Aktualności
Artur Małecki & The Creature – WidokiUkazał się album laureatów programu Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022.

„Widoki” to debiut płytowy tria Artur Małecki & The Creature. Poza liderem odpowiadającym za perkusję i kompozycję, w skład zespołu wchodzą Przemysław Chmiel (saksofony) oraz Michał Aftyka (kontrabas i gitara basowa). Album powstał jako efekt silnej potrzeby tworzenia, wyrażenia tłumionych emocji i energii skumulowanej podczas długiego okresu stagnacji. Trio jest laureatem programu Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022.

Muzycy poznali się na festiwalu „Voicingers” w Żorach. Dobrze dopełniające się osobowości i wrażliwość muzyczna sprawiły, że zaczęli regularnie spotykać się na wspólne granie. Od początku tworzona przez nich muzyka często przybierała charakter intensywnego, niezależnego tworu (geneza „The Creature”), co bez wątpienia wynikało z łączącego ich zamiłowania do silnej ekspresji. Przez cztery lata zespół przeszedł drogę od swobodnego improwizowania do wykonywania autorskich kompozycji.

„W pewnym momencie dostrzegłem, że trio z Przemkiem i Michałem to idealne środowisko do przetestowania moich kompozytorskich debiutów” – mówi lider. „Dwa lata temu przyniosłem pierwszą kompozycję, jaką napisałem w życiu – zresztą tą samą, która rozpoczyna album.”

Płyta zawiera siedem kompozycji Artura oraz jedną kolektywną improwizację. Utwory są efektem bardzo różnorodnych muzycznych inspiracji – fascynacji klasyczną pracą motywiczną, asymetrią rytmiczną, coltrane'owską ekspresją. Starannie zaplanowana struktura łączy się w nich, ze swobodną wypowiedzią poprzez improwizację, a bezpośrednia emocjonalność przeplata się z abstrakcyjnym podejściem do sfery dźwięków. Jak mówi autor: „Pisanie materiału było procesem bardzo długim i introwertycznym, tak samo zresztą jak czas, kiedy powstawał. Bardziej lub mniej świadomie zawierałem w utworach emocje, które mi wtedy towarzyszyły. Dużo tam bezsilności, niespożytkowanej energii, tęsknoty. Jest też szok i bunt w zetknięciu z brutalnością świata”.

Tytuł „Widoki” odnosi się przede wszystkim do perspektyw. Perspektyw na przyszłość. Dla nas, najbliższego otoczenia, (a może nawet) całej ludzkości. A wszystkie zależne przede wszystkim od tego, jak pokierujemy energią, która w nas drzemie.


Skład:
Artur Małecki - perkusja
Przemysław Chmiel - saksofony
Michał Aftyka - kontrabas i gitara basowa

Realizacja nagrania: Jan Smoczyński
Mix i Master: Jan Smoczyński
Projekt okładki: Anna Płotko
Producent wykonawczy: Maciej Karłowski

Album został nagrany 25 stycznia i 4 lutego w studiu Tokarnia 2.0 

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Jan Bebel - portfolio

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm