Aktualności
Bartosz Dworak Quartet
fot. Wojciech KarnatBartosz Dworak Quartet zdobywa Klucz do Kariery

Marek DemidowiczOrganizowany po raz czterdziesty konkurs miał miejsce 22 listopada w gorzowskim klubie Pod Filarami.

Zasady konkursu przewidują udział laureatów innych krajowych konkursów jazzowych, którzy prezentują się kolejno klubowej publiczności w ok. godzinnych setach. Zwycięzcę wyłania w głosowaniu publiczność. O nagrodę publiczności, czyli symboliczny Klucz w tym roku walczyli:

Zwycięzca Jazz Juniors w Krakowie 2013
Bartosz Dworak Quartet
Bartosz Dworak - skrzypce
Piotr Matusik - fortepian
Jakub Dworak - kontrabas
Szymon Madej - perkusja

 


Bartosz Dworak Quartet fot. Piotr Merda

 

Laureat festiwalu Jazz nad Odrą 2014
Dima Bondarev Quintet
Dima Bondarev - trąbka (Ukraina)
Igor Osypov - gitara (Ukraina)
Ludwig Hornung - fortepian (Niemcy)
Martin Buhl - kontrabas (Dania)
Jesus Vega - perkusja (USA)

 


Dima Bondarev Quintet fot. Piotr Merda

 

Zwyciężczyni Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu 2014
Magdalena Iwińska 
Magdalena Iwińska - wokal
Kajetan Borowski - fortepian
Kuba Dworak - kontrabas
Damian Niewiński - perkusja

 


Magdalena Iwińska fot. Piotr Merda

 

Występ Dimy Bondareva i jego berlińskiego zespołu wypełniły ich autorskie kompozycje. Muzyka głównego nurtu, bez eksperymentów formalnych, bez prób usilnego europeizowania jazzu, ale wciąż brzmiące świeżo tzw. amerykańskie granie. Dobrze brzmiące szczególnie w wykonaniu dobrych muzyków, w zespole nie było słabych punktów.

Kwartet młodego skrzypka Bartosza Dworaka swój błyskotliwy występ oparł na programie z debiutanckiej płyty (dołączonej do poprzedniego nr JF) i tak jak na płycie rozpoczął od żywiołowego „Zwyrtańca”, a zakończył równie dynamiczną kompozycją Zbigniewa Seiferta „Turbulent Plover”. Najciekawsze wydaje się jednak to co było w środku, a mianowicie utwór Bartosza Dworaka pod bezpretensjonalnym tytułem „If You Have an Extra Power Don’t Forget to Use a Towel!” – niezwykle ciekawa, otwarta kompozycja.

Zmagania zakończyła urokliwa wokalistka Magdalena Iwińska, która zaśpiewała kilka standardów, ale także „Walc Embarras” Wasowskiego i Przybory, „Imagine” Lennona i kołysankę „Rosemary’s Baby” Komedy. Szkoda, że artystka nie spróbowała autorskiej wypowiedzi, bo te interesujące interpretacje nie przekonały jednak większości słuchaczy. Magda to bardzo młoda osoba, obdarzona dobrym głosem, więc z pewnością jeszcze o niej usłyszymy.

Na zakończenie wieczoru odbyło się głosowanie publiczności, która swoje preferencje zaznaczała krzyżykiem na kuponach konkursowych dołączonych do biletów. Żartowano, że o profesjonalizmie plebiscytu świadczy tylko 1 głos nieważny oraz bardzo sprawnie przeprowadzony proces liczenia głosów. Najważniejszy jednak jest jednoznaczny werdykt przyznający 40. Klucz do Kariery kwartetowi Bartosza Dworaka. Wręczając nagrodę szef „Filarów” Bogusław Dziekański podkreślił wyrównany, wysoki poziom startujących w konkursie muzyków.

A już zupełnie na koniec wylosowano dwa darmowe podwójne zaproszenia dla jurorów na koncert Jane Monheit, który odbędzie się 25 kwietnia 2015 r. w ramach Gorzów Jazz Celebrations.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm