Aktualności

Grażyna Auguścik & Jarosław Bester
9.11.2018 (piątek), godz. 19.00
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
ul. Jakubowskiego 10
Płock

Bilety: 45 zł 

Auguścik i Bester w PłockuKoncert duetu wokalistki Grażyny Auguścik i akordeonisty Jarosława Bestera 9 listopada w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki

Grażyna Auguścik jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej.

Jest absolwentką słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły otrzymała w 1992 roku z wyróżnieniem z rąk samego Phila Collinsa i Ala Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroudowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytwórni GMA Records.

Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 19 płyt solowych, spośród których 11 we własnej firmie nagraniowej, w ponad 20 wzięła udział jako gość, a kolejne to remiksy z jej głosem. Współpracuje z muzykami, których dobrze zna i ceni. Wśród nich są: John Medeski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Patricia Barber, Paul Wertico, John McLean, Kurt Rosenwinkel, Matt Ulery, Paulinho Garcia, Jarek Bester, Andrzej Jagodziński i wielu innych.

Udział w najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie stawia ją w gronie najlepszych wokalistek jazzowych. W roku 1998 jej zrealizowana wspólnie z Bogdanem Hołownią płyta „Pastels” uznana została przez National Public Radio za jedną z najlepszych jazzowych płyt roku. Wydana w 2002 roku płyta „River” została natomiast uznana za jedno z największych wydarzeń muzycznych roku, stawiając Grażynę w gronie piętnastu najlepszych wokalistek jazzowych w Stanach (2002 Twirlie Nomination). W tym samym roku Auguścik otrzymała też prestiżową nominację dla najlepszej wokalistki 2002 roku w 22nd Annual Chicago MusicAwards. W latach 2003 - 2006 oraz 2016 JAZZ FORUM w ankiecie czytelników Jazz Top przyznaje jej tytuł najlepszej wokalistki jazzowej.Jarosław Bester to akordeonista i kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatem wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) – jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

W swej grze, łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz dzięki zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych, osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm