Aktualności

Fortuna Music M. Fortuna



Down Beat o Maćku Fortunie

Anna Adamska



Amerykański miesięcznik zamieścił recenzję z koncertu Tria Macieja Fortuny na festiwalu w Korei.

Występ naszego zespołu na Jarasum International Jazz Festival został nazwany „hitem ostatniego wieczoru festiwalu – i jednym ze skarbów całego programu”. Festiwal odbył się na początku października, a koncert Fortuny wpisywał się w jego azjatycką trasę koncertową.

Oto przekład artykułuHoldsworth, Fortuna Embody Virtues of Jarasum Jazz Fest” zamieszczonego na stronie miesięcznika „Down Beat” 20 listopada 2014 roku.

Źródło: www.downbeat.com/default.asp?sect=news&subsect=news_detail&nid=2573

Holdsworth, Fortuna uosobieniem najlepszych wartości Jarasum Jazz Fest
Tym, co sprawiło, że 11. doroczny Jarasum International Jazz Festival w Korei Południowej był tak udany, było subtelne wyważenie odpowiednich elementów podczas tworzenia jego programu. Trzydniowy festiwal, który odbył się na początku października na wielu scenach wokół Jarasum – dużej wyspy na rzece Bukhanggang, spełniał oczekiwania fanów i miłośników, skłaniając się do równomiernego prezentowania zjawisk artystycznych, jak i jazzowych celebrytów, zachowując jednocześnie pewien system wartości idealny dla estetyki festiwalu jazzowego XXI wieku.

Tegoroczny festiwal prawdziwie zachował również czynnik „międzynarodowy”, koncentrując uwagę na artystach z Norwegii i oferując globalne spojrzenie na jazz. Amerykańscy muzycy mieszali się z wykonawcami z czterech stron świata, w tym z kilkoma krajowymi, imponującymi, artystami koreańskimi.

Ostatniego wieczoru, na przykład, mieszanina artystów na głównej scenie Wyspy Jazzu pokazała nastrojowego pianistę norweskiego Torda Gustavsena, po którym wystąpił gitarzysta Dominic Miller, sideman Stinga, którego muzyka to nouveau-flamenco, trend światowego beatu, który ma niewiele wspólnego z jazzem mainsteamowym. Wirtuoz fuzji gitary Allan Holdsworth zamknął festiwal oczekiwanym uderzeniem i pełnym mocy solo podczas bisu „Red Alert”. Holdsworth był wyraźnienie do tego zachęcany w trio z perkusistą Garym Husband i basistą Jimmym Haslip.

Niespodziewanie, pojawiła się pozaplanowa nuta: Yellowjackets, którego współzałożycielem jest Haslip, i w którym grał przez trzy dekady. Pierwszego wieczoru na Jarasum przedstawił mocne show, brzmiące solidnie i prawdziwie z nowym członkiem Felixem (synem Jaco) Pastoriusem na basie.

Niespodziewanym hitem ostatniego wieczoru festiwalu – i jednym ze skarbów całego programu – byli także najsubtelniejsi wykonawcy wieczoru, trio prowadzone przez młodego polskiego trębacza Macieja Fortunę. W towarzystwie kontrabasisty Piotra Lemańczyka i wrażliwego perkusisty Krzysztofa Gradziuka, poetycki i swawolny trębacz rozpoczął występ brzmieniem sprężystym a zarazem lirycznym.

Choć Fortuna działa w wielu dziedzinach - jest muzykiem z dyplomem prawa, zajmuje się nauczaniem, prowadzi wytwórnię płytową i porusza się w stylistykach zarówno akustycznej jak i elektrycznej – jego akustyczne trio stanowiło idealne uzupełnienie potęgi dźwięku jego trąbki. Fortuna Trio rezygnuje z instrumentu harmonicznego, cechuje się wyraźnie europejskim klimatem i budzi skojarzenia z polskim jazzem, o zwiewnym lecz nigdy mglistym charakterze. Gra Fortuny kojarzy się, częściowo poprzez dziedzictwo kulturowe, ze sławnym polskim trębaczem Tomaszem Stańko, pomimo tego Fortuna rzeźbi osobistą, własną wyrazistą ścieżkę. Korzystając z materiału z ubiegłorocznego albumu z tym właśnie trio, „At Home”, a także z albumu z 2012 roku, „Solar Ring” (z perkusistą Frankiem Parkerem), trio udawało się momentami zyskać odcień folkowy, uświetniony organicznym stylem funky i melancholijnym blaskiem.

Podobnie jak włoski trębacz Enrico Rava, Fortuna wie jak się gra na trąbce – wraz z giętkich post-bebopowych fraz wypływa jednocześnie mądrość i powściągliwość. Zamiast opierać się na jaskrawym charakterze brzmienia instrumentów dętych blaszanych, interesuje go subtelności trąbki, maluje tonami wydobywanymi z instrumentu, czasami prostymi, długimi westchnieniami oraz szeptem.

Jeśli pośród ogromnego tłumu na Jarasum byli tacy, którzy niespokojnie oczekiwali, że bardziej popularna, zabarwiona rockiem muzyka jest jeszcze przed nimi, wsłuchani i pełni wdzięczności zgromadzeni tego nie okazali: dostali lekcję światowego jazzu, a ci szukający, traktujący jazz na serio, przeżyli prawdziwą ucztę na tym rozległym obozowisku nad rzeką. Występ Fortuny ucieleśniał wszystkie najlepsze wartości Festiwalu tego formatu, Festiwalu dzięki któremu nowe brzmienia napotkały świeżą publiczność i zrównoważyły bardziej znane i przekonujące do kupna biletów nazwiska z plakatów, rozszerzając w tej historycznej chwili nasze pojmowanie jazzu na świecie.
Josef Woodard

18 grudnia 2014 r. odbędzie się Koncert Gwiazdkowy pod dyrekcją
Macieja Fortuny organizowany przez Istituto Polacco di Roma oraz Goethe
Institut Roma. Program koncertu będzie unikatowy, gdyż materiał muzyczny
jest przygotowywany specjalnie na te okazję:

European Jazz Ensemble
Maciej Fortuna - trąbka, leader (Polska)
Angelika Niescier - saksofon (Niemcy)
Paolo Damiani - kontrabas (Włochy)
Alessandro Paternesi - perkusja (Włochy)

www.maciejfortuna.pl
www.fortuna-music.com





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm