Aktualności

Fortepian w Kościele
Wszystkie koncerty w kolejne niedziele o godz. 19.00

22.07 Włodzimierz Nahorny
5.08 Piotr Wyleżoł
19.08 Adam Makowicz & Krzysztof Medyna
2.09 Andrzej Jagodziński
16.09 Kamil Piotrowicz
30.09 Leszek Kułakowski

Kościół Bożego Ciała
ul. 3 maja 19A (obok Dworca PKS)
Gdańsk

Wstęp wolny

Fortepian w KościeleCykl niedzielnych koncertów w Kościele Bożego Ciała w Gdańsku, od 22 lipca do 30 września

Fortepian w Kościele to cykl w 100-procentach akustycznych koncertów fortepianowych, z udziałem czołowych polskich muzyków jazzowych, którzy zechcieli wesprzeć społeczną inicjatywę odbudowy XVIII-wiecznych organów Fryderyka Rudolfa Dalitza, w zabytkowym Kościele Bożego Ciała w Gdańsku (ul. 3 maja 19A).

Cykl, któremu patronuje Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, składać się będzie z sześciu bezpłatnych koncertów, podczas których będą zbierane środki na przygotowanie dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie kilkuletniego procesu odbudowy instrumentu, który jakością dźwięku co najmniej dorównywał organom w Oliwie.  

Wystąpią: Włodzimierz Nahorny (22 lipca), Piotr Wyleżoł (5 sierpnia), Adam Makowicz  & Krzysztof Medyna (19 sierpnia), Andrzej Jagodziński (2 września), Kamil Piotrowicz (16 września), Leszek Kułakowski (30 września). Wszyscy oni, podobnie jak organizatorzy, zrzekli się honorariów, a firma Pianoforte z Jerzwałdu udostępni fortepiany najwyższej światowej klasy po kosztach.

Organy Fryderyka Rudolfa Dalitza to wyjątkowe dzieło sztuki i cenny zabytek – perła wśród europejskich instrumentów aerofonicznych. Zbudowano je w latach 1765-1767. Wypełniają one cały chór w prezbiterium i mierzą blisko dziewięć metrów szerokości i ponad siedem wysokości. Instrument składał się z siedmiu wież oraz dwunastu płaszczyzn piszczałkowych upakowanych w zachwycający, barkowy prospekt. Organy funkcjonowały do 1943 roku, kiedy to zostały ewakuowane i słuch o nich zaginął. Po wojnie odnaleziono jedynie barokowy prospekt oraz niezbędne elementy konstrukcyjne i dokumentację pozwalającą na odbudowę tego cennego instrumentu.Friedrich Rudolf Dalitz (1721-1806) pracujący w Gdańsku budowniczy organów. Uczeń i asystent słynnego gdańskiego organmistrza Andreasa Hildebrandta. Zbudował m.in. organy w Kościele Bożego Ciała w Gdańsku i kościele Św. Ducha w Toruniu oraz instrumenty w Koźlinach, Osicach i Różynach. Maczał też palce w przebudowie słynnych organów w Katedrze Oliwskiej oraz w kościołach Mariackim i św. Trójcy w Gdańsku. Przypisuje mu się skonstruowanie pierwszej hybrydy, będącej połączeniem fortepianu i organów, czego usiłował też dokonać słynny kompozytor Ryszard Wagner.

www.1000piszczalek.eu

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm