Aktualności
Dominik Wania na antenie Dwójki8 stycznia o godz. 18.00 transmisja solowego koncertu „Lonley Shadows” w audycji „Jazz.PL” 

Program 2 Polskiego Radia kontynuuje piątkowy cykl audycji poświęconych nagraniom koncertowym polskich artystów jazzowych. Bohaterem pierwszego odcinka „Jazz.PL” w 2021 roku będzie Dominik Wania – muzyk odpowiedzialny za najgłośniejszą ubiegłoroczną jazzową premierę fonograficzną, czyli album „Lonely Shadows”. Początek solowego koncertu pianisty w piątek 8 stycznia o godz. 18.00 – transmisja na antenie Dwójki oraz – w formie streamingu wideo –  na stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańki. Zaproszenie od legendarnego jazzmana do wspólnego grania otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie (2008). Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, Wania poznał w jego zespole swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć międzynarodową karierę. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Pianista należy dziś do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a jego nowa płyta jest pierwszym w historii solowym albumem polskiego muzyka wydanym przez tę prestiżową wytwórnię. Wania podchodzi do solowych koncertów, tak jak do ostatniej sesji nagraniowej – bez przygotowanych wcześniej utworów, czy nawet szkiców kompozycji. W trakcie jego koncertów jesteśmy świadkami procesu tworzenia, który jest zupełnie wyjątkowy – muzyk zaprasza słuchaczy Dwójki do odkrycia świata dźwięków budowanego zgodnie z zasadą „tu i teraz”.

Solowy koncert Dominika Wani, zarejestrowany w sali NOSPR, poprowadzi Piotr Metz. – Zapraszam Państwa na muzyczną podróż bez żadnych hamulców i ograniczeń, a kierunek tej wyprawy w krainę najlepszego jazzu wyznaczy mistrz improwizacji i bohater naszego wieczoru – mówi dziennikarz Dwójki.

W najbliższych tygodniach Roch Siciński, Andrzej Zieliński i Piotr Metz będą powracać do jazzowego repertuaru rejestrowanego w murach NOSPR. Przed słuchaczami koncerty zespołów Ziółek Kwartet czy Emil Miszk & The Sonic Syndicate, które prezentują swoją twórczość w ramach cyklu JazzKLUB NOSPR.

„Jazz.PL” to audycja, w której prezentowane są nagrania koncertowe z polskimi jazzmanami w rolach głównych. Dziennikarze Dwójki proponują nowe produkcje koncertowe, a także perły z Archiwum Polskiego Radia.

„Jazz.PL” w każdy piątek o godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia i online.

***

Polskie Radio, obchodzące w tym roku 95-lecie istnienia, jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

JAZZ FORUM 12/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Pociąg do muzyki

Grażyna Łobaszewska

Płyta miesiąca

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents feat. Bobby Watson, Logan Richardson, Keyon Harrold

Jammin’ with KC

  • Ocena - 4
Linki
Z galerii

Artur Turalski - Sextet in Black

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm