Aktualności
Dominik Wania gra PreisneraNa płycie „Twilight”, która ukaże się 15 marca, nasz czołowy pianista gra solo 9 kompozycji Preisnera.

„Twilight” to album zawierający dziewięć utworów skomponowanych specjalnie na tę okazję przez wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej Zbigniewa Preisnera. Album wydany zostaje nakładem Universal Music Polska w wersji CD oraz winylowej.

Zbigniew Preisner:
„Dominik Wania jest kolejnym niezmiernie utalentowanym polskim pianistą. I to pianistą nie tylko jazzowym, ale także świetnie sobie daje radę z muzyka filmową, klasyczną. Jest wszechstronnie utalentowanym muzykiem. Polecił mi Go Tomasz Stańko kilka lat temu (…)

Nasza współpraca zaczęła się od nagrania tzw. nowych kolęd, które wyszły na płycie „W poszukiwaniu dróg”. Nagrywał też ze mną muzykę do filmów „Queen of Spain” w reżyserii Fernando Trueby, „Valley of Shadows” w reżyserii Jonasa Matzow Gulbrandsena. Dwa lata temu napisałem koncert „2016 Dokąd?”, w którym Dominik Wania grał na fortepianie, akompaniował między innymi Lisie Gerrard (Dead Can Dance). Grał też ze mną koncert „Preisner conducts Kieślowski” w 20-tą rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego w Brukseli.

Zawsze jednak czułem pewien niedosyt wykorzystania jego talentu. Jest nie tylko wspaniałym muzykiem, ale też świetnym człowiekiem. Postanowiłem więc napisać 9 utworów na solo fortepian, które nagraliśmy w czerwcu 2018. Mam nadzieję, że udało mi się chociaż w części zaprezentować ogromny talent Dominika. Zapraszam do posłuchania.”

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm