Aktualności

Coltrane według Coltrane’a
(Coltrane on Coltrane: The John Coltrane Interviews by Chris DeVito – Editor) 
Wywiady z Johnem Coltrane’em pod redakcją Chrisa DeVito 
przekład z języka angielskiego: Filip Łobodziński
wydawnictwo: Kosmos Kosmos
okładka miękka
liczba stron: 496
wymiary: 14,5 x 21 cm
EAN 9788394214050
Premiera: 11 kwietnia





Coltrane według Coltrane’a



Pierwsza w Polsce książka poświęcona Johnowi Coltrane’owi, premiera 11 kwietnia

Nakładem wydawnictwa Kosmos Kosmos ukaże się pierwsza w Polsce książka o jednym z największych muzyków w historii jazzu – Johnie Coltranie.

Zawiera ona zebrane przez Chrisa DeVito prawie wszystkie znane dotąd wywiady z Coltrane’em – a także artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi i stanowi próbę zaprezentowania historii jego życia i kariery poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów.

Książka została przetłumaczona przez Filipa Łobodzińskiego, który sprawił, że mamy wrażenie uczestniczenia w autentycznej rozmowie z wielkim Trane’em.

Tak o książce wypowiada się nasz czołowy polski jazzman, Tomasz Stańko:



A to wrażenia Tymona Tymańskiego:



PRZEDMOWA (fragment)

Wszystko wskazuje że John Coltrane niechętnie udzielał wywiadów. Jednocześnie był rozmówcą wdzięcznym i sumiennym. Dawał przemyślane, wyważone odpowiedzi. W przeciwieństwie do wielu muzyków niezwykle rzadko wypowiadał się źle lub krytycznie o kolegach – nader krytyczny bywał za to wobec siebie samego. Szczodrze podkreślał zasługi tych, którzy nań wpłynęli i byli mu natchnieniem. Każdy kolejny dziennikarz zauważył, jak bardzo Coltrane różni się od swej muzyki – był cichym, opanowanym człowiekiem, tworzącym intensywną i wybuchową muzykę, pełną energii i ognia. A jego okazjonalny sarkazm tylko pogłębiał poczucie pozornego rozdźwięku pomiędzy człowiekiem a jego muzyką.

Niniejsza książka, zawierająca niemal wszystkie znane wywiady z Coltrane’em – a także artykuły, wspomnienia i loty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi – stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane’a poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym według dat przeprowadzenie rozmów (w każdym razie na tyle, na ile dało się te daty ustalić). Pasierbica Coltrane’a Antonina Andrews wyraziła też zgodę na publikację część jego osobistych zapisków i korespondencji. Dysponujemy także relację z pierwszej ręki o dzieciństwie Coltrane’a autorstwa Franklina Browera . Wywiad z Isadore’em Granoffem z kolei pozwala nam spojrzeć na Johna Coltrane’a jako adepta muzyki w Filadelfii lat czterdziestych ubiegłego wieku.

Większość zebranego to materiału pochodzi z lat 1958 1966. Pomimo okresowych występów z Dizzym Gillespie’m między 1949 a 1951 rokiem, wstępując do kwintetu Milesa Davisa we wrześniu 1955 Coltrane wciąż był muzykiem właściwie nieznanym, a kiedy Davis wyrzucił go w kwietniu 1957, niewiele się w tym względzie zmieniło. Ówczesną grupę Davisa (z sekcją rytmiczną w składzie Red Garland, Paul Chambers i Philly Joe Jones) dziś zalicza się do legendarnych mniejszych zespołów jazzowych, ale w swoim czasie cieszyła się bardzo skromnym zdaniem. W gazetach czy prasie jazzowej ukazało się niewiele recenzji – a i tak w większości były niepochlebne. Philly Joe Jones grał za głośno, Red Garland był pianistą do kotleta. Davis to arogant. Ton Coltrane’a był "cudaczny" i było tam za dużo nut. Dopiero po wydaniu albumów ‘Round About Midnight’ w marcu i ‘Cookin´ with the Miles Davis Quintet’w lipcu 1957 roku zaczęły się pojawiać pozytywne oceny. Niestety w tym momencie zespół już nie istniał.

Moment, gdy Davis wyrzucił Coltrane’a zespołu, był na tego drugiego ostatnim chyba sygnałem, dzięki któremu ostatecznie zerwał z nałogami alkoholowymi i heroinowym. Drugie półrocze 1957 roku Coltrane spędził w kwartecie Theloniousa Monka, a długi okres występów w nowojorskim Five Spot zaowocował entuzjastycznymi recenzjami. Zaś kiedy Coltrane wydał płytę ‘Blue Train’ i ponownie zasilił zespół Davisa w styczniu 1958 roku, były wśród najczęściej komplementowane saksofonistów tenorowych. (...)”

Książka będzie dostępna w sieci Empik oraz w księgarniach internetowych.

Patronat medialny: JAZZ FORUM





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm