Aktualności

PROGRAM

CZWARTEK,  21 listopada, g. 19:00
„Podróż ścieżkami polskiego jazzu”
Spotkanie z Wojtkiem Karolakiem, pianistą, organistą i kompozytorem, który w 2019 roku obchodzi jubileusz 80-tej rocznicy urodzin. Prowadzenie: Jan Cegiełka

PIĄTEK, 22 listopada, g. 19:00
Kasia Pietrzko - Bronisław Suchanek Duo 
Kasia Pietrzko - p, Bronisław Suchanek - b

Wojtek Karolak Trio/Quartet
Wojtek Karolak - p, org; Paweł Pańta - b, Arek Skolik - dr, Tomasz Grzegorski - ts

The Messenger Legacy Art Blakey Centennial Celebration (USA)
Brian Lynch - tp, Bill Pierce - ts, Robin Eubanks - tb, Zaccai Curtis - p, Essiet Essiet - b, Ralph Peterson - dr

SOBOTA, 23 listopada, g. 13:00
„Legenda Mietka Kosza”
Spotkanie z Marianną Wróblewską, Włodzimierzem Nahornym i Bronisławem Suchankiem – artystami, którzy współpracowali z pianistą Mieczysławem Koszem; sala studio
Przed festiwalem, w dn. 18-20.11, pokazy filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy jako „Prolog Festiwalu” (miejsce pokazów: Kino Centrum, ul. Łazienna 6, Kalisz)

SOBOTA, 23 listopada, g. 18:00
Barry Good (Austria)
Lukas Schiemer - reeds, voc;  Alois Eberl - tb; Simon Raab - keys; Philipp Kienberger - b;  Marc Vogel - dr

Marianna Wróblewska – Wspomnienie
Marianna Wróblewska - voc, Włodzimierz Nahorny - p, Bronisław Suchanek - b

Jason Moran & the Bandwagon (USA)
Jason Moran - p, Tarus Mateen - b, Nasheet Waits - dr

NIEDZIELA, 24 listopada, g. 18:00
Kuba Stankiewicz Quartet
„Inspired by Roman Statkowski”
Kuba Stankiewicz - p, Maciej  Sikała - sax, Wojciech Pulcyn - b, Sebastian Frankiewicz - dr

Oleg Akkuratov Trio (Rosja)
Oleg Akkuratov  - p, voc; Sergey Korchagin - b, Vitaly Epov - dr

Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk „Tribute to Tomasz Stańko”
Marcin Wasilewski - p, Sławek Kurkiewicz - b, Michał Miśkiewicz - dr, Adam Pierończyk - ts, ss

Klub Komoda
piątek, 22 listopada
The Cuban Latin Jazz
Paweł Kukuła - p, Taras Bakovskyi - ss, ts; Roland Grzegorz Abreu Krzysztofiak - b, Dominik Jaske - dr, plus Yaremi Kordos - voc, Osmar Pegudo - congas

sobota, 23 listopada
Marta Wajdzik Project
Marta Wajdzik - as, ss; Bogusław Kaczmar - p, Kamila Drabek - b, Adam Wajdzik - dr

Wystawa fotograficzna Wojciecha Plewińskiego
„Jazz Camping Kalatówki ’59”
Galeria w Hallu/Foyer Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Dyrektor festiwalu: Dariusz Grodziński
Dyrektor artystyczny: Paweł Brodowski

Patronat medialny: magazyn Jazz Forum, Radio Centrum 106,4 fm





Festiwal Pianistów w Kaliszu!



Gwiazdy jazzu polskiego, europejskiego i amerykańskiego na 46. Festiwalu Pianistów Jazzowych, 21 - 24 listopada

46. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu prezentuje, jak zawsze, zespoły gwiazd jazzu polskiego, europejskiego i amerykańskiego. Tegoroczny program osnuty jest wokół wyjątkowych jubileuszy.

45 lat minęło od pierwszego Festiwalu w Kaliszu, który wystartował w 1974 roku inicjując Międzynarodowy Konkurs Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza. Nazwisko zmarłego tragicznie rok wcześniej pianisty zostało na zawsze wpisane w historię festiwalu, konkurs ten organizowany był corocznie przez prawie dwa dziesięciolecia. Zostało tu namaszczonych wiele przyszłych gwiazd jazzowego fortepianu.


Marianna Wróblewska Jan Bebel 

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, który jesienią tego roku wszedł na ekrany, wzbudził ogromne zainteresowanie postacią i twórczością wybitnego pianisty. Mieczysława Kosza wspominać będą artyści, którzy z nim przed laty współpracowali: wokalistka Marianna Wróblewska, pianista Włodek Nahorny i kontrabasista Bronisław Suchanek, który przybywa do nas z Ameryki. Wspominać będą na specjalnym spotkaniu panelowym, ale przede wszystkim muzyką. Marianna Wróblewska świętować będzie w Kaliszu swoje 75 urodziny, Włodek Nahorny 60. rocznicę działalności artystycznej –  licząc od szkolnego debiutu w 1959 roku.


Kasia Stańczyk fot. Sebastian Wołosz

Bronek Suchanek, który obchodzi 50-lecie obecności na scenie jazzowej, wystąpi też w duecie z nową nadzieją polskiej pianistyki jazzowej Kasią Pietrzko, która skończyła niedawno… 25 lat.  Jeśli już mowa o młodych artystach, to mamy w programie także świeżo upieczonych laureatów krajowych konkursów: The Cuban Latin Jazz oraz Marta Wajdzik Project (wielkie odkrycie tego roku).


Wojtek Karolak fot. Jarek Wierzbicki

80. rocznicę urodzin obchodzi w tym roku jeden z gigantów polskiego jazzu – Wojtek Karolak. Wybitny pianista i mistrz organów Hammonda zabierze nas w „Podróż ścieżkami polskiego jazzu” na wieczorze wspomnieniowym poprzedzającym festiwal, a na scenie w podróż autostradą muzycznych uniesień.

Cały świat jazzu celebruje w tym roku stulecie urodzin Arta Blakeya, legendarnego amerykańskiego drummera i bandleadera, łowcy młodych talentów, przez którego zespół Jazz Messengers przewinęła się armia wybitnych muzyków, wśród nich tacy pianiści jak Horace Silver,  Bobby Timmons, Keith Jarrett, Cedar Walton, Mulgrew Miller, czy Geoff Keezer. Formacją, która wystąpi na naszym festiwalu pod nazwą The Messenger Legacy Art Blakey Centennial Celebration, kieruje perkusista Ralph Peterson. Na fortepoanie zagra Zaccai Curtis.


Jason Moran fot. Clay Patrick McBride

Współczesny jazz amerykański z najwyższego pułapu reprezentować będzie Jason Moran & the Bandwagon. Lider zespołu, jeden z najwybitniejszych dziś pianistów jazzowych, nowator, wizjoner i konceptualista, odwołuje się w swojej twórczości również do historii jazzu , przypominając takie legendarne postaci jak Fats Waller czy James Reece Europe.


Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk fot. Pawel Brodowski 

Specjalna konstelacja Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk składa hołd swojemu guru – zmarłemu w zeszłym roku Tomaszowi Stańce. Marcin Wasilewski Trio celebruje jubileusz 25-lecia działalności, zaś wytwórnia płytowa ECM, z którą zespół ten związany jest od prawie dwóch dekad – jubileusz 50-lecia.

Kuba Stankiewicz przedstawi ze swoim kwartetem program „Inspired by Roman Statkowski” oparty na kompozycjach urodzonego w Szczypiornie, a więc syna kaliskiej ziemi, wielkiego kompozytora muzyki klasycznej (1859 - 1925). Po raz pierwszy w Polsce wystąpi na naszym festiwalu  ze swoim triem Oleg Akkuratov – ociemniały pianista i wokalista, rising star jazzu rosyjskiego, artysta odnoszący sukcesy w Ameryce.


Oleg Akkuratov

No i jest jeszcze w naszym programie, jak zawsze od kilkunastu lat, zespół z Austrii – jak zawsze bardzo dobry. Nie wiem, co oznacza jego nazwa, ale Barry Good brzmi jak Very Good. Cały tegoroczny program jest Barry Good!

Paweł Brodowski






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm