Aktualności

Dianne Reeves
25.04.2017 (wtorek), godz. 20.00
Kino Komeda
al. Powstańców Wielkopolskich 22
Ostrów Wielkopolski

Bilety:
Kino Komeda
www.jazzwmuzeum.pl

Dianne Reeves w Ostrowie Wielkopolskim!Sławna amerykańska wokalistka wystąpi 25 kwietnia w cyklu „Jazz w Muzeum”

Ostrów Wielkopolski to od lat mocny ośrodek koncertowy dla wielbicieli muzyki jazzowej. Kolejną atrakcje organizatorzy działającego w tym mieście  Stowarzyszenia „Jazz w muzeum”, przewidują na dzień 25 kwietnia 2017 r., bowiem na 112. edycji koncertowej wystąpi znakomitość, jaką jest amerykańska artystka Dianna Reeves.

W tym wyjątkowym koncercie towarzyszyć jej będą muzycy, z którymi wokalistka od lat koncertuje na całym świecie.

Dianne Reeves
Dianne Reeves - śpiew
Peter Martin - fortepian
Romero Lubambo - gitara
Reginald Veal - kontrabas
Terreon Gully - perkusja

Urodziła się w Detroit (stan Michigan) w 1956 r. Od najmłodszych lat otaczała ją muzyka. Ojciec był śpiewakiem a mama grała na trąbce w orkiestrze symfonicznej. W dzieciństwie uczestniczyła na lekcje śpiewu i gry na fortepianie. Jako nastolatka miała swój pierwszy zespół The Melow Moods, z którym wykonywała aktualne hity wytwórni Motown. Równolegle w weekendy występowała w klubie jazzowym z zespołem pianisty Gene’a Harrisa, gdzie na kontrabasie grał jej wujek. To on wprowadził młodą Dianne w świat piosenek Elli Fitzgerald, Billie Holiday i Sary Vaughan. Kiedy miała 17 lat usłyszał ją legendarny trębacz Clark Terry i wziął ją do swojego zespołu na wspólne występy. Studia rozpoczęła na University of Colorado, ale przerwała je by w 1976 r. przenieść się do Los Angeles. Sprawcą tej wolty był jej kuzyn słynny pianista George Duke. Mieszkając w Kalifornii mocno pochłonęła ją muzyka latynoamerykańska i karaibska. W 1981 r. zgłosiła się na przesłuchania do Sergio Mendesa, który oczarowany jej głosem natychmiast zaangażował i zabrał ją na światowe tournée.

W tym czasie artystka nagrała swój pierwszy album „Welcome To My Love”. W 1983 r. przeniosła się do Nowego Jorku by rozpocząć współpracę z Harym Belafonte i tym samym zakosztować pierwszej przygody z world music, po czym wraca ponownie na Zachodnie Wybrzeże, by w 1987 r. podpisać kontrakt ze słynną wytwórnią Blue Note. Dla niej nagrywa płytę zatytułowaną „Dianne Reeves”. W 1992 r. wraca do rodzinnego Denver, ale ma już na koncie kolejne płyty. Jedna z nich „Quiet After The Storm” (1995) przyniosła jej nagrodę Grammy. Nagrała również płytę „Bridges”, na której znalazły się piosenki współczesnych bardów Joni Mitchell, Leonarda Cohena i Petera Gabriela. W roku 2000 nagrała pierwszą płytę koncertową „In The Moment – Live in Concert”, a w rok później album „The Calling: Celebrating Sarah Vaughan” z towarzyszeniem zespołu jazzowego i 42-osobowej orkiestry symfonicznej, który przyniósł jej następną nagrodę Grammy. Zaś trzecią nagrodę z rzędu otrzymała za album „What A Little Moon Light Can Do”. Po dwuletniej przerwie uhonorowana została czwartą Grammy za album „Good Night, And Good Luch”(2005).

Do Polski pierwszy raz przyjechała 24 kwietnia 2006 r. koncertując w Sali Kongresowej w Warszawie, a następnie w tym samym miejscu trzy lata później w programie dedykowanym Ninie Simone. W roku 2017 była gwiazdą Bielskiej Zadymki Jazzowej. Ma w dorobku osiemnaście albumów. Obok Cassandry Willson i Dee Dee Bridgewater najwyższy szczyt wokalistyki jazzowej.

Niezwykle muzykalna, obdarzona fenomenalnym poczuciem rytmu, śpiewa mieszankę jazzu, soulu i brzmień latynoskich. Znakomicie improwizuje scatem ale przede wszystkim pozostaje niezrównaną mistrzynią nastrojowych ballad.
Wielka dama,  którą The New York Times nazwał „najbardziej uwielbianą divą jazzu od czasów Sarah Vaughan, Elli Fitzgerald i Billie Holiday”.

Koncert w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się 25 kwietnia 2017 r. dokładnie w setną rocznicę urodzin jej wielkiej poprzedniczki Elli Fitzgerald. I z pewnością spotka nas wyjątkowa niespodzianka.  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm