Aktualności

Avishai Cohen feat. Piotr Orzechowski „Warsaw Standards”
Made in POLIN
10 października, godz. 20.00–22.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
audytorium
ul. Anielewicza 6
Warszawa

Avishai Cohen & Piotr Orzechowski – Made in POLINSpecjalny projekt „Warsaw Standards” 10 października w warszawskim Muzeum POLIN.

Nowy projekt dwóch znakomitych muzyków jazzowych młodego pokolenia: pianisty Piotra Orzechowskiego oraz Avishaia Cohena – izraelskiego trębacza, dzielącego swój czas na Tel Awiw i Nowy Jork, który w 2016 roku zadebiutuje w prestiżowej wytwórni ECM. 

Piotr Orzechowski i Avishai Cohen to wirtuozi swoich instrumentów, przekraczający wytyczone dotąd granice. Obaj artyści są absolwentami słynnego Berklee College of Music, obaj szturmem wkroczyli na jazzowe sceny i są doceniani za oryginalny styl, odrębny język muzyczny i indywidualizm. Wyróżniani w konkursach – Piotr jest zdobywcą Grand Prix legendarnego szwajcarskiego Montreux Jazz Piano Solo Competition (2011) – i prestiżowych rankingach – Avishai został uhonorowany w ramach DownBeat Critics Poll (2012). 

Warsaw Standards to połączenie młodości, bezkompromisowości i wirtuozerii; zderzenie talentów wyśmienitych muzyków młodej generacji, pochodzących z różnych muzycznych światów. Na program składają się aranżacje Piotra Orzechowskiego utworów XX-wiecznych polskich kompozytorów o żydowskich korzeniach, związanych z Warszawą. Projekt to pewnego rodzaju hołd dla nieco zapomnianych w Polsce twórców: Victora Younga i Bronisława Kapera, działających po II wojnie światowej w USA, których kompozycje weszły do kanonu standardów jazzowych (m.in. Stella by Starlight Younga, czy On Green Dolphin Street Kapera). Avishai Cohen – trębacz jazzowy młodego pokolenia. Urodził się i wychował w Izraelu, jednak od lat działa z powodzeniem w Nowym Jorku. Absolwent Berklee College of Music, okrzyknięty „wschodzącą gwiazdą” w rankingu DownBeat Critics Poll (2012) cieszy się reputacją muzyka o indywidualnym stylu i oryginalnym brzmieniu.

Niezwykle kreatywny i aktywny zarówno jako lider, jak i sideman. Zagrał z sukcesem na Newport Jazz Festival (2012) wraz ze swym tio Triveni. Objechał świat wraz z prestiżowym SF Jazz Collective. Występuje również wraz z The 3 Cohens Sextet – ze swą siostrą klarnecistką i saksofonistką Anat oraz bratem Yuvalem. Wraz z rodzinnym składem The 3 Cohens, Avishai dwukrotnie był headlinerem w legendarnym klubie Village Vanguard. Został również wyróżniony okładką prestiżowego DownBeat. 

Jak dotąd wydał 6 albumów jako lider, m.in. dla Anzic Records. Jest współliderem Third World Love, składu z wielokulturowym zacięciem, na który składa się basista Omer Avital, pianista Yonatan Avishai i perkusista Daniel Freedman.

„New York Times” opisał go następująco: asertywny, doświadczony trębacz o wysmakowanym modernistycznym stylu. 

www.avishaicohenmusic.com

Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – polski pianista jazzowy i kompozytor. Rocznik 1990. Absolwent Berklee College of Music. Jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia – zdobywca I. Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011). Laureat Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Nadzieja Polskiego Jazzu. Jego debiutancki album solowy inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego pt.  Experiment: Penderecki (Decca Classics/Universal Music Polska), okrzyknięto fonograficzną sensacją (nominacja do Nagrody Fryderyk 2013). 

Nagradzany na najważniejszych międzynarodowych festiwalach nie tylko jako pianista i kompozytor, ale również jako lider High Definition Quartet, z którym wygrał m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii (2011). Zespół nagrał świetnie przyjęty przez krytykę album Hopasa (EmArcy Records/Universal Music Polska), który otrzymał tzw. Oskara Jazzowego „Grand Prix Jazz Melomani”, tytuł „Płyty Roku 2013” oraz nominację do Nagrody FRYDERYK 2014. 

Piotr jest wirtuozem, to słowo najlepiej go określa. Jest muzykiem pełną parą, świetnym kompozytorem, o unikatowym stylu – ocenił Randy Brecker po wspólnej trasie koncertowej w krajach Zatoki Perskiej.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm