Aktualności
Bielska Zadymka Jazzowa 2019

Jerzy BatyckiPat Metheny Artystą Rezydentem. Wystąpią również m.in. Branford Marsalis i Regina Carter.

Począwszy od 21. edycji LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa wzbogaci się o nowy element – funkcjęArtist-in-Residence, czyli centralnej postaci całego festiwalu. Będzie ją pełnił amerykański gitarzysta, kompozytor, lider, zdobywca 20 nagród Grammy – Pat Metheny. W ramach funkcji Rezydenta wystąpi w dwóch koncertach: Pat Metheny Trio (8  marca w Bielsku-Białej) oraz na finał Pat Metheny Trio & NOSPR (10 marca w Katowicach). Podczas finałowego koncertu zaprezentuje światową premierę symfonicznej wersji legendarnej płyty „Beyond The Missouri Sky”. W triu Metheny’ego na kontrabasie zagra Darek Oleszkiewicz. Artist-in-Residence poprowadzi także mistrzowskie warsztaty gitarowe (6 marca w Sali Koncertowej ZPSM w Bielsku-Białej).


Brandford Marsalis fot. Eric Ryan Anderson

Na Zadymce pojawią się również inne postaci światowego jazzu z USA: Branford Marsalis, Regina Carter i Tom Harrell. Wśród polskich wykonawców na Zadymce zaprezentuje się m.in.: Jazzowa Rodzina Miśkiewiczów, Michał Urbaniak, Kwintet Wojtka Mazolewskiego i Paweł Kaczmarczyk. Koncerty odbędą się w klubach i salach koncertowych Bielska-Białej i Katowic, w schronisku na Szyndzielni oraz w zabrzańskiej Kopalni Guido, trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią.Podczas festiwalu zostanie rozstrzygnięty kolejny Konkurs. Zgłoszenia do konkursu w postaci nagrań (max. 30 min.) przyjmowane są do 31 stycznia 2019 r. 14 lutego poznamy finalistów, którzy swoje programy zaprezentują 3 marca przed Jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Regulamin na:

http://zadymka.pl/2018/12/11/konkurs-2019/

Zaprezentowane zostaną dwie wystawy fotografii: „Amerykanie na Zadymce” i „Legendarny Jazz Camping Kalatówki 1959 – 60 lat minęło”.
Festiwal potrwa od 2 do 10 marca 2019 r.
www.zadymka.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm