Aktualności

Trasa
7.01 Dakota Jazz Club, Minneapolis, MN
8.01Cafe Coda, Madison, WI
10.01Taube Atrium Theater, San Fransisco, CA 
12.01 Musical Instruments Museum, Phoenix, AZ
14.01Keystone Korner, Baltimore, MD
16.01 Dizzy’s Club – Jazz at Lincoln Center, Nowy Jork

Atom String Quartet US Tour7 stycznia Atom String Quartet rozpoczyna kolejną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych.

W ciągu niecałych dwóch tygodni nasz „atomowy” kwartet zagra siedem koncertów w różnych częściach USA: od Minneapolis, przez Kalifornię i Arizonę aż po Wschodnie Wybrzeże.  Artyści zakończą tournée w Nowym Jorku, gdzie wystąpią w prestiżowym Dizzy’s Club – Jazz at Lincoln Center. Amerykańska trasa rozpocznie obchody 10. rocznicy istnienia kwartetu, który od początku tworzy żelazny skład: Dawid Lubowicz - skrzypce, Mateusz Smoczyński - skrzypce, Michał Zaborski - altówka, Krzysztof Lenczowski - wiolonczela.

Druga trasa koncertowa zespołu po Stanach Zjednoczonych obejmie takie miasta jak: Minneapolis, Madison, San Francisco, Phoenix, Baltimore i Nowy Jork. Artyści zaprezentują przekrojowy program, na który będą się składać kompozycje Krzysztofa Pendereckiego (z ostatniej płyty zespołu pt. „Penderecki”), Zbigniewa Seiferta oraz muzyków kwartetu.

Szczególnym wydarzeniem będą koncerty w Dizzy’s Club – Jazz at Lincoln Center,jednym z najbardziej prestiżowych klubów jazzowych na świecie.  Atom String Quartet wystąpi tam 16 stycznia dwukrotnie: o 19:30 i 21:30.

Trasa koncertowa po Stanach Zjednoczonych rozpocznie obchody 10-lecia istnienia zespołu – 8 stycznia 2010 roku mija bowiem 10 lat od pierwszego publicznego występu Atom String Quartet, w nieistniejącym już klubie „Lokal Użytkowy”. 

Amerykańska trasa ASQ została dofinansowana z programu „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, wszyscy muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od 2011 roku, zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych. W 2019 roku kwartet zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach.

Kwartet nagrał pięć autorskich płyt, dwie z nich otrzymały nagrodę „Fryderyk”, ostatni album  „Penderecki” z interpretacją muzyki największego polskiego żyjącego kompozytora spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy i krytyków.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm