Aktualności
Chucho Valdes & Paquito D’RiveraBielska Zadymka Jazzowa 2022SFJazz Collective, Al Di Meola, Chucho Valdes & Paquito D’Rivera, Marylin Mazur, Bielsko-Biała, 20 - 26 czerwca.

Bohaterem pierwszej odsłony LOTOS Jazz Festival 24. Bielska Zadymka Jazzowa był amerykański wirtuoz fortepianu Brad Mehldau, który wystąpił z Filharmonią Brno 4 marca w nowej Sali Koncertowej Cavatina Hall w Bielsku-Białej (patrz recenzja w Jazz Forum 3/2022).

Na drugą część festiwalu organizatorzy zapraszają na początku lata. 20 czerwca odbędzie się finał konkursu, a wieczorem pierwsza wyprawa z cyklu „Śląsk z góry na dół”, w ramach której publiczność zostanie zwieziona górniczą szolą 320 metrów pod ziemię, gdzie w Komorze Badawczej K8 odbędzie się koncert zespołu Błoto. Dzień później w katowickiej Sali Koncertowej NOSPR swój najnowszy program „New Works Reflecting The Moment” przedstawi gwiazdorska formacja SFJAZZ Collective. Dyrektorem muzycznym projektu jest saksofonista Chris Potter, a wraz z nim występują m.in. David Sánchez i Gretchen Parlato.SFJazz Collective 


22 czerwca Zadymka wróci do Bielska-Białej. W Cavatina Hall zadymkowy wieczór rozpocznie Marilyn Mazur, która zaprezentuje swoją Shamanię – formację złożoną z dziesięciu kobiet, cenionych artystek duńskiej, szwedzkiej i norweskiej sceny avant-jazzowej. W drugiej części wieczoru scenę opanują mężczyźni. Power Of The Horns, supergrupa jazzowa składająca się z czołowych polskich muzyków średniego pokolenia pod przewodnictwem Piotra Damasiewicza zagra materiał z płyty „Polska”.

23 czerwca, w Noc Świętojańską, festiwalowa publiczność podzieli się na tych, co pojadą pod ziemię i tych, co udadzą się w góry. „Śląsk z góry na dół” to już wypróbowana przez organizatorów forma prezentacji jazzu w otoczeniu turystycznych atrakcji regionu. W Komorze Badawczej nr 8 Kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią, wystąpi zespół Błoto, a przed schroniskiem na górze Szyndzielnia, Hizbut Jamm i Rodziewicz Quintet.

24 czerwca w Cavatina Hall swój najnowszy projekt przedstawi Al Di Meola. Dalsza część wieczoru to tradycyjne Okolice Jazzu z udziałem dwóch formacji. W Klubie Klimat wystąpią kolejno Nervy i francuski Elektro Deluxe z żywiołową mieszanką groove heavy jazzu, funku i hip-hopu. 25 czerwca podczas Gali Polskiego Jazzu odbędzie się oficjalna premiera płyty „Depressed Lady”, którą Mary Rumi i Jacek Namysłowski zadedykowali ojcu. Podczas koncertu rodzina odbierze nagrodę Anioła Jazzu, jaką organizatorzy przyznali jeszcze przed śmiercią Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Wielkim wydarzeniem festiwalu będzie koncert legend afrokubańskiego jazzu – Chucho Valdesa i Paquito D’Rivery. W nocy na bielskim Rynku muzyczny klimat kontynuować bedzie CUBAns reUNION, czyli reprezentacja „polskich” kubańczyków, m.in. Jose Torresa i Reya Ceballo. Festiwal zakończy w niedzielę 26 czerwca Parada Nowoorleańska, która przemaszeruje z Ronda Bielskiego Jazzu na Rynek oraz żywiołowy, oparty na afrykańskich rytmach koncert zespołu City Bum Bum & Friends  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm