Aktualności

Program:

Jazz Jamboree 1970
Wernisaż fotografii jazzowej Ireny Saneckiej-Fiebig
6 października, godz. 18.00
Chorzowskie Centrum Kultury – Foyer
ul. Sienkiewicza 3, Chorzów
Bilety: wstęp wolny

Koncert Adam Bałdych & Łukasz Ojdana
6 października, godz. 19.30
Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3, Chorzów
www.chck.pl/koncert

Koncert Tomasz Chyła Quintet
7 października, godz. 20.00
Miejski Dom Kultury Batory
ul. Stefana Batorego 6, Chorzów
https://biletyna.pl/event/

Spotkanie autorskie Jakub Żulczyk
8 października, godz. 17.00
Miejski Dom Kultury Batory
ul. Stefana Batorego 6, Chorzów
https://biletyna.pl/event/

Koncert Michał Jan & Immortal Onion
8 października, godz. 20.00
Miejski Dom Kultury Batory
ul. Stefana Batorego 6, Chorzów
https://biletyna.pl/event

Koncert Noumassan Dembele
9 października, godz. 19.00
Park Tradycji (oddział Siemianowickie Centrum Kultury)
ul. Elizy Orzeszkowej 12, Siemianowice Śląskie
https://bilety.siemck.pl





Festiwal Jazz & Literatura



Adam Bałdych & Łukasz Ojdana, Tomasz Chyła Quintet, Immortal Onion, Noumassan Dembelé w Chorzowie, 6-9.10

VIII Festiwal Jazz&Literatura odbędzie się w dniach 6-9 października 2022 roku w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich. Festiwal jest wspólną inicjatywą Miejskiego Domu Kultury Batory reprezentowanego przez Dyrektora Sylwestra Paprockiego oraz Agencji New Talents’ Resources Marzena Anioł, w porozumieniu z Miastem Chorzów.


Adam Bałdych i Łukasz Ojdana

6 października usłyszymy Adama Bałdycha & Łukasza Ojdanę. Artyści wywodzą się z różnych środowisk improwizatorskich. Przez lata rozwijając swoje autorskie projekty (Adam Bałdych Quartet, RGG Trio) spotkali się, aby połączyć swoje wyobraźnie. I było to spotkanie energetyzujące zarówno dla nich jak i publiczności, która odkryła ich muzykę na nowo. Wspólnym mianownikiem stały się obszary ich artystycznych poszukiwań: jazz, Polska muzyka ludowa oraz muzyka poważna: zarówna dawna jak i ta najnowsza. Zawsze jednak filtrowane tak, by w efekcie dać muzykę autentyczną, odkrywczą i komunikatywną z odbiorcą, którego zapraszają do swojego wewnętrznego świata.


Tomasz Chyła Quintet, fot. A.M. Biniecka

Kolejnego dnia festiwalu, 7 października, wystąpi kwintet skrzypka Tomasza Chyły. Jest to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia w polskim jazzie. Od kilku lat eksplorują muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziły się między innymi cztery albumy; „Eternal Entropy” (2017), „Circlesongs” (2018), „Tomasz Chyła Quintet live at Polish Radio 3.” (2019), „da Vinci” (2020). W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty „Circlesongs”. Tomasz Chyła – lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali dwa lata temu w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album „Eternal Entropy”. Skład: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Misz (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja).


Michał Jan & Immortal Onion

Michał Jan & Immortal Onion zagra 8 października. Zespół ugruntował już sobie pozycję jednego z najciekawszych projektów nowej fali polskiego jazzu i konsekwentnie zyskuje to miano również za granicą (koncerty w 14 krajach). Po dwóch świetnie przyjętych albumach (debiutanckiego „Ocelot of Salvation” z 2017 i wydanego w U Know Me Records „XD [Experience Design]” z 2020) prezentuje płytę „Screens”, która została nagrana z inicjatywy trójmiejskiego kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego. Skomponowane przez Michała utwory pokazują, że fuzja nowoczesnego jazzu z elektroniką może być wciąż świeża i porywająca. Skład zespołu: Michał Jan Ciesielski (sax, synth), Ziemowit Klimek (bass, synth), Tomir Śpiołek (piano, synth), Wojtek Warmijak (drums).


Noumassan Dembelé

Ostatniego dnia festiwalu popłynie muzyka z Afryki Zachodniej w wykonaniu pochodzącego z Burkina Faso Noumassana Dembelé. 24 letni muzyk, multi-instrumentalista, grający tradycyjną muzykę mandingue pochodzącą z regionu Afryki Zachodniej. Instrumentem przewodnim artysty jest kora, rodzaj afrykańskiej harfy, będącej nieodłącznym atrybutem muzyki mandingue. Gra on również na n’goni i balafonie. Wywodzi się on z grupy griot, oznaczającej sługę ale również poetę-śpiewaka. Griot jest osobą odpowiedzialną za przekazywanie tradycji ustnej, poezji oraz muzyki, jest się nim z pokolenia na pokolenie. Od dziecka przekazywana jest mu umiejętność grania na różnych instrumentach. Noumassan wspomina, że już w wieku trzech lat zaczął stawiać swoje pierwsze muzyczne kroki. Artysta regularnie współpracuje z zespołem Moribaya, z którym bierze udział w licznych festiwalach. Miał również okazję współpracować z Pawłem Steczkowskim, jak również z Marią Pomianowską. 






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm