Aktualności
Willis Conover
fot. Marek KarewiczDZIEŃ WILLISA CONOVERA

JFKongres Stanów Zjednoczonych proklamował dzień 25 kwietnia Dniem Willisa Conovera, by w ten sposób uhonorować legendarnego prezentera Głosu Ameryki, który spopularyzował amerykańską muzykę jazzową na całym świecie w czasach Zimnej Wojny.

Kwiecień został ustanowiony miesiącem jazzu w Stanach Zjednoczonych (Jazz Appreciation Month). Uchwała Kongresu wyraża wdzięczność Conoverowi i Głosowi Ameryki za ich „wspólny wkład do upowszechnienia języka jazzu i amerykańskiej dyplomacji kulturalnej”.

Willis Conover (1920 - 1996) nazywał jazz „muzyką wolności”. Swoje audycje zaczął nadawać w 1955 roku, w czasach gdy w krajach Europy Wschodniej jazz był zakazany jako muzyka niebezpieczna i wywrotowa. Audycje te cieszyły się olbrzymią popularnością, zwłaszcza za Żelazną Kurtyną, słuchało ich około 100 milionów ludzi na świecie. Przygotowywał 17 audycji tygodniowo – najważniejsza z nich to „Music USA, Jazz Hour”, pozostałe to m.in. „Music USA, Standards”, „Music with Friends” i „Willis Conover’s House of Sounds”. Prezentował nie tylko muzykę, ale także wywiady z największymi artystami jazzowymi, jak Duke Ellington, Ella Fitzgerald, Louis Armstrong, Dizzy Gillespie, Billie Holiday i Louis Armstrong.

Na cześć sławnego promotora jazzu odbył się w sobotę 25 kwietnia specjalny koncert na National Mall w Waszyngtonie pod hasłem „Big Band Jam”.

Willis Conover gościł w Polsce wielokrotnie, był darzony u nas wielką estymą i zaskarbił sobie tutaj wielu przyjaciół. W swoich audycjach i wypowiedziach dał mnóstwo dowodów na to, jak bardzo ceni polski jazz. Jego audycje były dla naszych muzyków i fanów tamtego pokolenia pierwszą „Akademią Jazzu”, a także szkołą języka angielskiego.

W czerwcu tego roku obchodzić będziemy 50 rocznicę pierwszego przyjazdu do Warszawy „posłańca wolności” z Głosu Ameryki.

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm