Aktualności

 

 

 

 

 

Track lista:
1. Gdzie to jest
(Czesław Niemen, Marta Bellan)
2. Nigdy się nie dowiesz
(Czesław Niemen)
3. Ten los, zły los
(Czesław Niemen, Krzysztof Dzikowski)
4. Coś co kocham najwięcej
(Czesław Niemen, Jacek Grań)
5. Wspomnienie
(Marek Sart, Julian Tuwim)
6. Nie wstawaj lewą nogą
(Czesław Niemen)
7. Dziwny jest ten świat
(Czesław Niemen)
8. Jeszcze swój egzamin zdasz
(Marian Zimiński, Marek Gaszyński)
9. Chciałbym cofnąć czas
(Czesław Niemen)
10. Pamiętam ten dzień
(Czesław Niemen)
11. Nie dla mnie taka dziewczyna
(Czesław Niemen, Jacek Grań)
12. Chyba, że mnie pocałujesz
(Czesław Niemen, Jacek Grań)
Dziwny jest ten świat

Anna GrzywaczNakładem Polskich Nagrań wychodzi reedycja kultowego albumu Niemena.

W 75. rocznicę urodzin Czesława Niemena Polskie Nagrania inaugurują wydanie serii zremasterowanych i odrestaurowanych albumów wielkiego artysty.

28 lutego ukazał się pierwszy album długogrający Niemena i jego zespołu Akwarele (Tomasz Jaśkiewicz - g, Marian Zimiński - org, Paweł Brodowski - bg, Tomasz Butowtt - dr) z udziałem grupy wokalnej Alibabki i muzyków sesyjnych. Nagrany w kwietniu 1967 roku, jako pierwszy w dziejach polskiego rocka zdobył miano Złotej Płyty, a tytułowy song po upływie prawie pół wieku wciąż utrzymuje się na szczycie rozmaitych zestawień polskich przebojów wszech czasów.

Album jest już dostępny wersji CD, w połowie marca wydany zostanie również na analogu. Obydwie edycje zachowują oryginalną szatę graficzną, zaprojektowaną przez K. Tarkowską i Władysława Pawelca. Dodatkowo płyta CD opatrzona została w bogatą, dwujęzyczną książeczką z tekstem Piotra Chlebowskiego i zdjęciami Pawelca z okresu powstania płyty.

Album przygotowywano we współpracy z Fundacją im. Czesława Niemena, a odrestaurowaniem nagrań zajęła się Eleonora Atalay, córka Czesława Niemena.
Remasteringu dokonał reżyser dźwięku Jacek Gawłowski.

Oto jego komentarz:

„Zadanie, jakie powierzyły mi Polskie Nagrania to. remastering dyskografii Czesława Niemena. W skład tych działań wchodzą:

1. Transfer materiału z oryginalnych taśm analogowych przy użyciu wysokiej klasy konwerterów AD w wysokiej częstotliwości próbkowania.

2. Czynności związane z odrestaurowaniem starych nagrań czyli odszumienie i usunięcie trzasków pochodzących z taśmy analogowej.

3. Mastering audio czyli poprawa jakości tych nagrań i dostosowanie ich do dzisiejszych standardów z zachowaniem „ducha” i natury oryginalnego brzmienia z lat sześćdziesiątych.

Odrestaurowaniem zajęła się córka Czesława Niemena Eleonora, która te czynności wykonuje z niesamowitą pieczołowitością, precyzją i w porozumieniu ze mną. Obróbką brzmienia i transferem zająłem się ja.

Staram się, aby nagrania te po remasteringu były najbliższe temu co w latach sześćdziesiątych Polskie Nagrania wydały na płytach winylowych i do czego pokolenia słuchaczy się przyzwyczaiły. Mam nadzieję, że te wydawnictwa pozostaną najlepszą możliwie dokumentacją twórczości wyjątkowego artysty przeniesioną jak przeze wehikuł czasu w XXI wiek.”

 
  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm