Aktualności
Zakaraya



FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA

JF



W dn. 9-12 kwietnia br. w różnych miejscach na warszawskiej Pradze odbędzie się, organizowany po raz pierwszy, Festiwal Nowa Muzyka Żydowska z udziałem czołowych muzyków radykalnej sceny jazzowej, nie tylko polskich.

Piątek 9 kwietnia

Klub „Skład butelek”,  ul. 11 Listopada 22, godz. 20.00  -  projekcja filmowa

„THE CHOSEN ONES”  („WYBRAŃCY”)
Scenariusz i reżyseria – Wendla Nölle
Produkcja: Niemcy 2007

Reżyserka filmu udaje się na Manhattan, by poznać młodych muzyków żydowskich i ich twórczość. Przedstawia m.in. ortodoksyjnego konwertytę, który rapuje w czterech językach wplatając je w studium nauczania talmudycznego, czy też grupę grającą funk i łączącą go z duchowością żydowską i hebrajską liryką. Ale film ukazuje nie tylko muzykę, lecz i Nowy Jork z jego niezwykłą, barwną różnorodnością kulturową.

Klub „Skład butelek”,  ul. 11 Listopada 22, godz. 22.00

MIKOŁAJ TRZASKA  -  SOLO

Muzyka żydowska jest stałym elementem w twórczości tego znakomitego jazzmana. Ze znakomitym efektem wykonuje ją w różnych zespołowych projektach, ale tym razem postawił przed sobą bodaj najwyższą poprzeczkę – koncert solo. Instrumentarium – klarnet basowy, taragot (rodzaj środkowoeuropejskiego klarnetu), oraz saksofon altowy.  Repertuar – utwory z różnych okresów i rozmaitych tradycji kultury żydowskiej. Mikołaj Trzaska wykona chasydzkie niguny, bliskowschodnie pieśni z żydowskim rodowodem oraz własne kompozycje, pełne żywiołowych improwizacji.

Sobota, 10 kwietnia

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 18.00

WOJTEK  MAZOLEWSKI  BUND  BAND  (Polska-Słowacja)
„Tribute tu Marek Edelman”

Rewolucyjne pieśni Bundu wykonają muzycy radykalnej sceny jazzowej: Maciej Obara - saksofon, Mateusz Pospieszalski - saksofon, Michał Gos – perkusja, Oskar Torok (Słowacja) – perkusja, trąbka, Wojtek Mazolewski – bas.
Tak o projekcie mówi jego twórca Wojtek Mazolewski: „Pieśni Bundu to żywe świadectwo walki i życia. Obcując z nimi czujemy moc i siłę przekazu, a także tragizm i dramat czasów w jakich powstawały. Tkwi w nich ogromna żywiołowość i muzyczna siła.”

Teatr Praga,  ul. Otwocka 14, godz. 20.00

HORNY TREES

Ich muzyka to ekspresja pełna pasji i zaangażowania, ale daleka od niepohamowanych zrywów, odpowiednio wyważona. Znajdziemy tu kluczowe jakości nadające smak muzyce improwizowanej, a jednocześnie dużą dbałość o formę i najdrobniejsze detale. Horny Trees przedstawiają niezwykle barwną, wielowątkową opowieść, gdzie elementy muzyki klezmerskiej doskonale komponują się z radością nieskrępowanej, jazzowej improwizacji.
Skład formacji: Paweł Szamburski - klarnety oraz plastikowe zabawki elektroniczne, Hubert Zemler - perkusja oraz instrumenty perkusyjne, Maciej Trifonidis Bielawski - ośmiostrunowa gitara basowa.


Klub „Skład butelek”, ul. 11 Listopada 22, godz. 22.30

RAPHAEL ROGIŃSKI „MIZRACH”
Autorski projekt solowy poświęcony tradycji żydów wschodnich, czyli diaspory zamieszkującej tereny od Turcji do Indii oraz żydów sefardyjskich (szczególnie północnoafrykańskich). Sama muzyka jest potraktowana z szacunkiem dla materiału źródłowego, a przefiltrowanie jej przez współczesność tworzy niezwykłą aktualność brzmieniową. Ideą projektu jest odnalezienie wolności w podejściu do muzyki. Obok współczesnych instrumentów (gitara elektryczna, piano, loobs) Rogiński używa lutni oud i baglama, a także mandoliny.

Niedziela 11 kwietnia

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 18.00

ZAKARYA  (Francja)  +  CUKUNFT  (Polska)
Projekt specjalnie stworzony na Festiwal Nowa Muzyka Żydowska. Zakarya – światowej sławy formacja reprezentująca nowe brzmienia w muzyce żydowskiej, która od wielu lat działa pod opiekuńczymi skrzydłami prowadzonej przez legendarnego Johna Zorna wytwórni Tzadik. Zkarya w sposób jedyny i niepodważalny potrafi przedstawić niemal klasyczne już tematy klezmerskie w estetyce mocnego rockowego brzmienia, dialogu gitary elektrycznej i perkusji z szalonym akordeonem, na którym gra lider formacji – Yves Weyh. Na Festiwalu właśnie on z trójką muzyków z zespołu Cukunft (Paweł Szpura - perkusja, Rafael Rogiński - gitara elektryczna, Paweł Szamburski - klarnet) przedstawią polsko-francuską, na wskroś współczesną muzyczną wizję klezmerskich tradycji.

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 20.00

DJ CLICK (Francja) + MERLIN SHEPHERD (Wielka Brytania)  + ESTELLE  GOLDFARB (Francja)  +  VALENTINA  CASULA  (Włochy)

DJ Click – jeden z czołowych francuskich twórców muzyki skreczowanej od dawna zafascynowany jest muzyką żydowską. Ze starych, niesłychanie tradycyjnych nagrań tworzy absolutnie nową i odkrywczą wartość muzyczną, która jest idealnym spojrzeniem z perspektywy dnia dzisiejszego na dawne brzmienia. Dodatkowym wzbogaceniem całości jest smakowite, akustyczne brzmienie klarnetu – Merlin Shepherd (kompozytor, aranżer, członek zespołów Frank London`s Klezmer Brass Allstars i The Burning Bush) oraz pełne ekspresji, niemal rockowe skrzypce – Estelle Goldfarb (współpraca z takimi artystami jak: David Krakauer, So-Called, Zahawą Seewald oraz nagrania płyt dla wytwórni Tzadik). Towarzyszy im pochodząca z Sardynii Valentina Casula – wokalistka jazzowa, która znakomicie sprawdza się obszarach muzyki etno.

Klub „Skład butelek”,  ul. 11 Listopada 22, godz. 22.30

DJ  LENAR 
Artysta dźwiękowy, który subiektywnie czerpie i szuka brzmień we wszystkich gatunkach muzycznych oraz fieldrecordingu. Grając korzysta z zestawu djskiego, loopstacji, płyt winylowych oraz komputera. DJ  Lenar traktuje zestaw djski jako narzędzie na pograniczu instrumentu i samplera dającego możliwość manualnej manipulacji samplami. Na żywo buduje harmonię, melodię i struktury rytmiczne w oparciu o zaloopowania oryginalnych fragmentów żydowskich utworów, zarówno świeckich jak i sakralnych oraz sonorystycznych dźwięków gramofonu.

Poniedziałek 12 kwietnia

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 19.00

KLEZZMATES

Zespół od początku swego istnienia realizuje własne autorskie pomysły kompozytorskie. Stara się zawrzeć w nich elementy najbardziej charakterystyczne dla muzyki żydowskiej i bałkańskiej świadomie i z dużą klasą osadzając je w poetyce jazzowych improwizacji. Całość stanowi niepowtarzalną, charakterystyczną dla zespołu wizję muzyki klezmerskiej, która zachwyca lekkością brzmienia, radością i energią.
Zespół Klezzmates wystąpi w składzie: Bartek Staniak – skrzypce, Tomek Polak – klarnet, Marcin Wiercioch – akordeon, Krzysiek Kossowski – perkusja, Jarek Wilkosz – kontrabas.

Teatr Praga,  ul. Otwocka 14, godz. 21.00

SHOFAR + goście specjalni CLEMENTINE  GASSER (Austria) oraz CLAYTON  THOMAS (Australia)

Shofar wystąpi w swoim stałym składzie: Raphael Roginski - gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska - saksofon i klarnet basowy, Macio Moretti - perkusja i goście: Clementine Gasser zagra na wiolonczeli, Clayton Thomas na kontrabasie.

Ideą Shofaru, formacji powstałej z inicjatywy Raphaela Rogińskiego, jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i free jazzie. Utwory przez nich wykonywane to najczęściej niguny, czyli wprowadzające w trans i ekstazę magiczne pieśni religijne oraz frejlaksy – bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej formy muzyczne.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu – wstęp wolny

Organizator:  Dom Kultury Praga  „Tu Praga”
Dyrektor artystyczny:  Miron Zajfert
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm