Aktualności
Friend’n’FellowERA JAZZU – CHRISTMAS GALA

JFTegoroczny sezon Era Jazzu zamknie – zgodnie z tradycją – świąteczną galą w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 6 grudnia br. atrakcją koncertu pt. „Christmas” będzie duet  Friend  &  Fellow.

Amerykański zespół promować będzie najnowszy album „Lady”, wykona również standardy rocka, muzyki rozrywkowej oraz gospel, spiritual oraz kolędy i pastorałki.


Friend & Fellow to, obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti, najpopularniejszy i najchętniej prezentowany na najważniejszych estradach Europy tandem muzyczny. Ciemnoskóra wokalista Constanze Friend określana jest często jako „śpiewająca Josephine Baker” W jej muzyce doszukać można się odniesień do Sary Vaughn, Elli Fitzgerald i Cassandry Wilson.  Wraz z wirtuozerskim gitarzystą Thomasem Fellowem tworzą niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę.

Duet Friend’n’Fellow zapraszany był do udziału w koncertach  takich gwiazd jak Al Jarreau, Dee Dee Bridgewater, Marianne Faithful, Simpy Red czy Maceo Parkera. Entuzjastycznie przyjmowane były recitale duetu w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Pekinie, Wiedniu, Zurichu i Lucernie oraz w słynnym Jazzrally Dusseldorf Festival, gdzie Friend ’n’ Fellow wystąpili wraz z Rayem Charlesem.

Już pierwszy album zwiastował początek wielkiej kariery, wydany w 1995 roku album „Fairy Godmother” spowodował ogromne zainteresowanie europejskich mediów. Przygotowana trasa koncertowa obejmowała ponad sto koncertów w najważniejszych klubach Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii. Zarówno krytycy, jak i publiczność zwracała uwagę nie tylko na wspaniały głos wokalistki, ale także (jak to określił francuski magazyn Jazz Hot) „spójne brzmienie zespołu, czyli one-man-band – gitarzysty Thomasa Fellowa”.

W kolejnym roku ukazał się album „Home”, który natychmiast stał się bestsellerem. W promocji albumu i trasy koncertowej w Europie i w USA wziął udział Luther Allison. Słynny bluesman uczestniczył w koncertach i został producentem kolejnego albumu „Purple Rose”.

Zauroczenie bluesem, jazzem, gospel zaczęło ustępować miejsca także nagraniom i standardowym przebojom  rocka, a nawet muzyki rozrywkowej. Tak jak w przypadku innych grup wokalnych (np. The Manhattan Transfer) czy wokalistek jazzu (Diana Krall, Dianne Reeves) coraz częściej w repertuarze duetu odnajdywały się jazzujące i swingujące interpretacje przebojów  J. Hendrixa, Bono & U2, Jose Feliciano. Zmiany te zostały uwidocznione na albumach „Taxi” i „Covered” , z coverami takich piosenek jak „Light My Fire”, „I Still Haven’t Found What I'm Looking For” czy „What a Wonderful World”.

Najnowszy album „Lady” to muzyczny hołd złożony Ninie Simone. Duet wspaniale przygotował kilkanaście utworów z repertuartuaru legendarnej wokalistki.

Na tegoroczną galę Era Jazzu przygotowuje, już po raz piąty, specjalną, limitowaną edycję kalendarza na rok 2010, który otrzymają wszyscy goście świątecznego koncertu!

www.jazz.pl


 
JAZZ FORUM 6/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Orient Express

The Consonance Trio

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio w/Joe Lovano

Arctic Riff

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Jam Session: the making of jazz

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm