Aktualności
Esperanza Spalding
fot. John Guillemin

Esperanza Spalding (USA)
Wayne Shorter (USA)
Herbie Hancock (USA)
Milton Nascimento (Brazylia)
Terri Lyne Carrington (USA)
Marcus Miller (USA)
Leszek Możdżer (Polska)
Zbigniew Namysłowski (Polska)
Oumou Sangaré
Oumou Sangaré (Mali) - wokal
Gregory Louis (Gwadelupa) - perkusja
Alioune Wade (Senegal) - gitara basowa
Brehima Diakite (Mali) - kamele n’goni
Herve Sambe (Senegal) - gitara elektryczna
Cheick Oumar Diabate (Mali) - djembe
Dandio Sidibe (Mali) - chórki
The Pedrito Martinez Group
Pedrito Martinez (Kuba) - instrumenty perkusyjne, wokal
Ariacne Trujillo (Kuba) - keyboard, wokal
Jhair Sala (Peru) - instrumenty perkusyjne
Alvaro Benavides (Wenezuela) - gitara basowa
Wojciech Waglewski i Voo Voo
Zohar Fresco (Izrael)
Ingrid Jensen (Kanada)
Leo Genovese (Argentyna)
Alex Han (USA)
Louis Cato (USA)
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Clark Rundell (Wielka Brytania)
Kapela ze Wsi Warszawa
Paweł Pańta - kontrabas
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
________________________________________
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Materna
Dyrektor Muzyczny: Esperanza Spalding
Scenografia: Radek Dębniak




Esperanza+

Borys Kossakowski



Super widowisko o gwiezdnej obsadzie odbędzie się 16 sierpnia na wyspie Ołowianka w Gdańsku.

Gośćmi światowej sławy amerykańskiej basistki i wokalistki Esperanzy Spalding będą artyści o nazwiskach zapierających dech w piersiach: Wayne Shorter, Herbie Hancock, Marcus Miller, Milton Nascimento, a także Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Waglewski i Kapela Ze Wsi Warszawa. „Takiej imprezy nie ma nigdzie na świecie” – przekonuje Krzysztof Materna, pomysłodawca tego przedsięwzięcia. I pewnie ma rację.

„Esperanza Spalding będzie gospodarzem festiwalu Solidarity of Arts, ponieważ jest muzykiem wybitnym” – tłumaczy Materna. „Tu nie ma przypadku. Świadczą o tym trzy statuetki Grammy oraz koncerty, m.in. na ceremonii wręczenia Nobla dla Barracka Obamy czy na gali oscarowej. Esperanza jest w USA absolutną gwiazdą i teraz podbija świat”.

Nawet jeśli jest w tej wypowiedzi przesada, to najwyżej odrobina. Bo to właśnie jej nazwisko umożliwiło zaproszenie takich gwiazd jak Wayne Shorter czy Herbie Hancock. Obaj mistrzowie w przeszłości z kontrabasistką i wokalistką już pracowali. Herbie przyznaje zresztą otwarcie, że jest wielkim fanem Esperanzy. Wayne Shorter zaprosił zaś Spalding na koncert w Hollywood Bowl z okazji 70-tych urodzin Hancocka. I to właśnie ona, jako pierwszy artysta jazzowy w historii, zdobyła Grammy w kategorii Best New Artist pokonując takich artystów popowych jak Justin Bieber, Florence and the Machine, Drake i Mumford and Sons.

Trudno zliczyć projekty muzyczne, w których uczestniczy niespełna trzydziestoletnia jazzwoman (jazzmenka?). Koncertuje z Joe Lovano, Prince’em i Stingiem. Jej dwa ostatnie albumy „Radio Music Society” i „Chamber Music Society” zostały nagrane w bigbandowych składach, w których znajdziemy takie nazwiska jak Joe Lovano, Jack de Johnette, Gil Goldstein czy Milton Nascimento. Z tym ostatnim występowała na Rock in Rio (i wystąpi w Gdańsku). Wokalistka jest zresztą wielką miłośniczką muzyki brazylijskiej, sztukę zaś postrzega jak wielką „arkę fusion”, na której mogą się mieszać rozmaite gatunki muzyczne. Jest fanką Rona Cartera, Dave Hollanda, Ornette Colemana i... Madonny. Idealny gospodarz Solidarity of Arts, prawda?

Warto też podkreślić, że Esperanza Spalding przełamie męską dominację na festiwalu (w poprzednich latach mogliśmy wysłuchać widowisk sygnowanych nazwiskami Leszka Możdżera, Marcusa Millera, Bobby’ego McFerrina i Tomasza Stańki). Wojciech Eichelberger twierdzi, że świat męski powoli słabnie i oddaje inicjatywę kobietom. Patrząc na Esperanzę trudno nie przyznać mu racji. Podczas występu zobaczymy zresztą bardzo bogatą kobiecą reprezentację, w której składzie znajdą się m.in. afrykańska pieśniarka Oumou Sangaré, przyjaciółki Esperanzy z Mosaic Project: perkusistka Terri Lyne Carrington i trębaczka Ingrid Jensen. Nie wolno pominąć tu świetnych frontmanek Kapeli Ze Wsi Warszawa: Magdaleny Sobczak-Kotnarowska, Sylwii Świątkowskiej i Ewy Wałeckiej, które, wraz z zespołem, również pojawią się podczas Solidarity of Arts.

O sile polskiej muzyki niech świadczy fakt, że chęć zagrania ze Zbigniewem Namysłowskim wyraził sam Marcus Miller, który niezwykle sobie ceni płytę „Kuyaviak Goes Funky”.

„Program Esperanza+ będzie bardzo zbliżony do tego na Światowych Dniach Jazzu, które odbyły się niedawno w Osace. U nas jednak artyści zaprezentują oryginalny program przygotowany specjalnie na tę imprezę” – zapewnia Krzysztof  Materna.

Borys Kossakowski

www.solidarityofarts.pl




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm