Aktualności

Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie

27 sierpnia (czwartek), godz. 19.00
Marcin Wasilewski Trio
streaming z Klubu Spatif
Warszawa
SPATiF Dołącz do wydarzenia na FB
Polish JazzFest in TLV Dołącz do wydarzenia na FB

3 września (czwartek), godz. 19.00 
O.N.E. Quintet streaming z Klubu Jassmine 
Warszawa
Polish JazzFest in TLV Dołącz do wydarzenia na FB

17 września (czwartek), godz. 19.00
Kuba Więcek Trio
streaming z Klubu Alchemia
Kraków
Polish JazzFest in TLV Dołącz do wydarzenia na FB

Festiwal Polskiego Jazzu w Tel AwiwieW dn. 27 sierpnia - 17 września online zaprezentują się m.in. Wasilewski Trio, O.N.E. Quintet i Więcek Trio

Cztery weekendy jazzu polskiego i polsko-izraelskich koncertów jazzowych zorganizowane przez Instytut Polski w Tel Awiwie, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie i izraelskie stowarzyszenie Jazz Fun Club - od 27 sierpnia do 17 września. 

Wydarzenie, pod kierownictwem artystycznym Baraka Weissa (wieloletniego dyrektora artystycznego Festiwalu Jazzu w Tel Awiwie, Red Sea Festiwalu Jazzowego w Eilacie), potrwa cztery weekendy między 27 sierpnia a 17 września, w ramach którego odbędą się koncerty transmitowane na żywo w Internecie, spotkania online z muzykami oraz wykłady muzyczne. Festiwal pierwotnie zaplanowany na żywo na czerwiec 2020 roku w Tel Awiwie ze względu na sytuację pandemiczną został przesunięty na koniec lata i będzie transmitowany online.

Polscy muzycy zagrają w słynnych polskich klubach jazzowych, takich jak Spatif i Jassmine czy Alchemia, a izraelscy jazzmani zagrają koncerty w klubie Terminal 4 w Tel Awiwie. Wszystkie występy będą transmitowane na żywo. Mamy nadzieję, że gdy sytuacja wróci do normy, fani jazzu będą mogli osobiście odwiedzić te miejsca.

Pozycję Polski na światowej arenie muzycznej można określić jako „Jazz Power”. Od końca lat 50., kiedy jazz w Polsce był symbolem pragnienia wolności i sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego, aż do dziś Polska jest jednym z czołowych krajów na światowej scenie jazzowej. Polska scena improwizowana należy do światowej czołówki i jest jedną z najlepiej rozpoznawanych marek polskiej kultury. Polscy muzycy jazzowi występują na wszystkich czołowych festiwalach i scenach jazzowych świata. Mimo to, rzesze fanów jazzu w Izraelu nie miały styczności z polskim jazzem w ogóle, a zwłaszcza z jego współczesną wersją.

W ramach festiwalu odbędą się:
- 3 koncerty czołowych polskich zespołów jazzowych
- występ czterech czołowych zespołów izraelskich, które zagrają jazzowe aranżacje muzyki polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, które powstały specjalnie na festiwal
- spotkania online między festiwalowymi artystami z Polski i Izraela i publicznością
- wykład z historii jazzu: Piotr Schmidt z Akademii Muzycznej w Katowice

Polska reprezentacja podczas Festiwalu Polskiego Jazzu w Tel Awiwie

27 sierpnia (czwartek), godz. 19.00
Marcin Wasilewski Trio
streaming z Klubu Spatif
Warszawa
SPATiF https://www.facebook.com/events/3491618787537289/
Polish JazzFest in TLV https://www.facebook.com/events/1001013927008722/Marcin Wasilewski Trio - zespół prowadzony przez Marcina Wasilewskiego - jednego z najbardziej aktywnych, znanych i cenionych polskich artystów jazzowowych na światowej scenie improwizowanej, który przez wiele lat grał z wybitnym polskim trębaczem Tomaszem Stańką. Wasilewski to jedno z czterech polskich nazwisk, które pojawiły się w katalogu renomowanej wytwórni ECM.


3 września (czwartek), godz. 19.00 
O.N.E. Quintet streaming z Klubu Jassmine
Warszawa
Polish JazzFest in TLV https://www.facebook.com/events/1346216745582048/O.N.E. Quintet – Pierwszy i jedyny żeński jazzowy kwintet na polskiej scenie improwizowanej, który łącząy nowoczesny jazz z elementami polskiej muzyki ludowej. W tym roku ukazał się ich debiutancki album kwintetu O.N.E., który nieprzerwalnie zbiera pozytywne recenzje.  

17 września (czwartek), godz. 19.00
Kuba Więcek Trio
streaming z Klubu Alchemia
Kraków
Polish JazzFest in TLV https://www.facebook.com/events/3043781059066629/Kuba Więcek Trio – trio, na czele którego stoi uznawany za europejską sensację młody saksofonista Kuba Więcek, który grywa na prestiżowych scenach festiwali jazzowych całego świata. Nieustannie poszukujący, nietuzinkowy w sposobie gry. Najmłodszy debiutant legendarnej serii Polish Jazz. 

Maraton Chopinowski w wykonaniu izraelskich muzyków
W maratonie wezmą udział cztery izraelskie zespoły prowadzone przez najlepszych izraelskich jazzmanów, którzy wykonają jazzowe aranżacje muzyki Fryderyka Chopina, napisane specjalnie na festiwal.

9 września (środa), godz. 19.00
streaming z klubu Terminal 4
Tel Aviv
Tom Oren - fortepian solo
Hila Kulikand Hadar Neuberg - duet fortepianowo-fletowy
Guy MintosTrio
Uriel Herman-Maya Beleitzman-Ehud Aton (fortepian-kontrabas-wiolonczela)

Organizatorzy:

Instytut Polski w Tel Awiwe: jest publiczną instytucją w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, która prowadzi wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne, których celem jest prezentacja współczesnej polskiej kultury izraelskiej publiczności. Instytut inicjuje spotkania i projekty polskich i izraelskich artystów oraz działaczy kultury, aby umożliwić wielokulturowy dyskurs i zbliżyć oba społeczeństwa w oparciu o wzajemne rozumienie wspólnej przeszłości. Instytut prowadzi także bibliotekę, w której znajdują się różnorodne polskie książki i filmy.

Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa: jest narodową instytucją kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa RP, której misją jest wzmacnianie i komunikowanie polskiej kultury poprzez aktywny udział w międzynarodowych wymianach kulturowych. Instytut zarządza projektami kulturalnymi w siedemdziesięciu krajach. Od 2000 roku odbyło się ponad sześć tysięcy wydarzeń, które przyciągnęły ponad pięćdziesiąt siedem milionów widzów i słuchaczy na pięciu kontynentach. Wszystkie projekty Instytutu realizowane są pod jego główną marką Culture.pl.

Jazz Fun Club, Israel: jest stowarzyszeniem około 2000 entuzjastów jazzu w Izraelu. Jazz Fun Club rozpoczął swoją działalność 4 lata temu i stara się zaspokoić potrzeby miłośników jazzu, wykraczające poza te oferowane w ramach izraelskich festiwalach jazzowych, czy inne standardowe występy komercyjne. W ciągu czterech lat swojej działalności Jazz Fun Club zaprosił do Izraela dziesiątki światowej klasy muzyków jazzowych. Ponadto organizuje wieczory jazzowe z najlepszymi izraelskimi artystami jazzowymi, a także wykłady o jazzie, spotkania z międzynarodowymi artystami jazzowymi.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm