Aktualności

Michał Urbaniak i Górale
10.11.2018 (sobota), godz. 19.00
Teatrze im. A. Mickiewicza
pl. Teatralny 1
Cieszyn

Koncert wyprzedany 

Atma – Michał Urbaniak i GóraleUnikatowy koncert Urbaniaka 10 listopada z kapelami folkowymi w Teatrze Mickiewicza w Cieszynie

Michał Urbaniak, światowej sławy muzyk jazzowy wystąpi na jedynym koncercie z góralami. Z jego zespołem zagrają wybitni muzycy góralscy: kapela Wałasi z Istebnej, zespół Besquidians z Beskidu Żywieckiego i kapela Nowina z Jabłonkowa. Podstawą programu będą utwory z legendarnej płyty Michała Urbaniaka „Atma”, wydanej w 1974 przez Columbia Records w Nowym Jorku, gdzie artysta połączył polski folk z jazzem.

Podstawą programu tego unikatowego spotkania będą kompozycje Urbaniaka z albumu „Atma”, który przeszedł do historii muzyki jako oryginalna fuzja nowoczesnego, elektronicznego jazzu, swingujących rytmów latynoskiej bossa novy oraz tradycyjnego polskiego folkloru. W oryginalnym nagraniu wzięli udział Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Paweł Jarzębski i Czesław „Mały” Bartkowski oraz Ray Mantilla. Albumem „Atma” Urbaniak rozpoczął swoją wieloletnią karierę w USA, o jego randze mogą świadczyć ceny, jakie osiągał na aukcjach i fakt, że kiedy czterdzieści lat po premierze został wznowiony w wersji CD, stało się to wydarzeniem muzycznym.

Projekt Michał Urbaniak i górale „Atma” na stulecie niepodległości jest dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” oraz ze środków Powiatu Cieszyńskiego.

Czy cieszyńskie spotkanie dwóch światów muzycznych będzie wydarzaniem na miarę nagrania „Atmy” sprzed lat? Trzeba przekonać się osobiście!

Cieszyński oddział Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, zachęcony sukcesem tegorocznego festiwalowego koncertu Jazz w teatrze, ponownie sięga do muzyki jazzowej. We współpracy z Piotrem Metzem, kierownikiem muzycznym radiowej „Trójki” (który cieszyński koncert poprowadzi), SPCzS organizuje to unikatowe wydarzenie w przeddzień jubileuszowego święta niepodległości, któremu muzycy dedykują swój występ.

Michał Urbaniak – jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. W 1973 r. wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock... Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971).

Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie. Kilkakrotnie koncertował w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w słynnych światowych i nowojorskich klubach jazzowych (Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil i in.). Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat” (1992 r.) wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach.

Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue” (Sony Music, 2010) zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty.

We wrześniu 2011 ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt. „Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 – Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. W 2016 roku otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną od Polskiej Akademii Fonograficznej – Złoty Fryderyk za całokształt działalności muzycznej.

Kapela Wałasi działa w Istebnej od ponad 30 lat. Zespół początkowo wykonywał tradycyjną muzykę Beskidu Śląskiego, sięgając również do szerszego materiału muzycznego z łuku Karpat. Z czasem zaczął tę muzykę aranżować i tworzyć nowe kompozycje. W skład zespołu wchodzą potomkowie tradycyjnych rodzin, grający na skrzypcach, gajdach, instrumentach pasterskich, cymbałach, altówce, kontrabasie.

Zespół Besquidians został założony w 2010 przez dwóch przyjaciół ze wsi Ślemień, Marcina Pokusę i Wojciecha Golca, w skład zespołu wchodzi m.in. także multiinstrumentalista Przemek Ficek. Muzycy należą do wybitnych znawców folkloru beskidzkiego, wirtuozów gry na tradycyjnych instrumentach, ale wzbogacają ludowe instrumentarium o nowe inspiracje, łącząc rozmaite style, brzmienia i barwy.

Nowina to ceniony zespół założony w 1984 roku przy kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie. Jego liderem jest skrzypek Peter Byrtus, oprócz niego w zespole występuje najczęściej czterech muzyków (skrzypkowie i basista), niekiedy wspomaganych przez głos kobiecy. Piszą o sobie gwarą cieszyńską: „naszim podstawowym repertuarym je muzyka ludowo Ślónska Cieszińskigo a to głównie górolsko, ale starómy sie grać aj inszi regióny a rodzaje muzyki, coby jak nejlepi bawić ludzi”.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm