Aktualności

Tomasz Stańko + Tenderlonious + EABS
XII Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą
14.04.2018
MOK Mosina

Bilety w cenie 98 zł dostępne na www.bilety24.pl oraz MOK Mosina.

Tomasz Stańko + Tenderlonious + EABS14 kwietnia w Mosinie odbędzie się specjalna edycja koncertu „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”

W Ankiecie Krytyków Jazz Top 2017, opublikowanej w najnowszym numerze JAZZ FORUM, wrocławska grupa EABS zdobyła laury w dwóch kategoriach: Zespół Elektryczny oraz Nowa Nadzieja – Zespół, jej płyta „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” zajęła drugie miejsce za „Unloved” Kwartetu Macieja Obary. Muzyka z tej właśnie płyty zostanie wykonana na wyjątkowym koncercie w Mosinie przez zespół EABS z udziałem bardzo specjalnych gości, Tomasza Stańki i brytyjskiego saksofonisty/flecisty Thendorloniusa.

Tomasz Stańko to oczywiście jeden z największych muzyków w historii jazzu – w Jazz Top 2017 w kategorii Panteon Sław nasz trębacz jazzowy nr 1 uplasował się tuż za Krzysztofem Komedą. Niepowtarzalne dźwięki jego trąbki brzmią w najbardziej prestiżowych venues na świecie. Od wielu lat bezsprzecznie na szczycie muzyków jazzowych. Od lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat”. Jako lider wydał pomad 40 albumów, jest również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych. Od 2008 roku dzieli Zycie między Warszawą a Nowym Jorkiem. Na scenie występuje w licznych projektach, w tym Tomasz Stańko New York Quartet.

Tenderlonious – brytyjski mistrz instrumentów dętych, przedstawiciel wyspiarskiego renesansu jazzu, który zagra gościnnie na flecie i saksofonie altowym. Jako jednego z swoich ulubionych trębaczy wymienia Tomasza Stańkę, którego album „Litania” obok kultowego „Astigmatic” Krzysztofa Komedy stawia wśród najlepszych krążków jazzowych. Tenderlonious ma za sobą również analogiczną drogę muzyczną jaką przeszli niektórzy członkowie EABS, która poprzez różne inne gatunki ostatecznie zaprowadziła go do jazzu. 

EABS (Elektro-Acoustic Beat Session) – twórczość zespołu to ukłon w stronę klasyki sprzed kilkudziesięciu lat wraz z nowym brzmieniem muzyki współczesnej, który tworzy zupełnie nową jakość. Wrocławski septet EABS kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentuje zupełnie nowe podejście do utartych muzycznych standardów.

Płyta  zespołu EABS pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcona jest twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofowi Komedzie. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego. Album jest sumiennie wyselekcjonowaną dawką utworów zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów, animacji oraz kompozycji ilustrujących wiersze polskich poetów recytowanych po niemiecku. Starannie dobrane kompozycje, konteksty filmów z których pochodzi muzyka, a także teksty Marka Pędziwiatra tworzą z krążka „Repetitions” pewnego rodzaju concept album o kondycji ludzkiej duszy.
Krążek został świetnie przyjęty przez krytyków i dziennikarzy muzycznych. Rozpisywano się o nim zarówno w mediach lifestyle’owych, na szeroko pojętych portalach muzycznych jak i w środowisku jazzowym (Jazz Forum, Polityka, Przekrój). Zespół swój debiutancki materiał prezentował na dużych festiwalach w Poznaniu, Berlinie, Koszalinie i Katowicach.

Koncert odbędzie się w ramach XII Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie.

Tomasz Stańko - trąbka
Tenderlonious - flet, sakasofon altowy
EABS:
Marek Pędziwiatr - klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak - perkusja
Wojto Monteur - gitara elektryczna
Paweł Stachowiak - gitara basowa
Piotr Skorupski - gramofony
Olaf Węgier - saksofon
Jakub Kurek - trąbka

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm