Aktualności

Charles Mingus Group
6 marca 2020 (piątek), godz. 20.00
Klub SPATiF
Al. Ujazdowskie 45
Warszawa

Bilety: https://tiny.pl/tv234

„Charles Mingus Group” w WarszawieKwintet znakomitych polskich muzyków zagra muzykę giganta jazzu 6 marca w Klubie SPATiF

Nazwa zespołu brzmi prowokacyjnie, bowiem legendarny amerykański jazzman, którego nazwisko się tu pojawia, zmarł ponad 40 lat temu. Charles Mingus Group to raczej hasło programowe koncertu, którego bohaterami będą: Piotr Damasiewicz, Marek Pospieszalski, Marcel Baliński, Bartosz Szablowski, Franciszek Pospieszalski. Nasi młodzi artyści wezmą na warsztat muzykę z dwóch płyt Mingusa (1922 - 1979), nagranych przez wielkiego kontrabasistę, bandleadera i kompozytora w latach ’70 – „Changes One” i „Changes Two”. Wyjątkowość tych albumów polega na połączeniu bopu, bluesa oraz free. Improwizacji, które porywają swoją zmiennością.

Piotr Damasiewicz - trąbka
Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy
Marcel Baliński - piano
Bartosz Szablowski - perkusja
Franciszek Pospieszalski - kontrabas

Piotr Damasiewicz – jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Jego albumy „Alaman”, „Imprograohic” czy „Mnemotaksja” były wymieniane w czołówce najważniejszych płyt na polskiej scenie muzyki improwizowanej ostatnich lat. Jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut roku 2012 za album „Hadrony”, nagrany z orkiestrą kameralną Aukso. Damasiewicz jest twórcą orkiestry Power of the Horns, w której przed podwojoną sekcją rytmiczną występuje pięć instrumentów dętych.Nakładem oficyny For Tune w roku 2013 ukazała się pierwsza płyta zespołu „Alaman” doskonale przyjęta przez jazzową krytykę. W tym samym roku do sklepów trafiły także nagrania „Imprgraphic” kwartetu Damasiewicza, w którym improwizacja oparta jest na notacji graficznej. W roku 2014 premierę miał, nagrany w 2006 roku, album „Mnemotaksja” pierwszego dojrzałego kwartetu trębacza z Gerardem Lebikiem na saksofonie tenorowym, Maciejem Garbowskim na kontrabasie i Wojciechem Romanowskim na perkusji. Obok własnych projektów Damasiewicz współpracuje także m.in. z portugalskim Red Trio, Spinifex, VeNN Circles czy Escape Art Quintet. Jest także członkiem międzynarodowych platform kreatywnych JazzPlaysEurope 2010, Take Five Europe 2013 i European Jazz Network. Jest kuratorem cyklu Melting Pot, w ramach którego co kwartał spotykają się we Wrocławiu improwizatorzy z różnych dziedzin i różnych krajów. W ubiegłym roku odbył (4000 km) pieszą pielgrzymkę z Korczowej do Santiago de Compostela grając po drodze dziesiątki solowych koncertów w różnych świątyniach.

Marek Pospieszalski – edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat. Ogromny wpływ na jego kształtowanie się miała muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break, w którym grał jego ojciec. W ślad za nim za swój główny instrument obiera saksofon. W wieku 17 lat rozpoczął grę w zespole trębacza Antoniego Gralaka, od tamtej pory nieprzerwanie funkcjonuje jako muzyk. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej.Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem Andrzejewskim), z którym wydał album „Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra”. Przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing został wybrany na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie („25 unerhörte kommende Großen”). Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydali autorski album „Bareness”.  Z Qbą Janickim tworzy duet Malediwy.Jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i kwintetu Mateusza Pospieszalskiego.

Marcel Baliński – pianista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Gra w zespołach: Entropia Ensemble, Jerry&The Pelican System, RASP Lovers. Organizator Festiwalu Dwa Piętra, oraz cotygodniowych wydarzeń kulturalnych w łódzkim klubie Kij. Animator kultury zaangażowany w pomoc młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. W tym roku planuje nagrać płytę swojego nowopowstałego trio.

Bartosz Szablowski naukę gry na perkusji rozpoczął w 10 roku życia. Ukończył z wyróżnieniem ZPSM II stopnia im. F. Chopina w Warszawie (Bednarska) na wydziale jazzu w klasach Czesława Bartkowskiego i Krzysztofa Gradziuka. W 2018 ukończył licencjat na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Jazz i muzyka estradowa) w katedrze dr Adama Buczka. Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Aktualnie student konserwatorium w Odense. Współtworzy między innymi: RASP Lovers, PE Quartet czy zespół Kinga.

Franciszek Pospieszalski – kontrabasista pochodzący z muzycznej rodziny. Absolwent duńskiego Rhythmic Music Conservatory. W 2018 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu. Jest muzykiem i kompozytorem czynnie działającym w wielu międzynarodowych jak i lokalnych zespołach jako sideman, a także lider kilku swoich projektów. W 2017 r. wydał autorską debiutancką płytę „1st level” ze swoim zespołem Franciszek Pospieszalski Sextet, a w 2019 r. płytę „Accumulated Thoughts” ze swoim trio. Na konkursie Jazz Juniors wraz z zespołem Franciszek Pospieszalski Trio został wyróżniony nagrodą w postaci trasy koncertowej w Azji, otrzymując również nagrodę indywidualną Złoty Kontrabas im. Andrzeja Cudzicha.

https://www.facebook.com/events/555627755164643/

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm