Aktualności

Atom String Quartet
11.05.2019 (sobota), godz. 18.00 i 20.3
Brawo!Bis!
ul. Sandomierska 13 (róg Rejtana)
Warszawa-Mokotów

Bilety:
Kup bilet
Atom String Quartet – Brawo!!Bis!Dwa koncerty słynnego zespołu 11 maja w nowym klubie na warszawskim Mokotowie

Na nowej scenie przy ulicy Sandomierskiej 13 róg Rejtana na Mokotowie w Warszawie w godz. 18.00 i 20.30 i zagrają:

Mateusz Smoczyński - skrzypce
Dawid Lubowicz - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych.  Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Cairo Jazz Festival, Katara European Jazz Festival, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele, Jazz Jamboree czy Solidarity of Arts. Atom String Quartet jest także pierwszym  polskim zespołem, który dwukrotnie wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead! w Bremie (2015 i 2018).

Zespół nagrał cztery autorskie płyty: wyróżnioną nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku – „Fade In” (2011), „Places” (2012) za którą otrzymał Fryderyka w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa oraz „AtomSPHERE” (2015), która była nominowana do „Fryderyka” 2016 w kategorii Album roku muzyka jazzowa. Wszystkie płyty ukazały się nakładem wytwórni Kayax. W 2017 roku ukazał się czwarty album zespołu „Seifert”, na którym znalazły się kompozycje wybitnego polskiego skrzypka jazzowego – Zbigniewa Seiferta w interpretacji muzyków kwartetu. Wydawcą płyty jest Fundacja im. Z. Seiferta. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Album roku muzyka jazzowa.

Szczególny wymiar przybrała współpraca ASQ z NFM Orkiestra Leopoldinum, której efektem są dwa albumy: „Made in Poland”, na którym obok kompozycji Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Mikołaja Góreckiego znalazły się utwory Krzysztofa Lenczowskiego („Iława” i „Namysłowiak”) oraz Dawida Lubowicza („Ballada o śmierci Janosika”) oraz „Supernova”, zawierająca premierowe, napisane specjalnie na tę okazję kompozycje muzyków kwartetu oraz utwór „Concerto Rosso na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową” Hanny Kulenty-Majoor, dedykowany obu zespołom. Oba krążki zostały uhonorowane nagrodą Fryderyk: „Made In Poland (2017) w kategorii  Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca, zaś „Supernova” (2018) kategorii Album roku – muzyka współczesna.

Istotne miejsce w dyskografii zespołu zajmują albumy koncertowe ze specjalnymi projektami, takie jak: Leszek Możdżer and Friends „Live in Berlin Philharmonic III”, Grzech Piotrowski World Orchestra „Live in Gdańsk”, String Big Band „Live in Trójka”, oraz Dorota Miśkiewicz „Piano.pl”. Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych artystów, można ich usłyszeć na płytach: Zakopower („Drugie pół”), Kayah („Transoriental Orchestra” i „Gdy pada śnieg”), Natalia Kukulska („Ósmy plan”), Cezariusz Gadzina („The Fifth Element”), Rafał Grząka („Atom Accordion Quintet”), Grażyna Auguścik („Inspired by Lutosławski”), Tomasz Wendt („Behind The Strings”).

Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix Stowarzyszenia Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2010) i Zespół roku (2016), „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (2012) oraz „Mateusza Trójki” (2015) w kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie. Od początku swojej działalności muzycy Atom String Quartet zajmują wysokie miejsca w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, w tym wielokrotnie pierwsze miejsce w kategorii Zespół Akustyczny.

Kwartet współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Vladislav „Adzik” Sendecki, Mino Cinelu, Paolo Fresu, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Marek Moś, Natalia Kukulska, Kayah, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Andrzej Smolik, a także zespołami: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, NFM Orkiestra Leopoldinum, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Radomska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Elbląska Orkiestra Kameralna, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva, Kapela Góralska Sebastiana Karpiela-Bułecki.

BRAWO!BIS!

Nowa scena na kulturalnej mapie Warszawy

Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze wymyślić oryginalną formułę na restaurację, w której znajduje się oddzielna sala do organizowania imprez kulturalnych? Wydaje się, że wszystko już było ale na warszawskim Mokotowie pojawiło się nowe miejsce pod nazwą – BRAWO!BIS!

Wszystko zaczyna się od marzeń… Aneta Sapilak od lat myślała o „swojej” kameralnej artystycznej przestrzeni, połączonej z dobrym jedzeniem, do której zapraszałaby artystów i w ślad za nimi widownię… Marzenia zaczęły przemieniać się w realny projekt, gdy los postawił na jej drodze  Michała Brysia – szefa kuchni -  znanego z ostatniej edycji Piekielnej Kuchni. Michał to człowiek renesansu – z wykształcenia aktor i producent telewizyjny. W latach 90. zrealizował kilkadziesiąt teledysków wielu gwiazd. Okazało się, że Michał pracuje nad uruchomieniem nowej restauracji, gdzie będzie przygotowywał dania oparte na  rzemieślniczych wypiekach. W menu znajdą się  różnego rodzaju chleby na zakwasie, pizze rzymskie z wymyślnymi dodatkami, ciasta drożdżowe, grillowane kanapki. Na dole pod restauracją znajduje się sala,  która …. została wymarzona przez Anetę. Do współpracy przy programowaniu repertuaru Aneta zaprosiła Ryszard Wojciula. Znają się od podstawówki, oboje są managerami muzycznymi, muzykami, oboje do niedawna byli wiceprezesami warszawskiej wytwórni płytowej For Tune. Ryszard podobnie jak Michał to osoba o wielu wszechstronnych talentach. W latach 80. grał na saksofonie w wielu znanych zespołach rockowych, w 90. szefował muzycznie i programowo rockowemu Radiu Wawa, a potem innym stacjom – w tym Radiu TOK FM. Do dziś jest aktywnym muzykiem i producentem, dziennikarzem i managerem.

„Brawo! Bis!” mieści 70 osób. Wszyscy widzowie będą mieli niemal „namacalny” kontakt z występującymi artystami. Na scenie prezentowane będą kameralne koncerty i małe formy teatralne.. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na wydarzenia muzyczne, bo będą nietypowe. Prowadzący koncerty Ryszard Wojciul jest specjalistą od rozmów z artystami. Przeprowadził ich w swoim życiu setki. W „Brawo! Bis!” usłyszycie zatem na żywo nie tylko występujących artystów, ale i posłuchacie rozmowy z nimi, a nawet będziecie sami mogli zadawać pytania!

Więcej na:
www.arthorse.pl
https://www.facebook.com/BRAWO-BIS-zakątek-sztuki-790046091363219/?modal=admin_todo_tour
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm