Aktualności

Era Jazzu – Krzesimir Dębski All Stars 
Poznań Jazz Legends  
19 .11. 2017, godz.19.00
Aula UAM
Wieniawskiego
Poznań

Era Jazzu – Krzesimir Dębski All StarsSpecjalny program w ramach gali Ron Carter Jazz Legend Trio, 19 listopada w Auli UAM w Poznaniu

Jedyny i niepowtarzalny program przygotowuje Krzesimir Dębski w ramach koncertu galowego Ron Carter Jazz Legend Trio. Tm razem wybitny muzyk i kompozytor przedstawi swoje „all stars”, czyli zespół gwiazd, do którego zaprosił nie tylko poznańskich przyjaciół, ale także specjalnych gości. Konstelacja artystów jest nieszablonowa, bo wynika z samego charakteru koncertu oraz premierowego programu, jaki przygotowali zaproszeni przez Dębskiego artyści. 

– Pracowałem niemal w każdej branży muzycznej – wspomina Krzesimir Dębski. – Rockowcy uważają mnie za muzyka rockowego, jazzmani za jazzmana, jeszcze inni za kompozytora muzyki filmowej. Tymczasem wiem, że mój świat to świat muzyki poważnej. 

W poznańskiej Auli UAM pojawią się perkusista Krzysztof Przybyłowicz i kontrabasista Zbigniew Wrombel, współtwórcy kultowej formacji String Connection. Jazzowe nagrania Dębskiego-Wrombla-Przybyłowicza przyjmowane były jak przeboje gwiazd rocka, a sam Dębski stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu. Ze Szwecji, na jedyny koncert przylatuje puzonista Waldemar Świergiel, związany z różnymi formacjami Dębskiego w latach 70. i 80. Gościem specjalnym będzie wybitna koreańska wokalistka Kim Ae Ran, pojawią się znakomici instrumentaliści: wirtuoz gry na organach Hammonda Kajetan Galas, pianista Piotr Wrombel oraz saksofonista Maciej Kociński. Poznańskim akcentem i szczególnym, muzycznym spotkaniem będzie udział słynnej grupy wokalnej Affabre Concinui oraz gościnny udział Anny Jurksztowicz – wokalistki uwielbiającej i gospel i jazz. – Krzesimir Dębski –  mówi Dionizy Piątkowski –  należy do najznakomitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Ale jest także Krzesimir artystą nieszablonowym, wymykającym się wszelkich klasyfikacjom i stylistykom. Przygotowując specjalny koncert Ery Jazzu chciałby zmieścić w nim wiele ze swoich licznych talentów, pomysłów i muzycznych wspomnień. Może właśnie dlatego jego All Stars jest tak niezwykłe i artystycznie kreatywne, bo doskonale wpasowujące się w każdy, nawet najbardziej karkołomny pomysł kompozytora. Równocześnie Krzesimir to „zwierzę estradowe”, dla którego żywioł muzyki jest nadrzędnym elementem całego przedsięwzięcia. To także dlatego będzie to niepowtarzalny i ważny wieczór w dwudziestoletniej historii Ery Jazzu. 

Krzesimir Dębski jest dzisiaj wybitnym kompozytorem muzyki współczesnej i filmowej, dyrygentem ale i świetnym skrzypkiem jazzowym. Twórczość jazzowa K. Dębskiego na wiele lat przesłoniła inne, muzycznie i stylistyczne dziedziny, w których poznański kompozytor był także bardzo aktywny: warto odnotować sukcesy kompozytorskie w muzyce rozrywkowej, filmowej, teatralnej, baletowej oraz nader ważne prace w dziedzinie muzyki współczesnej. Jest kompozytorem muzyki teatralnej, muzyki symfonicznej, muzyki kameralnej, muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, muzyki dla dzieci, muzyki elektronicznej, tematów jazzowych, piosenek, jest autorem muzyki do ponad stu filmów oraz skomponował ponad sto utworów symfonicznych i kameralnych, w tym symfonie, operę, oratoria, koncerty instrumentalne oraz utwory religijne. Jego kompozycje wykonywane są na najważniejszych festiwalach muzycznych. Teraz realizuje swój okolicznościowy Poznań Jazz Project. Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm