jazz Plaza Festival - Hawana, Polish Film Festival - Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival - Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival - Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.

Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własny zespół Artur Dutkiewicz Trio oraz wykonuje recitale solowe. Jego ostatnie autorskie albumy „Prana”, „Traveller” wydane w trio oraz „Mazurki” - solo, zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. 


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm