Aktualności
fot. Andrzej ŚwietlikEryk Kulm potrzebuje wsparciaApel o pomoc dla wybitnego perkusisty, który cierpi na chorobę nowotworową

Polska Fundacja Muzyczna uruchomiła zbiórkę na rzecz Eryka Kulma , bo terapia jest bardzo kosztowna. Polskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Polska Fundacja Muzyczna przygotowują wraz z Polskim Radiem koncert charytatywny. O terminie i szczegółach poinformują w najbliższym czasie.

Tymczasem w każdej chwili można zasilić konto w PFM:

Eryk Kulm - 35 1140 1977 0000 2634 0600 1015

 

Eryk Kulm to wybitny perkusista wyrosły ze środowiska gdańskich jazzmanów. Na ogólnopolskiej scenie jazzowej pojawił się z zespołem Jazz Carriers w 1974 roku, a już w następnym roku wyjechał do kolebki jazzu – USA. Tam w słynnej Berklee College of Music kształcił się oraz szlifował swe umiejętności grając z wieloma znakomitymi amerykańskimi muzykami jazzowymi. Pobyt w USA ukształtował charakter tego perkusisty i kiedy po 15 latach wrócił do kraju, z miejsca zasilił zespół Zbyszka Namysłowskiego.

Po kilkunastu miesiącach sam powołał grupę, której nazwa przylgnie na zawsze do jego nazwiska – Quintessence. Momentalnie zespół ten wyrósł na niezwykle ważny i istotny element naszej jazzowej sceny końca XX w. Muzycy występujący w grupie Eryka Kulma to top polskiego jazzu: Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Jacek i Wojtek Niedzielowie, Robert Majewski, Andrzej Jagodziński, Piotr Baron i inni.

Debiutancka płyta „Birthday” uznana została czytelników Jazz Forum w ankiecie Jazz Top 1992 za Album Roku, a Eryk Kulm – najlepszym polskim perkusistą jazzowym.

Zespół Eryk Kulm Quintessence dał wspaniały koncert 20 września 2017 roku w warszawskim klubie 12on14 z grając w składzie:  Rasul Siddik (tp), Marcin Kaletka (ts), Michał Szkil (p), Michał Jaros (b), Eryk Kulm (dr). Była to przedpremierowa prezentacja muzyki przygotowywanej do nagrania na płycie Eryka Kulma „Private Things”. Materiał ten czeka jeszcze na wydanie.

O swojej karierze, najnowszym zespole i planach Eryk Kulm opowiadał niedawno Markowi Gaszyńskiemu w Jazz Forum 9/2017 (do przeczytania tu)

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm