Aktualności

Jazz dobry nad Dolinką
Diomede – People for East
16.03.2018, godz. 19.30
Służewiecki Dom Kultury
ul. Jana Sebastiana Bacha 15
Warszawa-Mokotów

Sala widowiskowa/bilety 20 zł w SDK i na kupbilecik.pl

Diomede nad Dolinką w WarszawieDuet Grzegorz Tarwid - Tomasz Markanicz wystąpi 16 marca w Służewieckim Domu Kultury

Grzegorz Tarwid – fortepian
Tomasz Markanicz - saksofony

Konwersacją prawdziwych muzycznych erudytów, której słucha się z absolutną przyjemnością. – nazwał album „People for East” duetu Diomede na polish-jazz blogu recenzujący go Krzysztof Komorek. Duet Diomede tworzą reprezentant licznej i coraz głośniejszej „szkoły kopenhaskiej” – grupy polskich muzyków jazzowych uczących się w tamtejszym Rytmisk Musikkonservatorium – pianista Grzegorz Tarwid, oraz grający na saksofonach Tomasz Markanicz.

Muzyka jaką wykonuje zespół to wypadkowa kameralnego jazzu, muzyki improwizowanej oraz ogólnie pojętej muzyki współczesnej. Tarwid i Markanicz grają przede wszystkim otwarte w formie kompozycje, w których w sposób bezkompromisowy łączą się ascetyczne frazy z kaskadami dźwięków. Muzycy grają ze sobą już 10 lat, ale dopiero niedawno zdecydowali się na wydanie debiutanckiego albumu.

„Warto jednak było czekać taki kawał czasu, bo płyta w pełni zadowoli nawet najbardziej krytycznego odbiorcę. (...) Grzegorz Tarwid zwiedza bardzo duży kawałek jazzowego uniwersum, od rytmicznego podkładu, przez agresywną partię solową i liryczne zakończenie. (...) Zachwyca bogactwo emocji, jakie z instrumentu potrafi wydobyć Tomasz Markanicz. Co ciekawe, pomimo skomplikowanej struktury utworów i nieoczywistych rozwiązań, płyta ta w ogóle nie męczy. Jest bardzo melodyjna, choć melodie te nie mają w sobie nic z nachalności czy oczywistości. O oryginalności jej świadczy też, że nie budzi ona żadnych oczywistych skojarzeń. Jest tworem odrębnym, nie kopiującym niczego i zanurzonym tylko w muzycznej wrażliwości obu panów.” - Jędrzej Janicki, Jazzpress

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm