Aktualności
DjabeFESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE – POCZĄTEK DŁUGIEGO LATA

JFW sobotni wieczór 4 lipca o godz. 19.00 w Warszawie rozpoczyna się XV Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na na Starówce 2009. Na początek wystąpi węgierski zespół Djabe. Cykl sobotnich koncertów potrwa do końca sierpnia.

Koncerty na Rynku Starego Miasta cieszą się niezmienną popularnością warszawiaków, przyciągając tłumy słuchaczy, bywa że gromadzi się ich tam nawet 4 tysiące jednego wieczoru. Festiwal odbywa się na otwartym powietrzu,
koncerty są niebiletowane. Jazz na Starówce to wizytówka stolicy.

Atrakcją pierwszego wieczoru jest węgierska grupa Djabe. Zespół ten odwiedził już ponad 30 krajów na całym świecie. Dwukrotnie zdobył wyróżnienie dla najlepszego Album Roku w kategorii jazz/world music – za „Witchi Tai To” (2000) o „Update” (2002), zaś jego DVD „Sheafs Are Dancing” zostało nominowane do nagrody Surround Music w Los Angeles (2005).

Lider zespołu, Ferenc Kovacs, gra na skrzypcach i trąbce. Głównym kompozytorem jest gitarzysta basowy Tamas Barbas. Nazwa „Djabe” oznacza w afrykańskim języku aszanti „wolność”. W rozumieniu członków zespołu jest to swoboda mieszania elementów muzyki z różnych stron świata.

„Jak brzmi węgierski jazz? Weź smooth jazz grany przez siedmiu gości, którzy wyglądają jak kierowcy ciężarówek i rzuć na nich kilka wiader papryki. Dodaj trochę ludowej wrażliwości ze Europy Wschodniej, a przede wszystkim cygańskie skrzypce” – tak opisał ich sound jeden z recenzentów.
www.djabe.hu

4 lipca – Djabe (Węgry)
11 lipca – String Connection
18 lipca – Malene Mortensen Group (Norwegia)
25 lipca – Bryan Corbett  (GB) +  Funk de Nite
1 sierpnia – Włodzimierz Nahorny Trio
8 sierpnia – Katy Roberts Quartet (USA)
15 sierpnia – Silvana Malta Quartet (Brazylia)
22 sierpnia – Bobo Stenson Trio (Szwecja)
29 sierpnia – Torsten Goods Band (Niemcy)

Honorowy patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydent m.st. Warszawy, główny sponsor: PLUS, wsparcie finansowe: Miasto st. Warszawa; partner: Hotel Intercontinental, patroni medialni Radio Tok fm, TVP Warszawa „Gazeta Wyborcza”, „Przegląd”, Stolica”, „The Warsaw Voice”, JAZZ FORUM, Wirtualna Poska, Stroer Infoscreen. Klubem festiwalowym będzie Jazzownia Liberalna.      

www.jazznastarowce.pl

Organizatorem festiwalu jest Agencja Ika Art Wojciechowscy i Jazz Club Rynek.

 
JAZZ FORUM 1-2/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Live On Oslo

Loud Jazz Band

Płyta miesiąca

Joachim Kuhn & Mateusz Smoczyński

Speaking Sound

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Jazz Forum Showcase

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm